Wymiary mroku

Okładka książki Wymiary mroku Tomasz Hildebrandt
Okładka książki Wymiary mroku
Tomasz Hildebrandt Wydawnictwo: Muza Cykl: Andrzej Bondar (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Andrzej Bondar (tom 2)
Muza
2018-04-25
2018-04-25
literatura polska

Historia ma potencjał. Ja bardzo długo gubiłam się w wypowiedziach - wątki się zmieniały, osoby się zmieniały, charaktery się zmieniały. Ciekawe przedstawienie wsi i brutalizmu. Mimo wszystko uważam, że książka jest za długa. Gdyby poskracać niektóre kwieciste opisy, całość prezentowała by się dynamiczniej, lepiej.

Mam wrażenie, że autor stanął do jakiegoś dziwnego wyścigu, przynajmniej w kilku kategoriach: na najbardziej brutalną, najbardziej wulgarną, najbardziej posługującą się stereotypami książkę oraz najbardziej antypatycznego głównego bohatera. Jak na razie idzie mu całkiem nieźle.

, Wymiary mroku przeczytałam( namówiona przez kolezankę) za względu na to że mieszkam na tym terenie a akcja własnie tu sie toczy.Nie czytam kryminałów horrorów więc niechętnie zabrałam sie za czytanie,ale byłam pozytywnie zaskoczona jak wnikliwie autor opisał klimaty tu istniejące, kołtunstwo ciemnotę tych ludzi.Smutne że jeszcze w Polsce są regiony o takiej mentalności i zacofaniu.

"Odwrócił się, przesunął o kilkanaście centymetrów w prawo, przez co zszedł z linii ciosu. Ostrze siekiery z trzaskiem wbiło się między deski szopy, posypały się drzazgi."

Andrzej Bondar to dosyć ekscentryczny nadkomisarz, który wzywany jest do trudnych śledztw. Tym razem przyjeżdża do komisariatu w Starogardzie Gdańskim by pomóc tutejszym policjantom w śledztwie. Andrzej nie wygląda jak większość policjantów. Ma długie włosy związane w kucyk, a jego ubiór bardziej przypomina strój rockowego muzyka niż policjanta.
Porwana dziewczyna, zniknięcie niebezpieczna pacjenta ze szpitala psychiatrycznego, zwłoki kobiety w środku lasu. Czy te wszystkie wydarzenia łączą się ze sobą czy to zupełnie inne sprawy? Być może odpowiedzialna jest za to starosłowiańska sekta, która bierze udział w krwawym obrzędzie. Oczywiście wszystko jest wielką niewiadomą, ą każdy kolejny wątek odkrywamy powoli i w dużym napięciu.
Do sprawy Andrzejowi zostaje przydzielona młoda aspirant Jagna Suchocka, która ma się nauczyć wszystkiego od wyszkolonego policjanta. Bodnarowi to nie jest na rękę bo lubi pracować w pojedynkę.
Śledztwo kluczy, pojawiają się świadkowie, którzy nic nie wnoszą do sprawy lecz jeszcze bardziej wyprowadzają w pole.
Sam autor też nieźle manipuluje czytelnikiem sprowadzając jego myśli na niewłaściwy tor i kiedy już jesteś pewien, że wszystko wiesz i na pewno dobrze wytypowałeś sprawcę nagle bach...to nie on!

Świetna okładka, dobry język, polecam! Wiedziałam, czego się można spodziewać po autorze, bo czytałam pierwszą część z Andrzejem Bondarem "Góry umarłych", ale w "Wymiarach mroku" jest jeszcze bardziej mroczno... Mocne opisy najgorszych zbrodni - morderstwa, kazirodztwo, wykorzystywanie seksualne, gwałty, przemoc domowa, czego tam nie ma... Główny bohater jeszcze bardziej pokręcony, wypalony zawodowo, zaburzony i naćpany. Zaskakujące określenia i porównania, na przykład, cytuję "Ledwo zwiesiła z łóżka nogi, wlazła w kocie rzygi z owłosionym robakiem zbitej sierści i kawałkami liści, które jej Pusia odgryzła z fikusa w kuchni" albo "Okno było tak zakopcone i obsrane przez muchy, że skąpany w słońcu dom po drugiej stronie ulicy wydawał się maźnięciem fatamorgany". Na pewno niebawem sięgnę po część trzecią "Czerwony szkwał". Polecam!

Trudna, brudna i okrutna ta historia. Nie mogę powiedzieć, że i się podobała. Osiem* za konsekwencję opowieści, zakręcenie jej, wydawałoby się, w węzeł nie do rozsupłania. Książka dla wytrzymałych i zdrowych psychicznie. Chwilami odkładałam ją nie mogąc przetrawić. Pisana dosadnym językiem. Naprawdę rzadko trafiam na brutalne opisy wydarzeń, które, pomimo pewnej lapidarności, tak bardzo przemawiałyby do mojej wyobraźni i budziły lęk...obrzydzenie a mimo to brnęłam w ten jeden wielki rynsztok dalej i dalej

Jeszcze bardziej mroczna niż 1. część historii inspektora Bondara. Pełna biedy, brudu i przemocy. Mocno zakręcona historia jak całe życie głównego bohatera. Z zainteresowaniem sięgam po część trzecią.

Liczyłam na coś lepszego gdyż ta historia jest nijaka. Fajnym elementem są różne wątki, zakończenie średnie. Jest to jedna z tych książek o których za jakiś czas nie będę już pamiętać że w ogóle czytałam.

Mrocze lasy ,tragedia rodzina .Super książka .

Mrocze lasy ,tragedia rodzina .Super książka .

Wymęczona.
Nie mogłam skupić się na treści, gubiłam wątki, jak po gruzie.
Jak jestem fanką kryminałów, tak nie umiem ocenić treści - drugi raz na pewno się za nią nie zabiore.

Wymęczona.
Nie mogłam skupić się na treści, gubiłam wątki, jak po gruzie.

• Thriller/sensacja/kryminał
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Wymiary mroku