Żarcik i inne (bardzo różne) opowiadania

Anton Czechow Wydawnictwo: Wydawnictwo MG literatura piękna
шутка
Wydawnictwo MG
opowiadania
шутка
literatura piękna
opowiadania

Zabawnie, krótko, groteskowo i w przystępnej formie. Przyjemna ironia wprost na jesienny wieczór.

Uwielbiany za życia, nieśmiertelny po śmierci. Antoni Czechow pozostanie żywy tak długo, jak długo będą brzozy, zachody słońca i potrzeba pisania książek. Wymawiany jednym tchem obok Tołstoja czy Gogola, gdyż ich dzieła zdobi ten sam, skromy w zapisie i przestronny w wymowie przedrostek „arcy”, opierający się przemijaniu tak nieczułemu dla wszelkiej maści pisarzy...

Niestety bliżej ramotki niż tego "mistrza małych form literackich" (...) "łączącego komizm z wyraźnymi akcenatami krytyki społecznej". Tytułowy "Żarcik" jest kapitalny, przewrotny i robi apetyt. Potem niestety raczej takie dowcipasy... Do zapamiętania jeszcze (wolę skupić się na jaśniejszych stronach) opowiadanie "Wykrzyknik", w którym niewykształcony urzędnik biedzi się...

Cóż, czytając tak sobie myślałam, że to powinna być lektura obowiązkowa dla wszystkich współczesnych ,,pisarzy", którym się wydaje, że im więcej stron zapiszą, tym lepiej. O tych opowiadaniach można by napisać- krótko, zwięźle i na temat. Albo inaczej - krótko, mądrze i dowcipnie. I jeszcze trzeba by dodać, że napisane są przepięknym językiem. Aż chce się czytać.
Polecam

Czechow zawsze pozostawia przyjemne wrażenie.
Niektóre opowiadania dają do myślenia, inne śmieszą, kolejne ciekawią, po niektórych mamy niedosyt.
Z wierzchu bardzo lekka i miła lektura. Jednak jeżeli ktoś chce się zagłębić w obyczajowość tamtych czasów też dobrze trafił.

Przezabawne opowiadania ukazujące mentalność ludzi w carskiej Rosji. Czyta się je z prawdziwą przyjemnością.

Krótkie formy Czechowa są wyborne, można czytać je wielokrotnie i z równą przyjemnością. Tak samo rzecz przedstawia się w przypadku niedawno wydanego zbioru opowiadań. Wszystkie historie zawierają w sobie mały wycinek świata, a każdy z tych drobnych obrazków można określić zabawnym określeniem "mały, ale wariat". W końcu sam tytuł sugeruje żartobliwą treść.

Uniwersum...

Short-stories by Anton Czechow. Są subtelne i niejednoznaczne. Klasyczne, ale przetrwały próbę czasu. Z humorem i ostrym cięciem. Czasem czułe. Obnażają, nie obrażają. Różnorodne. Niektóre łapią chwilę, inne charakterki czy uczynki niecne, niechlubne, małostkowe. Stałość natury ludzkiej zdumiewa niezmiennie. Pozory wypinają jęzory – pięknie Czechow je prezentuje! Język...

Antoni Czechow-klasyk literatury rosyjskiej.
I choć z zawodu wcale nie był pisarzem tylko lekarzem, to zdobył wielką popularność właśnie jako pisarz.
Znany jest głównie z takich opowiadań jak: ”Śmierć urzędnika”, ”Kameleon”, czy właśnie „Żarcik”.
Czechow pisał o zwykłych i przeciętnych ludziach, o ich troskach, kłopotach, ale także o chwilach szczęścia i miłości.
I tak w...

Na półkach: , , , ,

Antoni Czechow jest uważany za klasyka literatury rosyjskiej oraz mistrza "małych form literackich". W niniejszym zbiorze zawarto 28 miniatur tego autora, a w tym dwie najpopularniejsze: "Kameleon" i "Śmierć urzędnika".
Osobiście nie sięgam po klasyki, gdyż kojarzą mi się one jedynie z obowiązkowych lektur szkolnych. Jednak postanowiłam to zmienić i w ręce wpadła mi książka...

Dyskusje

• 2018