Pan Geldhab. Komedia w trzech aktach wierszem

Okładka książki Pan Geldhab. Komedia w trzech aktach wierszem Aleksander Fredro
Okładka książki Pan Geldhab. Komedia w trzech aktach wierszem
Aleksander Fredro Wydawnictwo: Ventigo Media utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
utwór dramatyczny (dramat, komedia, tragedia)
Ventigo Media
2017-11-01
2017-11-01

Ta książka nie została jeszcze oceniona NIE MA JESZCZE DYSKUSJI

Bądź pierwszy - oceń książkę

Gorzkie, cała sytuacja jednak mnie nie przekonała. Wolę inne utwory Fredry.

Gorzkie, cała sytuacja jednak mnie nie przekonała. Wolę inne utwory Fredry.

Coś do końca nie zatrybiło.

Coś do końca nie zatrybiło.

Bardzo krótka sztuka teatralna, bliżej jej do tragikomedii niż samej komedii... Jako komedia bardziej podobała mi się "Zemsta".
Za to polecam (przy wyd. Ossolineum) przeczytać sobie wstęp dopiero na samym końcu - wtedy dywagacje tam zamieszczone nabierają sensu.

Przeczytałem z poczucia obowiązku. Odrabiam różne zaległości ze zbyt leniwych młodych lat.
Fredro - wyśmiewacz hipokryzji, ludzkich słabości i wad.
Z punktu widzenia dzisiejszej rzeczywistości nie mamy tu nic odkrywczego. Podobne rzeczy dzieją się i dziś, w nieco odmiennym kontekście kulturowym. Zmieniają się aktorzy, ale ludzka natura nie.

Fredro - wyśmiewacz hipokryzji, ludzkich słabości i wad.

Ojciec jest pazerny, pozerny i "chce jak najlepiej".
Córeczka chce zaszczytów, trzeba jej oddać honor, że nie trzyma dwóch 'wróbli' w garści.
Książę chce się odkuć.
Niby komedia, ale mało śmieszna, bardziej prawdziwa i realna.
Szkoda tylko, że zabrakło wirtuozerii Fredry.

Ojciec jest pazerny, pozerny i "chce jak najlepiej".
Książę chce się odkuć.
Niby komedia, ale mało śmieszna, bardziej prawdziwa i realna.
Szkoda tylko, że zabrakło wirtuozerii Fredry.

Miałem okazję sięgnąć po tę komedię przed Narodowym Czytaniem w 2013 r. Świetna i pouczająca. Tak samo jak przedmówcy uważam za szkodę, że niestety jest pomijana.

Czytając to w gimnazjum trochę się znudziłam, dopiero sięgnąwszy po tą książkę przed studiami polonistycznymi zaczęłam śmiać się z postaci i poczułam klimat całej komedii.

Przezabawna komedia Aleksandra Fredry. Tylko niestety, jak zauważył mój przedmówca, chyba zapomniana i niedoceniana.

Moja ulubiona komedia od pana Fredry. Szkoda, że tak rzadko zauważana. Sam pewnie nie wiedziałbym o jej istnieniu, gdybym x lat temu nie trafił na nią w starym zbiorze utworów tegoż autora.

Uczta dla duszy i ucha...Jacek Kiss wyśmienicie czyta. Teatr głosem.
Aleksander Fredro,mistrz słowa i intrygi z całą swoją twórczością jest przeze mnie lubiany ale z tą pozycją spotykam się po raz pierwszy. Doskonały morał. Polecam.

Uczta dla duszy i ucha...Jacek Kiss wyśmienicie czyta. Teatr głosem.

• Klasyka
  • Dramat