Najszczęśliwsze dzieci na świecie czyli wychowanie po holendersku

Okładka książki Najszczęśliwsze dzieci na świecie czyli wychowanie po holendersku Rina Mae Acosta, Michele Hutchison
Rina Mae AcostaMichele Hutchison Wydawnictwo: Świat Książki poradniki dla rodziców
poradniki dla rodziców
The Happiest Kids in the World: Bringing Up Children the Dutch Way
Świat Książki
2023-07-05
2018-01-31
Grażyna Woźniak
rodzicielstwo wychowanie Holandia Holendrzy dzieci macierzyństwo szczęście dziecko

Jakbyśmy wszyscy mieli takie podejście do wychowania dzieci jak Holendrzy, to świat byłby lepszym miejscem

Bardzo dobrze opisany holenderski styl wychowania dzieci. Sięgnęłam po tą książkę z ciekawości, po któryś odwiedzinach w Holandii i obserwacji tamtejszych dzieci, książka mnie bardzo zaintrygowała. Podejście holenderskie jest ciekawe i parę z tych wzorców zamierzam stosować. Nie wszystkie techniki są możliwe w polskiej rzeczywistości, jednak wiele elementów w podejściu jest ciekawe. Zamierzam stosować możliwości negocjacji i usamodzielniania dzieci. Sposób holenderski zapewnia dzieciom radość z życia i pomaga w wychowaniu samodzielnych i ciekawych świata jednostek. Nie ma w nim presji na osiągnięcie sukcesu, a dzieci są skupione na zabawie i rozwoju własnych predyspozycji, a nie ambicji rodziców.

Pozwala spojrzeć na to, jak wygląda wychowanie dzieci w innym kraju, gdzie ludzka mentalność znacznie różni się od tego, jak powszechnie przyjęło się to w Polsce. Niektóre rozwiązania wychowawcze z pewnością wydają się być trafione i odpowiednie. Polecam szczególnie dla nauczycieli i mam

Okej :)

Okej :)

Całkiem ciekawa pozycja. Jeśli ktoś ma dzieci albo je planuje to uważam, że naprawdę warto zapoznać się z tą pozycją. Wiele rozwiązań jest naprawdę godnych uwagi, a co więcej całkiem sporo można dowiedzieć się o samej Holandii nie tylko o holenderskich dzieciach. Szkoda tylko, że książka była moim zdaniem nieco nieobiektywna. Naturalnie nie kwestionuję tego, że według badań to holenderskie dzieci są najszczęśliwsze, ale ciężko mi uwierzyć, że wszystko jest tak idealne jak opisują to autorki. Niemniej jednak uważam, że warto sięgnąć po ten reportażo-poradnik i wyciągnąć z niego coś dla siebie.

Książka otworzyła mi oczy na społeczeństwo holenderskie. Przez moment nawet rozważałam przeprowadzkę! Szkoda, że w Polsce takie życie nie jest możliwe.

Jest to dobra książka dla tych co chcą wyjechać do Holandii albo są albo po prostu chcą się czegoś dowiedzieć o Holandii. Książka jest napisana przez dwie kobiety które zmieniły swój świat pokochały Holendrów i wyjechały do kraju wiatraków. Tam musiały się zmierzyć z inną kulturą i tradycjami.
Książka zawiera wiele badań statystycznych porównań z Wielką Brytanią i Ameryką. Występują bardzo fajne i śmieszne anegdoty. Czyta sie dobrze. Oczywiście opisywane rzeczy są zgodne z prawdą choć czasy idą ciągle do przodu i cały świat zaczyna zauważać zmiany w kulturze.
Uważam że jest godna polecenia ;)

Bardzo fajna. Wiele ciekawych metod. Nie ze wszystkim się zgadzam ale warto przeczytać.

Bardzo interesujące spojrzenie na wychowanie i edukację młodych Holendrów.
Na początku nie sądziłam, że będę mieć jakieś głębsze przemyślenia względem kolejnej książki z cyklu: "Dlaczego ktoś tam ma fajniej niż my i co zrobić, żeby u nas też tak było", ale pozytywny ślad w głowie jednak pozostał.
Jak sobie przypomnę swoją edukację szkolną, a zwłaszcza elitarne liceum, do którego poszłam, a potem porównam do tej holenderskiej utopii, to chce mi się wyć z bezsilności.
Bo nawet jak zamknę bardzo mocno oczy i ze wszystkich sił spróbuję wyobrazić sobie to, co przeczytałam, w polskiej szkole, od podstawówki aż do liceum, to wiem, że to może być wyłącznie marzenie ściętej głowy.
Można zarzucać, że Holandia to mały kraj, więc wszystko łatwiej wdrożyć w życie, np lepiej rowerem, bo auto za duże i w ogóle niepotrzebne. Albo to, że są skromni i gospodarni, więc tak samo wychowują dzieci.
Ale to na pewno nie jest wszystko.
Książka jest bardzo inspirująca i przeznaczona nie tylko dla rodziców, bo spojrzenie jest tam kierowane na społeczeństwo jako takie i ich podejście do życia na co dzień, a nie wyłącznie na dzieci.

Bardzo interesujące spojrzenie na wychowanie i edukację młodych Holendrów.
Jak sobie przypomnę swoją edukację szkolną, a zwłaszcza elitarne liceum, do...

Książkę trudno przyłożyć do polskich realiów, bo autorki porównują wychowanie po holendersku tylko do amerykańskiego i brytyjskiego. Polski czytelnik sam musi przemyśleć, gdzie my jako kraj się znajdujemy, bliżej którego końca. Moim zdaniem książka jest hiperoptymistyczna, pełna ogólnych sformułowań i podaje te same informacje po kilka razy, zmieniając tylko formę, co mi nie przypadło do gustu - pewnie mogłaby mieć mniej stron, a przekaz i tak by dotarł. Generalnie wydaje się, że w sumie faktycznie coś w tym holenderskim podejściu do dzieci jest, ale (nie)stety chyba tylko częściowo można holenderskie metody wychowania przenieść na polski grunt. Generalnie książka do poczytania i przemyślenia.

• Poradniki

Rina Mae Acosta Najszczęśliwsze dzieci na świecie czyli wychowanie po holendersku Zobacz więcej