Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania

Anton Czechow Wydawnictwo: W.A.B. Seria: Kolekcja Klasyki klasyka
Mieczysław Binom
W.A.B.
klasyka
Mieczysław Binom
Kolekcja Klasyki

Proste historyjki, dość przewidywalne. Nie przypominam sobie zaskakującej pointy.

Czechow napisał kilka opowiadań naprawdę wybitnych, ale jest w tym tomie zaskakująco dużo opowiadań z całkiem nijaką puentą.

Piękne, inteligentne, napisane z lekkością i smakiem, krótkie opowiadania (z zazwyczaj przewidywalnym zakończeniem, lecz czy to jest ich minus? Nie sądzę), pełne humoru i słowiańskiej duszy. Czechow był oczywiście wybitnym pisarzem, ale i świetnym obserwatorem rzeczywistości. Ponadto świetny polski przekład.

Mistrzostwo świata - wiadomo. Mogę wracać i wracać. Obserwacja najbardziej typowych ludzkich słabości, brak morałów i komentarzy, opowiadanie po prostu się kończy a czytelnik uśmiecha się do siebie i bije brawo. Chapeau bas!

Jeśli ktoś planuje sięgnąć po klasyków literatury rosyjskiej, Czechow jest obowiązkowy.
Wybitne pióro, bystry umysł i niesamowity zmysł obserwacji. Składowe stylu Czechowa. Każde opowiadanie zaskakuje, i to na wielu poziomach. Ktoś może nie być fanem opowiadań i preferuje utwory raczej dłuższe, ale może właśnie ten zbiór zmieni jego zdanie (na co bardzo liczę!) i zachęci...

Wow, jż dawno nie byłam pod takim wrażeniam. Nie pierwszy raz spotykam się z twórczością Czechowa, jednak tym razem najwyraźniej coś zaskoczyło - czy to dobór opowiadań, mój nastrój, czy piękne wydanie, i po prostu lektura ta była dla mnie degustacją, niż zwykłym aktem czytania.
Umiejętność Czechowa do tworzenia mini światów, które są tak rzeczywiste, do tego niby...

Książka przeczytana a, właściwie przesłuchana jako audiobook i przyznam, że nie zdążyłam się dobrze wsłuchać a już było koniec opowiadania. Śmieszne i ciekawe. Polecam

Nie potrafię zachwycić się „Dyrektorem pod kanapą…” tak jak inni czytelnicy. Owszem doceniam kunszt pisarski Antoniego Czechowa, jednak osobiście jestem długodystansowcem, jeśli chodzi o książki. Nie przepadam za opowiadaniami, a te napisane przez rosyjskiego klasyka to miniatury opowiadań.

Nim czytelnik zdąży się wczuć w klimat – już następuje puenta i koniec. Być może...

Ja jednak jestem długodystansowcem i te krótkie historyjki mimo że świetne, to pozostawiały za każdym razem uczucie rozczarowania, że to już znowu koniec.

Tak dobre, tak nudne. Dobrane wedle dziwnego klucza. Wynudzilam się..... Forma formą formę zawsze wybroni. W końcu byle kto tych opowiadań nie pisał ..... ale nie jestem fanką.
Niestety. Jakkolwiek świadczy to źle o moim guście literackim.

Dyskusje

• Audiobooki
  • Literatura rosyjska
  • 2019
  • Chcę w prezencie
  • 2020

Dodaj cytat z książki Dyrektor pod kanapą i inne opowiadania