Damy i huzary

Ventigo Media

2017-11-01
Ventigo Media

Kup książkę

Zabawna, przewrotna, ciekawa i wygodna do adaptacji scenicznej. Fredro w dobrej formie i stylu

Bardzo trafna treść komedii, jeśli chodzi o opis relacji damsko-męskich. Później byłem w teatrze na tej sztuce, gdzie niebagatelne znaczenie mieli aktorzy, którzy potrafili nadać oryginalnego charakteru poszczególnym postaciom. Mnie najbardziej podobała się rola Kapelana, jego historia transformacji i wojskowe w nim pozostałości. Bardzo relaksująca lektura.

Kolejna komedia Fredry, do której wróciłam po wielu latach w formie audiobooka - świetne, naprawdę świetne wykonanie, przy którym ubawiłam się do łez.

Jest to historyjka lekka, ale ponadczasowa, ukazująca w krzywym zwierciadle odwieczną walkę płci.
Całość - jak zwykle u Fredry - oparta na intrydze związanej z miłością i na komizmie postaci.

Zatwardzali ...

Warte uwagi.

Książka "Damy i huzary" zrobiła na mnie znacznie lepsze wrażenie niż Teatr Telewizji, co mnie zdziwiło, bo zazwyczaj dramaty lepiej się jednak ogląda, niż czyta z didaskaliami. Ten spektakl musiał być faktycznie słaby, skoro wyobrażone przeze mnie sceny były rozegrane lepiej...
Książkowy pierwowzór to całkiem niezła komedia.

klasyka ale wciąż się dobrze czyta

Lekka, bezpretensjonalna komedyjka. Postacie schematyczne i sztampowe, akcja przewidywalna. Nic tu jednak nie razi. Sztuka pisana jest prozą (co rzadkie u Fredry), dzięki czemu język pozostał świeży. Język pozostaje chyba jej największym walorem.

Interesujący jest też nieco zapleśniały klimat starokawaleryjskiego dworku (z początku sztuki) i świetna scena przyjazdu ko...

Komedia o miłości Edmunda i Zofii.

Książka przezabawna, parę razy wybuchnęłam śmiechem w miejscu publicznym z jej powodu. Ale choć Fredro pozostaje Fredrą i jako taki gwarantuje właściwą sobie jakość literatury, pewne mankamenty aż rażą w oczy. Zwłaszcza końcówka w żadnym wypadku mnie nie przekonuje. Trudno mi sobie wyobrazić, by tak uparte i dążące po trupach do konkretnie wyznaczonego celu osoby dały się tak ł...

Fredro to klasyk, a klasycy smakują najlepiej wtedy, kiedy sięga się po ich nieco mniej znane dzieła.

Dodaj cytat z książki Damy i huzary