Triumf Endymiona

Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 4) Seria: Artefakty fantastyka, fantasy, science fiction
The Rise of Endymion
fantastyka, fantasy, science fiction
2018-08-01
Grzegorz Komerski
Artefakty

Czwarty tom patetycznej sagi science-fiction. Bez wątpienia jest to książka dla tych, którym do gustu przypadły wcześniejsze odsłony serii. W Triumfie Endymiona ponownie przychodzi nam podziwiać przedstawioną z rozmachem wędrówkę przez planety, kolejne starcia pozytywnych protagonistów z wrogą, międzygwiezdną dyktaturą czy rozważania na temat tajemniczej roli sztucznej...

Kontynuacja przygód Raula Endymiona w obronie Enei i kontynuacja drogi Enei jako nowego mimowolnego mesjasza ludzkości, mającego uwolnić ją od… no właśnie, od kogo lub czego? Czy odpowiedź ostatecznie nas zaskoczy? A może właśnie się jej domyślamy? Kościół – odrodzony i już niemal wszechpotężny - zajmuje się tym, co potrafi najlepiej i dziś: judzi, szpieguje, eksterminuje...

To ostatni już tom cyklu „Hyperion”, w którym miałem okazję spędzić mnóstwo czasu ze wspaniale wykreowanym uniwersum, niezwykłymi historiami oraz wielowarstwową fabułą, która zaspokaja nie tylko najbardziej prymitywne potrzeby rozrywki, ale również kultury i spojrzenia na swoje życie z nieco innej perspektywy. Jak do tej pory pierwsze dwa tomy, opowiadające o wydarzeniach...

A jednak dobro zwycięża. Oryginalny finał i warto go doczytać. Całość w czterech tomach 7+

Nie tego oczekiwałem po ostatnim tomie cyklu. Za dużo filozofii i religii - diametralna zmiana stylu w porównaniu do poprzednich książek.

Świetna.

Rewelacyjna książka, genialne zakończenie serii, po raz kolejny ucztowałem czytając Dana Simmonsa. Polecam wszystkim wielbicielom dobrego sci-fi, wyraźnie zaznaczając iż książka ta, podobnie jak cała seria, stawia bardzo ciekawe pytania dotyczące wiary, ze szczególnym naciskiem na wiarę wyznawaną w kościele katolickim.

"Triumf Endymiona" to ostatnia, a zarazem najdłuższa część cyklu Hyperiońskiego. Rozciągnięcie na niemal 900 (w wersji polskiej) stron nie do końca wyszło historii na dobre, ale o tym później.

Dobiegający tysiąca lat Martin Silenius dał Raulowi Endymionowi kilka prostych zadań - zapewnienie bezpieczeństwa przyszłemu mesjaszowi, obalenie imperium, czy też przywrócenie na...

Wciąż świetna seria, ale ten tom można było napisać krótszym. Zdarzają sie dłużyzny.

Wielki finał.
Mam problem z jednoznaczną oceną ponieważ zgadzam się z niektórymi zarzutami odnośnie tej pozycji - na przykład to, że spokojnie książka mogła by mieć 150 stron mniej.
Tą część oceniłem najniżej z całej tetralogii - i chyba nawet specjalnie. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś poznam jakąś serię, w której najniższa ocena jaką wystawię to 8/10.
Bardzo lubię...

Dyskusje