Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania

Okładka książki Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania Anton Czechow
Okładka książki Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania
Anton Czechow Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
шутка
Wydawnictwo MG
2018-06-30
2018-06-30
opowiadania

Jakość pisarstwa znakomita, bo to Czechow. Przygnębia jednak rosyjska dusza i to, co ci ludzie robili (i zapewne wciąż robią) sobie nawzajem.
Niektóre opowiadanka zabawne, inne szalenie przygnębiające, wszystkie jednak w migawce pokazują rosyjską mentalność. W sumie smutne to wszystko.

Jak sam tytuł wskazuje, opowiadania w zbiorze były bardzo różne. Także pod względem wartości literackiej. Tak naprawdę to tylko jedno opowiadanie zapisało mi się w pamięci, nazywało się "Śmierć urzędnika".

Wyjątkowo trafny tytuł, każde opowiadanie to maleńka satyra na rzeczywistość.

Wyjątkowo trafny tytuł, każde opowiadanie to maleńka satyra na rzeczywistość.

Klasyka literatury rosyjskiej w mistrzowskim wydaniu czyli miniatury Czechowa. Urokliwe i zabawne. Jakby stare dobre kino przenieść na papier. Satyra z ludzkich przywar zawsze z wysublimowaną puentą. Wyjątkowa rozrywka.

Jako że oceniam audiobook, muszę odebrać "Żarcikowi" jedną gwiazdę, ponieważ lektor nie dotrzymuje kroku genialnemu autorowi.

Ciekawa i zawiera niesamowity zwrot akcji w finale. Ogółem dobra, czyli typowa dla Czechowa książka komediowa.

idiotyczna

idiotyczna

Bardzo lubię literaturę rosyjską, więc nie mogłam się oprzeć, kiedy zobaczyłam poniższy zbiór opowiadań Antoniego Czechowa i to w promocyjnej cenie (mimo, iż ciągle czeka cała kolejka książek do przeczytania). Tym bardziej, że nie czytałam jeszcze nic autorstwa Czechowa. Okazja stworzyła się sama, trzeba było ją wykorzystać i muszę przyznać, że była to bardzo dobra decyzja. Autor nosi miano mistrza małych form literackich i rzeczywiście są genialne. Może nie określiłabym tych utworów opowiadaniami, jak w podtytule, bo na takie są za krótkie, ale czyta się je doskonale.

Zbiór pt.: „Żarcik” składa się z 28 miniatur, tzw. obrazków obyczajowych przedstawiających cały przekrój społeczeństwa. Bohaterami Czechowa są urzędnicy, kupcy, ziemianie, chłopi… Mamy więc aptekarzową, fryzjera, aktorkę, dyrektora, sekretarza, policjanta, wojskowych i wiele, wiele innych zapadających w pamięć postaci. Zaskakujące dla mnie było właśnie to, że mimo iż utwory są bardzo krótkie, bo liczą średnio około 5 stron, to bardzo dobrze pamięta się ich treść. Nawet po czasie. I wystarczy, że spojrzy się zaledwie na tytuł, a już przed oczami pojawia się dany bohater i jego perypetie.

C.D.: https://czytany-blog.blogspot.com/

Uwielbiam wszystkie utwory Czechowa. Są zawsze błyskotliwe i pełne trafnych spostrzeżeń trafiających w samo sedno. Autor wyśmiewa absurdy relacji społecznych, w których żyje. A Czytelnik z zadziwieniem odkrywa jak bardzo świat się zmienia, w czasie gdy ludzie pozostają ciągle tacy sami.

mistrzostwo krótkiej formy. „Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania to zbiór niespełna trzydziestu miniatur literackich. Króciutkie i skondensowane w swej formie, bez zbędnego przegadania, sama kwintesencja. Każde z charakterkiem, mniej lub bardziej poważne, często zabawne, jeszcze częściej z odautorskim przytykiem i wytknięciem ludzkich słabostek. Szczególnie w pamięć zapadł mi tytułowy „Żarcik”, „Śmierć urzędnika”, „Wykrzyknik” oraz „Aptekarzowa”.
Mawiają, że Rosja to nie kraj, a stan umysłu. Literaturę rosyjską cenię i doceniam, ale jej nie czuję (za wyjątkiem twórczości Nabokova, w której się doskonale odnajduję). Tak jest niestety również opowiadaniami Czechowa. Dostrzegam mistrzowski warsztat w kreowaniu krótkich, ale treściwych historii, doceniam umiejętność uwypuklania ludzkich przywar, a także charakterystyczne poczucie humoru. Nie odnajduję się jednakże w wachlarzu postaci, które rosyjski nowelista kreuje.
Dlatego też fabuła większości opowiadań zdążyła już mi się rozmyć i chcąc nie chcąc nie jestem w stanie większości przywołać z pamięci. Myślę, że znaczny wpływ na mój, dość jednak chłodny odbiór niniejszego zbioru jest forma, w jakiej został on podany. Audiobook w interpretacji Adriana Chimiaka nie do końca spełnił moje wymagania. Ot, czytanie, bez większych emocji.
A opowiadania Czechowa? Proza, którą warto się zaznajomić, ale raczej w tradycyjny sposób.

• Zbiory opowiadań
  • Literatura rosyjska