Okładka książki Kierunek Festung Breslau. Natarcie 6 Armii w kierunku wrocławskim od 8 do 15 lutego 1945 roku.
Robert PrimkeMaciej Szczerepa Wydawnictwo: Archiwum - System powieść historyczna
powieść historyczna
Archiwum - System
2017-06-05
2017-06-05

Okładka książki Operacja Brunhilda Robert Primke, Maciej Szczerepa
Ocena 7,0
Operacja Brunh... Robert Primke, Maci...
Okładka książki W kręgu skarbów i tajemnic Dolnego Śląska Robert Primke, Maciej Szczerepa
Ocena 6,0
W kręgu skarbó... Robert Primke, Maci...
Okładka książki ŚLĄSKIE EPIZODY WOJENNE. DRUGA WOJNA ŚWIATOWA. Tom 2 Jacek Cielecki, Mirosław Leśniewski, Robert Primke, Maciej Szczerepa, Robert K. Zawadzki
Ocena 7,7
ŚLĄSKIE EPIZOD... Jacek Cielecki, Mir...
Okładka książki Bóbr 1945. Za liniami wroga. Zwiadowcy, spadochroniarze, uciekinierzy z "festung Glogau" Robert Primke, Maciej Szczerepa
Ocena 8,6
Bóbr 1945. Za ... Robert Primke, Maci...

"Festung Breslau poddaje się ostatni"
Książka omawia walki na podejściach do twierdzy, do momentu jej pełnego okrążenia. Oparta jest głównie na radzieckich raportach i dokumentach, choć nie brakuje znanych prac polskich i niemieckich autorów.
Te niemieckie źródła są mocno kontrowersyjne, podobnie jak radzieckie raporty.
Autorzy nieraz dosłownie tłumaczą owe sprawozdania, dlatego styl opracowania nie jest za ciekawy i wciągający.
Przypomina suchy wojskowy dokument - mnóstwo danych, nazw i liczb.
Autorzy zdają sobie sprawę z mocno naciąganych opisów zaczerpniętych z radzieckich źródeł. Starają się nam zwrócić na to uwagę zdaniami typu: "dane o zniszczonych czołgach wydają się mocno przesadzone" lub "źródła niemieckie nie potwierdzają tego".
Niestety jest to wszystko na co możemy liczyć. Autorzy nie weryfikują owych danych. Czytelnik musi zrobić to sam w oparciu o inne źródła.
Czasami w tekście znajdziemy wspomnienia obu stron. Niemieckie dotyczą głównie okrucieństwa czerwonoarmistów, a radzieckie ich bohaterstwa. Często te z pod czerwonej gwiazdy są tak przesiąknięte propagandą, że ich zaistnienie jest mocno wątpliwe.
Tekstowi towarzyszą mapy w większości nieczytelne.
Zdjęcia zamieszczone są niewielkiego rozmiaru, ale na dobrym jakościowo papierze dość przyzwoite. Przedstawiają zarówno jakieś fragmenty pól bitewnych, bez wskazania dokładnego miejsca - "stanowisko artylerii niemieckiej" lub współczesny obraz pola walki.
Książka jest niewielkiego formatu, w twardej lakierowanej oprawie i na dobrym papierze. Wszystko szyte.
Tomik raczej dla specjalistów mogących porównać treść z innymi źródłami. Nie można jej traktować jako tekstu podstawowego ze względu na niepewne i nieweryfikowane źródła jakim są radzieckie archiwa.

"Festung Breslau poddaje się ostatni"
Te niemieckie źródła są mocno kontrowersyjne, podobnie jak radzieckie raporty.
Autorzy nieraz dosłownie tłumaczą owe sprawozdania,...