Zniknięcie Josefa Mengele

2018-08-19
Bożena Sęk
Bożena Sęk Josef Mengele zbrodniarz ucieczka pościg

Okładka książki Upadek muru berlińskiego Jean-Marc Gonin, Olivier Guez
Upadek muru be... Jean-Marc Gonin, Ol...

Zbrodnia i kara

Świetna książka opisująca losy Josefa Mengele po II wojnie światowej, tułającego się po Ameryce Południowej. Fajnie oddaje jego relacje z innymi nazistami uciekającymi przed procesami i rodziną w Niemczech. Na plus również fakt, że jest to powieść, a nie klasyczny dokument.

Wciągająca historia, życia, ukrywania się i upadku "Anioła śmierci". Napisana jak komiks, tylko obrazków brakowało ;) Polecam, żeby obalić wiele mitów, którym i ja uległem. Żeby poznać strach człowieka, który chciał uchodzić za "twórcę rasy panów".

Świetnie napisana książka o człowieku, który nigdy nie przestanie interesować i w pewien sposób fascynować ludzi.
Brać i czytać :)

Brać i czytać :)

Bardzo ciekawa. Pisana bardzo łatwym językiem

Bardzo ciekawa. Pisana bardzo łatwym językiem

Doskonała książka ukazująca życie Josefa Mengele po ucieczce z Europy. Krok po kroku poznajemy, jak zmieniała się jego rzeczywistość. Wszystko oczywiście w wersji zbeletryzowanej , jednak bardzo interesująca pozycja.

Spora część faktów oraz przypuszczenia, jak wyglądało życie anioła śmierci po wojnie, w Argentynie rządów Perona, gdzie zbrodniarz mieszkał uciekając przed wymiarem sprawiedliwości. Ukrywanie się w Brazylii oraz Peru. Ciekawe pokazanie pościgu zorganizowanego przez Mosad i domysły na temat tego, co działo się w głowie i psychice zaszczutego i zapomnianego przez upadający nazizm mordercy. Niepojęte, że tylu zbrodniarzy mających na swoich rękach krew milionów istnień ludzkich nie poniosło żadnej kary. Ku przestrodze. By pamiętać. I docenić, że przyszło nam żyć już w innych czasach.

Zbeletryzowana powojenna historia Josefa Mengele przedstawiona krótko i zwięźle, a mimo to co ciekawsze zdarzenia z życia tego zwyrodnialca zostały wspomniane w książce. Choćby miesiąc miodowy spędzony z pierwszą żoną w obozie w Auschwitz. Irena przybywa w 1944 do Josefa, bo ten przezywa kryzys spowodowany zalewem sowietów w europie. W tle ich małżeńskiej idylli (kąpiele, zbieranie owoców, przygotowywanie konfitur) z kominów Auschwitz bezustannie unosi się dym palonych ciał.
To tylko jeden przykład, a jest ich wiele w książce.
Jedna gwiazdka urwana za to,że w książce pojawiają zdania z bardzo dziwnym szykiem wyrazów.

Historia, która przede wszystkim nasunęła mi następujące wnioski:
1. Na świecie nie liczy się sprawiedliwość, tylko interesy poszczególnych państw.
2. Jeśli masz wysoko postawionych przyjaciół i pieniądze możesz manipulować i kpić z wymiaru sprawiedliwości.
3. Obojętnie jak szalone masz poglądy, zawsze znajdziesz gorliwych wyznawców.
4. Można zabijać i do końca wierzyć, że postępuje się słusznie i dla dobra ludzkości/
"Gdzie był Bóg, kiedy ludzie płonęli w krematoriach"? Jaki bóg pozwala, aby największy zbrodniarz wojenny uniknął kary?
Książka poparta bogatą bibliografią, na pewno wartościowa dla interesujących się tematem. Polecam.

Historia, która przede wszystkim nasunęła mi następujące wnioski:
3. Obojętnie jak szalone masz poglądy, zawsze znajdziesz gorliwych wyznawców.
4. Można zabijać i do końca wierzyć, że...

7,5/10

7,5/10

Bardzo dobra książka ukazująca powojenne losy Josefa Mengele w Ameryce Południowej. Autor ciekawie próbował "wchodzić" w psychikę zbrodniarza.

• II wojna światowa
  • Przeczytane 2018