Czarne dziury, czyli uwięzione światło

Okładka książki Czarne dziury, czyli uwięzione światło Kitty Ferguson
Okładka książki Czarne dziury, czyli uwięzione światło
Kitty Ferguson Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki astronomia, astrofizyka
astronomia, astrofizyka
Na ścieżkach nauki
Prisons of Light - Black Holes
Prószyński i S-ka
1999-11-16
1999-11-16
Ewa L. Łokas, Bogumił Bieniok
wszechświat astronomia

Wszystko, co chcesz wiedzieć o czarnych dziurach i grawitacji, podane w bardzo przystępnej formie. Styl Ferguson nieco mi przypomina ulubionego Johna Gribbina, wszystkie pojęcia są wyjaśniane w taki sposób, że nawet laik poradzi sobie z tą książką.

Ogromnym plusem są ilustracje. Szkoda, że lekcje fizyki w mojej szkole tak nie wyglądały.

Na wstępie ustalmy jedną rzecz - nie jest to książka naukowa jak twierdzą niektórzy z poprzednich opiniodawców. Podkreślam to w tym celu, aby nikt takim opisem się nie zniechęcił. Nie znajdziemy w "Czarnych dziurach..." naukowych opisów czy skomplikowanych wzorów. Znajdziemy natomiast w miarę przystępnie wyjaśnione zjawiska, począwszy od podstawowego dla zrozumienia tej książki pojęcia grawitacji. Czyni to z tej książki pozycję nie naukową a popularnonaukową, czyli przeznaczoną dla szerokiego kręgu odbiorców. Zrozumieją ją wszyscy, którzy nie wagarowali na fizyce w szkole podstawowej.
Książka opisuje zagadnienie czarnych dziur od momentu kiedy czysto teoretycznie przewidziano ich istnienie, poprzez poszukiwania dowodów na ich obecność, do lat dziewięćdziesiątych XX wieku kiedy... Może nie będę zdradzał zbyt wiele, napiszę jedynie, że autorka opisała temat dość wyczerpująco a układ książki sprawia wrażenie przemyślanego i spójnego.
Autorka, przystępnie wyjaśniając pojęcia fizyczne i astronomiczne, okrasza całą historię anegdotami dotyczącymi naukowców uczestniczących w badaniach nad czarnymi dziurami, co czyni książkę dużo bardziej atrakcyjną niż gdyby jedynie przytaczała suche fakty zilustrowane diagramami i zdjęciami.
Pewne zastrzeżenia miałem do języka użytego przez autorkę. Wiele zdań jest w tej książce dość niepotrzebnie złożonych, dowcip czasem bywa nieco niezręczny, a w jednym miejscu znalazłem nawet błąd logiczny (który jednak łatwo można było wychwycić z kontekstu). Nie wiem na ile temu mojemu odczuciu przysłużyło się tłumaczenie. Nie odbiło się to jednak zbyt mocno na odbiorze książki i nie odebrało frajdy z poznania szalenie interesującego zagadnienia.
Książki takie jak "Czarne dziury..." pozwalają oderwać się od codzienności, spojrzeć na tę naszą Ziemię i jej problemy z dużego dystansu. Pozwalają polewitować nieco gdzieś wysoko nad naszą planetą i jednocześnie mobilizują do pracy wyobraźnię. I chyba właśnie za to tak bardzo je cenię.

Niestety czarnej dziury nie da się zbadać bezpośrednio, dlatego też każda literatura na ten temat będzie się obracała w ramach teorii i doświadczeń pośrednich. Czarna dziura to czarna dziura, która kiedyś jeszcze może okazać się biała.

Znakomita pozycja, zdecydowanie polecam!

Być może jest to spowodowane zawężeniem tematyki do jednego wybranego zagadnienia, ale książka sprawia wrażenie niezwykle spójnej. Autorka nie ma skłonności niektórych spośród innych twórców literatury popularnonaukowej, czyli zaczynania wątków bez ich dokładnego wyjaśnienia, analizy i przeskakiwania do innych, pozostawiając czytelnika bardziej zdezorientowanego niż bogatszego o jakąś wiedzę.

Oczywiście warto robić "skoki w bok" w celu popatrzenia z nieco innej perspektywy na pojawiające się pojęcia, ale nie jest to konieczne. Za to na pewno polecam korzystanie z dobrodziejstw internetu przy omawianiu konkretnych ciał niebieskich, zdjęcia w książce są czarno-białe i niezbyt ostre.

Dodatkowym plusem są liczne rysunki poglądowe, byłem mile zaskoczony, że jest ich tak wiele.

Znakomita pozycja, zdecydowanie polecam!

Dobry wstęp do dalszej edukacji w tym temacie.

Dobry wstęp do dalszej edukacji w tym temacie.

Książka niby naukowa, a napisana w przystępny sposób. Powinna zaciekawić nawet osoby, które na co dzień nie interesują się astronomią.
Dużo naukowych spekulacji i informacji z dziedziny kosmologii, ale czyta się jak dobrą powieść :)

Jest to książka naukowa, pomagająca zrozumieć podstawy fizyki i wynikające z tego czarne dziury. W miarę przystępny język. Polecana każdemu kto ma otwarty umysł.

Miła, lekka i przyjemna. Dobra na początek lub po czymś cięższym jako uzupełnienie, a przede wszystkim zrozumienie wielu zagadnień dzięki łatwym do przyswojenia przykładom.

Książka popularnonaukowa z akcentem na popularno-. Plus: sporo rysunków. Minus: brak aktualizacji; rok wydania 1996.

• Popularnonaukowe
  • Nauka
  • Fizyka
  • Na ścieżkach nauki
  • Do kupienia

Dodaj cytat z książki Czarne dziury, czyli uwięzione światło