Kierunek Festung Breslau. Natarcie 6 Armii w kierunku wrocławskim od 8 do 15 lutego 1945 roku.

- Kategoria:
- powieść historyczna
- Wydawnictwo:
- Archiwum - System
- Data wydania:
- 2017-06-05
- Data 1. wyd. pol.:
- 2017-06-05
- Liczba stron:
- 224
- Czas czytania
- 3 godz. 44 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788362809844
„Kierunek Festung Breslau”, to szczegółowa relacja opisująca szlak bojowy 6 Armii gen. Władymira Głuzdowskiego i wspierającego ją 7 Korpusu Zmechanizowanego Gwardii od przyczółku malczyckiego do bram Wrocławia. Autorzy, Robert Primke i Maciej Szczerepa, dzień po dniu, a czasami nawet godzina po godzinie, ukazują przebieg walk w rejonie Malczyc, Środy Śląskiej, Kostomłotów, Kątów Wrocławskich, Kobierzyc, dzisiejszych dzielnic Wrocławia: Leśnicy, Strachowic, Muchoboru Wielkiego, Oporowa i wielu innych miejscowości. Na bazie źródeł radzieckich i niemieckich oraz dostępnych publikacji, przedstawili oni element operacji dolnośląskiej, który dotychczas nie był szerzej opisany zarówno w literaturze polskiej, jak i rosyjskiej. Bezwzględnie obnażają błędne założenia planu dowódcy 1 Frontu Ukraińskiego, marszałka Iwana Koniewa, który przewidywał zdobycie obecnej stolicy Dolnego Śląska po … czterech dniach od rozpoczęcia natarcia.
Ogromną zaletą książki „Kierunek Festung Breslau” są liczne ilustracje oraz fragmenty oryginalnych map sztabowych, na podstawie których dokładnie można określić pozycje walczących stron w danym momencie toczonych walk. To doskonała pozycja nie tylko dla miłośników historii, regionu, ale także dla poszukiwaczy tropiących ślady II wojny światowej w terenie.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Książka na półkach
- 7
- 5
- 1
- 1
- 1
Cytaty
Bądź pierwszy
Dodaj cytat z książki Kierunek Festung Breslau. Natarcie 6 Armii w kierunku wrocławskim od 8 do 15 lutego 1945 roku.
Dodaj cytat
OPINIE i DYSKUSJE
"Festung Breslau poddaje się ostatni"
Książka omawia walki na podejściach do twierdzy, do momentu jej pełnego okrążenia. Oparta jest głównie na radzieckich raportach i dokumentach, choć nie brakuje znanych prac polskich i niemieckich autorów.
Te niemieckie źródła są mocno kontrowersyjne, podobnie jak radzieckie raporty.
Autorzy nieraz dosłownie tłumaczą owe sprawozdania, dlatego styl opracowania nie jest za ciekawy i wciągający.
Przypomina suchy wojskowy dokument - mnóstwo danych, nazw i liczb.
Autorzy zdają sobie sprawę z mocno naciąganych opisów zaczerpniętych z radzieckich źródeł. Starają się nam zwrócić na to uwagę zdaniami typu: "dane o zniszczonych czołgach wydają się mocno przesadzone" lub "źródła niemieckie nie potwierdzają tego".
Niestety jest to wszystko na co możemy liczyć. Autorzy nie weryfikują owych danych. Czytelnik musi zrobić to sam w oparciu o inne źródła.
Czasami w tekście znajdziemy wspomnienia obu stron. Niemieckie dotyczą głównie okrucieństwa czerwonoarmistów, a radzieckie ich bohaterstwa. Często te z pod czerwonej gwiazdy są tak przesiąknięte propagandą, że ich zaistnienie jest mocno wątpliwe.
Tekstowi towarzyszą mapy w większości nieczytelne.
Zdjęcia zamieszczone są niewielkiego rozmiaru, ale na dobrym jakościowo papierze dość przyzwoite. Przedstawiają zarówno jakieś fragmenty pól bitewnych, bez wskazania dokładnego miejsca - "stanowisko artylerii niemieckiej" lub współczesny obraz pola walki.
Książka jest niewielkiego formatu, w twardej lakierowanej oprawie i na dobrym papierze. Wszystko szyte.
Tomik raczej dla specjalistów mogących porównać treść z innymi źródłami. Nie można jej traktować jako tekstu podstawowego ze względu na niepewne i nieweryfikowane źródła jakim są radzieckie archiwa.
"Festung Breslau poddaje się ostatni"
więcej Pokaż mimo toKsiążka omawia walki na podejściach do twierdzy, do momentu jej pełnego okrążenia. Oparta jest głównie na radzieckich raportach i dokumentach, choć nie brakuje znanych prac polskich i niemieckich autorów.
Te niemieckie źródła są mocno kontrowersyjne, podobnie jak radzieckie raporty.
Autorzy nieraz dosłownie tłumaczą owe sprawozdania,...