Triumf Endymiona

Okładka książki Triumf Endymiona Dan Simmons
Okładka książki Triumf Endymiona
Dan Simmons Wydawnictwo: Mag Cykl: Hyperion (tom 4) Seria: Artefakty fantasy, science fiction
Hyperion (tom 4)
Artefakty
The Rise of Endymion
Mag
2018-08-01
1999-01-01
Grzegorz Komerski

Niesamowite co się stało z tym cyklem. Każda kolejna książka jest słabsza od poprzedniej, a zjazd jest tak stromy jak to tylko możliwe. Nigdy czegoś takiego nie widziałem. Jakby to pisały inne osoby. Zaczyna się genialnym (10/10) Hyperionem, a kończy naprawdę tragicznym Triumfem Endymiona. Nic tutaj nie zagrało począwszy od nijakiego głównego bohatera, przez ślamazarną akcję, niesmaczny wątek romantyczny, a skończywszy na finale deus ex machina.

Nierówna to powieść. Jako zakończenie całej, epickiej by się wydawało tetralogii - i owszem - były momenty monumentalne. Natomiast rozwlekłych opisów, długaśnych cytatów z poprzednich tomów, niestrawnych i dosłownych wrzutek z celebry Pax-cheścijańskiej - zdecydowanie za dużo. Bardzo wolno i mozolnie trzeba się przedzierać przez tekst.

Co pozytywne: zaskakuje finał wątku lwów, tygrysów i niedźwiedzi. Ale to dosłownie ostatnie strony powieści. Miło poczytać o starych znajomych z Hyperiona. Wizja, że ludzkość jednak nie jest tak zepsuta do szpiku kości i opamiętuje się wchodząc na kolejny stopień rozwoju - ciekawe (choć mało prawdopodobne).

Co jest słabe: rozwlekłe opisy, tytułowy bohater (płaski jak kartka papieru),budowa naiwnych relacji (gdzież im do Hyperiona i Pielgrzymów),wątek TechnoCentrum (zbyt ludzkie pasożyty),mesjanistyczny bełkot "sam zrozumiesz" Enei, wizje planet w rozległej galaktyce (to już sam Hyperion miał bogatszą florę i faunę).

Szóstkę daje na wyrost, za zakończenie cyklu.

Co pozytywne: zaskakuje finał wątku...

Niesamowity zjazd w stosunku do tomów 1-2.
Bohaterowie są nudni, ich relacje miedzy sobą dramatycznie złe, jedyne co ratuje tą książkę w moich oczach w stosunku do poprzednich tomów to odwiedzane światy, ale przy części z nich mam wrażenie, że autor jechał po najmniejszej linii oporu w kwestii ich kreowania (albo zabrakło mu wyobraźni, w co wątpię) i robił najczęściej nudnawe kalki współczesnego świata (rozumiem koncepcje, ale wyszło źle).
Podobny przypadek jak z Diuną, po prostu autor nie wiedział kiedy skończyć sagę i wyszło kiepsko.

Niesamowity zjazd w stosunku do tomów 1-2.

Mam bardzo mieszane uczucia. Mam wrażenie, że był to najsłabszy tom tetralogii, a jednocześnie po jego skończeniu poczułem straszną pustkę. Miałem świadomość, że jeśli wrócę do tego świata, to już tylko, żeby odświeżyć go, a nie by poznawać jego nowe aspekty. Szkoda.

Cały cykl robi gigantyczne wrażenie, choć nie czyta się go łatwo. Ostatni tom miał momenty, że nie mogłem się oderwać, ale były też długie fragmenty, przy których nie mogłem się skupić, nie mogłem się zebrać do czytania, przez co lektura zabrała mi blisko dwa tygodnie. Ostatnie 400 stron to były trzy dni.

Książka bardzo nierówna, ale jako zakończenie serii opowieści - cudowna i Dan Simmons kupił mnie tą serią całkiem. Gdy przypomnę sobie, że sześć kolejnych książek autora już na mnie czeka - jestem spokojny, bo na 2023 rok jestem zabezpieczony.

Jak już wspomniałem w "Endymionie", ta powieść wraz z trzema poprzednimi to pozycja obowiązkowa dla każdego fana porządnie dopracowanego science-fiction i space opery.

Książka wciąga od początku do końca. Wszystko wydaje się logiczne, pomimo dziwactw, jakie napotykamy na kolejnych stronach. Podróżujemy po kolejnych planetach, poznajemy ich mieszkańców, zagłębiamy się w historię i kibicujemy głównym bohaterom.

A do tego dostajemy wprost przednie zakończenie. Nic dodać, nic ująć, tylko czytać.

Porządne zakończenie, większość wątków domknięta w bardzo satysfakcjonujący sposób, niektóre jednak potraktowane po macoszemu. W porównaniu do poprzednich części - bardzo przegadana, od nagłych spadków tempa akcji bolą zęby.

Zakończenie bardzo fajne, przyjemne, jednak nie wymazuję to dość nudnej reszty ksiązki. Druga połowa ksiązki, prócz zakończenia wprost usypiająca, dużą część możnaby pominąć nic nie tracąc.

Trochę przypomina "Matrixa" i niestety jak w "Matrixie" po intrygującym początku koniec rozczarowujący. 4 część niemiłosiernie długa, przegadana i przefilozofowana.
Dobrze, że choć styl dobry. I podziw dla wykreowania nowego świata. Aczkolwiek tym razem inne tłumaczenie i chyba wolę Chyżwara od Dzierzby.
Z głębszych przemyśleń dorwało mnie w trakcie słuchania tylko takie, że jednak wszystkie religie Wschodu są demoniczne, a teoria ewolucji strasznie głupia - opium dla ciemnych mas.

Z głębszych przemyśleń dorwało mnie w trakcie słuchania tylko takie,...

Bardzo dobra książka. Jednak oceniam ją nieco niżej niż poprzednie części cyklu. Może byłem zmęczony już tak długim cyklem. A może ta ostatnia część jest jednak ciut za długa. Chętnie bym ją skrócił o 100-200 stron (ma 873 strony). Wydaje mi się, że byłaby wtedy jeszcze lepsza.

Mimo słabej części trzeciej, sięgnąłem po ostatni tom serii - lubię zamknięte opowieści.

I dobrze, akcja jest wartka, wątki dopełnione, zwroty akcji zaskakujące, a zakończenie niespodziewane. Tak jak trzeba.

Ale nie łudźmy się - to niezła rozrywka, ale życia nie zmieni :)

Ale nie łudźmy się - to niezła rozrywka, ale życia nie zmieni :)

• Science Fiction