Za głosem Kristen

Rebis
2019-07-02
2019-07-02
Katarzyna Waller-Pach

Niektórzy uważają, że jest to książka o zmaganiu się ze stratą najbliższych osób, a według mnie autorka raczej nieudolnie (gdyż zapewne nie posiada stosownej wiedzy) podjęła temat osób z osobowością paranoiczną i z zaburzeniami poznawczymi. Tekst pochłania się jednak chętnie i szybko, a to się liczy i z tego względu dałam aż sześć gwiazdek.

Ciekawa powieść

Ciekawa powieść

Wciągnęła mnie ta lektura. Szybko przeczytana, z dobrym przesłaniem, by cieszyć się każdym dniem, który mamy oraz by akceptować rzeczywistość. Przypomina o tym, że mimo trudów, które przeżywamy, jeszcze może być dobrze i pięknie.

Ciepla ksiazka, czyta sie milo i przyjemnie ale mnie jakos nie porwala. Szybko o niej zapomne.

Liczyłam na więcej, szczerze pisząc. Historia rozpoczyna się tragedią rodzinną, bo oto ginie nastoletnia córka i siostra. Każdy próbuje na swój własny sposób "przetrawić" stratę. Wiadomo, jak to w prawdziwym życiu: rodzina przechodzi fazy żałoby. Tylko nie zgadza się tutaj jeden szczegół - bliscy zaczynają wierzyć, że Kristen jednak żyje. Poszukiwania dziewczyny całkowicie odmieniają relacje rodzinne i wprowadzają same kłopoty. Główna bohaterka okazała się denerwująca, niedojrzała i nierozważna. Jej zachowania wobec drugiej córki nieco mnie mierziło i odbierało radość z obcowania z tą historią.

Nie spodziewałam się takiej ciekawej powieści.

Nie spodziewałam się takiej ciekawej powieści.

Lori Nelson Spielman zadebiutowała na polskim rynku wydawniczym w roku 2013 powieścią pt. „Lista marzeń”, następnie w roku 2015 ukazała się jej kolejna powieść „Słodycz wybaczenia”, a latem tego roku na księgarnianych półkach pojawiła się jej najnowsza książka „Za głosem Kristen”, o której chcę Wam dzisiaj nieco opowiedzieć.

Tym razem główne bohaterki powieści to trzy kobiety – Erika Blair oraz jej dwie córki Kristen i Annie. 19-latki wracają właśnie po wakacyjnej przerwie na studia, Erika ma je odwieźć na kampus jednak z powodu dużego obłożenia w pracy nie jest w stanie tego zrobić. Siostry mają więc odbyć tę podróż pociągiem, z pewnych względów nie wsiadają one jednak do tego samego pociągu. Skład, którym podróżowała Kristen ulega katastrofie kolejowej, w której młoda dziewczyna ginie.

Tak oto rozpoczyna się wewnętrzna batalia Eriki i Annie z bólem, poczuciem straty i ogromnymi wyrzutami sumienia, bo przecież gdyby obie postąpiły zgodnie z pierwotnie założonym planem… Wyżej wymienione odczucia tworzą coraz większy mur oddzielający matkę od żyjącej córki. Erika dręczona własnymi demonami rzuca się w wir pracy, natomiast Annie nie mogąc pogodzić się z tragiczną śmiercią Kristen prowadzi prywatne poszukiwania siostry, które zawiodą ją aż do Paryża… Czy jednak upragniony przez obie kobiety cud ma szansę się wydarzyć?

Istotnym elementem fabuły są e-maile od tajemniczego nadawcy zawierające aforyzmy i cytaty znane wyłącznie w rodzinnych kręgach Blair’ów. To właśnie one podsycają w Erice i Annie nadzieję, że Kristen jednak żyje, chociaż wszystko wskazuje, iż jest wręcz przeciwnie…

Autorka po raz kolejny kreśli przed czytelnikami ogromnie emocjonalną historię, w której bardzo ważną rolę odgrywają relacje rodzinne, które nie zawsze są proste i oczywiste. Jest to również opowieść o miłości, przyjaźni, radzeniu sobie z traumą po utracie najbliższej osoby oraz o ogromnej mocy, jaką niesie w sobie wybaczenie nie tylko innym ludziom, lecz także samemu sobie.

Książka ta w sposób nie nachalny skłania do refleksji nad życiem i tym, co tak naprawdę powinno być dla nas najistotniejsze. Autorka poprzez wykreowane postacie ukazuje, że błądzić jest rzeczą ludzką, podobnie jak wybaczać.

Czy nasze bohaterki podążą za własnym wewnętrznym głosem, który jawi im się, jako głos Kristen? Czy pozwolą sobie doświadczyć cudu, mimo, iż nie koniecznie będzie on taki, jakiego oczekiwały? Tego wszystkiego dowiecie się zagłębiając się w lekturze tej intrygującej powieści.

Polecam.

* https://www.facebook.com/Ksiazkowoczyta *

Tym razem główne bohaterki powieści to trzy...

Kurczę, prawie uwierzyłam w to wszystko, co rodzina Kristen... :P Spodziewałam się, że ta książka będzie bardzo smutna, ale na szczęście nie była aż taka przygnębiająca. No i bardzo mi się podobała ;)

Erika to matka dwóch nastoletnich córek, ekspresyjnej Kristen i wrażliwej Annie.
Kiedyś marzyła o własnej agencji nieruchomości lecz musiała zrezygnować z tych marzeń na rzecz stałej pensji by utrzymać swoje córki i zapewnić im godziwe życie, po rozwodzie.
Tego dnia Erika miała zawieść córki na kampus na studia lecz z powodów zawodowych nie zrobiła tego.
Dziewczęta miały dojechać pociągiem lecz do przedziału wsiadła tylko Kirsten. Pociąg uległ wykolejeniu.
Od tej pory Erika żyje z ciągłym poczuciem winy, z tym samym ciężarem boryka się Annie. Brak rozmowy i wyjaśnienia sobie pewnych spraw, powoduje coraz większy rozłam między matką a córką. By zapomnieć Erika rzuca się w wir pracy.
Gdy zaczyna dostawać podejrzane wiadomości pojawia się nadzieja, że być może Kirsten żyje. Matka zrobi wszystko by odnaleźć swe dziecko, poszukuje jej również Annie która została adoptowana, jest bardzo niepewna siebie, zawsze czuła się gorsza i mniej atrakcyjna od Kristen.
Ciepła, magiczna opowieść o wybaczaniu: innym i sobie, o tym by zatrzymać się na chwilę i zastanowić co w życiu jest najważniejsze oraz o tym, że nigdy nie jest za późno by zacząć spełniać swe marzenia.

Dziewczęta miały...

Wspaniała opowieść o miłości, wybaczaniu i odkrywaniu siebie. Jest tu i dramat, przyjaźń, miłość, czyli wszystko to, co przyciąga uwagę czytelnika. Polecam każdemu, kto chce spędzić miłe chwile przy książce.

Cała recenzja: https://ezo-ksiazki.blogspot.com/2019/09/498-za-gosem-kristen.html

• Rok 2022
  • Pozyczone