rozwiń zwiń

Rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry

Konrad Wrzesiński Konrad Wrzesiński
25.07.2022

W piątek Sejm ustanowił rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry. W treści uchwały wskazano, że na przyszły rok przypada 230. rocznica urodzin artysty i, jak podkreślili posłowie, „najwybitniejszego polskiego komediopisarza, a także pamiętnikarza, poety oraz żołnierza kampanii napoleońskich”.

Rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry Szajnok, Teodor (1833-1894) (Polona.pl) / Wikimedia Commons

Aleksander Fredro przyszedł na świat 20 czerwca 1793 roku w majątku rodzinnym w Surochowie, w okolicach Jarosławia. Przyszły komediopisarz urodził się w rodzinie szlacheckiej o kilkusetletniej tradycji, jako syn Jacka Fredry i Marianny z Dembińskich. Młody Fredro nigdy nie uczęszczał do szkół publicznych. Nauki pobierał w domu rodzinnym.

W uchwale zwrócono uwagę:

Jako 16-letni chłopiec wstąpił na ochotnika do armii Księstwa Warszawskiego dowodzonej przez księcia Józefa Poniatowskiego. Brał udział m.in. w wyprawie na Moskwę w 1812 roku, dosłużył się stopnia kapitana. Za męstwo w walkach został odznaczony Złotym Krzyżem Orderu Virtuti Militari, a przez cesarza Francuzów Napoleona Bonaparte Orderem Legii Honorowej.

Sejm ustanowił 2023 Rokiem Aleksandra Fredry

„W uznaniu zasług dla polskiej kultury Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanawia rok 2023 Rokiem Aleksandra Fredry”, czytamy w uchwale, za którą opowiedziało się 439 posłów (dwóch wstrzymało się od głosu; nikt nie był przeciw).

Wskazano, że Fredro jest twórcą oryginalnej polskiej komedii. I dodano:

Doskonale znał teatr europejski i jego tradycje, do których świadomie nawiązywał w swojej twórczości. Napisał kilkadziesiąt utworów scenicznych: jednoaktówek i komedii wieloaktowych, fars, grotesek i wodewilów, które szybko trafiały na sceny teatrów: lwowskiego, warszawskiego i krakowskiego.

Pierwszą komedię, „Pana Geldhaba”, napisał w 1818 roku. Debiut sceniczny Aleksandra Fredry miał jednak miejsce rok wcześniej. W roku 1817 wystawiono jednoaktówkę „Intryga na prędce, czyli Nie ma złego bez dobrego”, powstałą w 1815 roku. Pierwsza wersja pięcioaktowej komedii „Śluby panieńskie, czyli Magnetyzm serca”, jednego z najbardziej znanych dzieł Fredry, powstała w roku 1827. Jej ostateczna wersja – pięć lat później.

„Jedną z ważnych pozycji w kanonie polskiej literatury jest »Zemsta«, napisana prawdopodobnie w 1833 roku. W jego twórczości na uwagę zasługują również »Damy i huzary«, »Pan Jowialski« czy »Dożywocie«”, podkreślili posłowie.

W treści uchwały zwrócono ponadto uwagę na inne obszary twórczości Fredry. Wspominano, że artysta znany jest również jako autor bajek i wierszy dla dzieci, między innymi „Małpa w kąpieli”, „Paweł i Gaweł” czy „Osiołkowi w żłoby dano”, a także pamiętników z epoki napoleońskiej, w tym „Trzy po trzy”, pozycji uznanej za klasykę literatury wspomnieniowej.

Aleksander Fredro zmarł we Lwowie w 1876 roku.


komentarze [7]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Katarzyna 27.07.2022 14:43
Czytelnik

"Bo ja rzadko kiedy myślę, alem za to chyża w dziele, no przecież to cudowne, a jakie trafne i adekwatne. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Flalle 26.07.2022 10:10
Czytelniczka

Czyli, że czas na Zemstę?  😂 😏

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
szura 26.07.2022 08:57
Czytelnik

Mam nadzieję, że wydają w jakimś wydawnictwie dzieła zebrane. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Mariusz Miszke 25.07.2022 18:07
Czytelnik

Aleksandra Fredrę szanuję i chyba więcej o nim powiedzieć nie mogę- nie był ani moim ulubionym pisarzem epoki, ani szczególnie- mam wrażenie- przełomowym w myśli i kulturze- choć z pewnością ją ubogacił. Z innych patronów przyszłego roku bardziej cenię chyba Maurycego Mochnackiego, choć w jakimś głęboko intelektualnym sensie pewnie mi bliżej do Fredry. 
Zastanawia mnie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Armand_Duval 25.07.2022 12:11
Czytelnik

"Baśń o trzech braciach i królewnie" powinna być lekturą obowiązkową w szkołach ponadpodstawowych.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
DagMaria 25.07.2022 11:39
Czytelniczka

Ja czekam na narodowe czytanie największych dzieł tego artysty 😏. Baśnie, ody, wiersze. Już widzę taką uroczystą melodeklamację Ody Do Dupy 😆. 
PS Proszę się nie obrażać 😉. 

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Konrad Wrzesiński 25.07.2022 11:30
Redaktor

Zapraszam do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post