Zarządzanie czasem w pigułce

Okładka książki Zarządzanie czasem w pigułce Agnieszka Makarow
Okładka książki Zarządzanie czasem w pigułce
Agnieszka Makarow Wydawnictwo: Edgard poradniki
poradniki
Edgard
2018-02-28
2018-02-28

Bardzo fajny poradnik o tym jak zarządzać czasem . Możemy w nim znaleźć różne informacje zwiekszajace efektywność , metody zarządzania sobą w czasie , wszelakie wskazówki , ciekawostki oraz obrazki prezentujące jako przykład wczesniej opisywaną metodę co sprawiło ze nie raz nie zrozumiałem czegoś by później zobaczyć na podstawie obrazku o co tak naprawdę chodzi .Jest tez bardzo dobry test pokazujący na jakim etapie jestesmy i co zrobic by przejść dalej , bardzo kreatywny pomysł i fajnie ze jest to przedstawione w formie kwiata , od nasiona po owoc

Dziękuje za poradnik , bardzo wartościowe informacje , za każdym razem gdy brałem się do czytania książki byłem zadowolony , spędziłem z książką fajne chwile , nauczyłem się dużo , próbuje to przełożyć na praktykę . Polecam dla wszystkich którym brakuje czasu , muszą połączyć życie zawodowe z osobistym lub chcą (tak jak w moim przypadku ) rozwijać się w sporej ilości aspektów

My ludzie stawiamy sobie coraz wyżej poprzeczkę, gonimy za karierą, nauką, rodziną, znajomymi. Nie potrafimy wypośrodkować mądrze swojego czasu tym samym zapominając o sobie. Nie potrafimy rozporządzić 24 godzin doby na tyle sprytnie, żeby pogodzić wszelkie aspekty ze sobą. Nie ukrywam, że w moim przypadku nadal jest to problemem. Książkę przeczytałam i dała mi wiele wskazówek, jednak to nie oznacza, że z dnia na dzień zmieni się wszystko. Wszelkie metody należy wdrażać powoli i z pewną dozą przestrzeni na to co dookoła. Największy problem u mnie pojawił się z momentem zbiegnięcia się na prawdę wielu ważnych rzeczy w moim życiu. Studia, dwie prace, prowadzenie bloga, życie osobiste stawało się wręcz niemożliwe do pogodzenia ze sobą. Brakowało mi czasu dosłownie na wszystko. Często miałam pretensje do samej siebie o to, że się nie wyrabiam. Miałam momenty zwątpienia w siebie samą i chęci rzucenia wszystkiego w cholerę. Nie wielu z Was zdaje sobie sprawę z tego jak wygląda np. prowadzenie bloga recenzenckiego. Przede wszystkim dla mnie to pasja, ale też masa zobowiązań i terminów, z początku starałam się trzymać fason i godnie trzymać się każdego ustalonego dnia, ale z czasem zaczęłam mieć wrażenie, że nie ma możliwości, żeby to utrzymać. Dzień, dwa albo pięć obsuwy wydaje się niczym strasznym, a jednak. To burzy całą waszą organizację. Kiedy czujecie, że jesteście w tyle z jedną rzeczą kolejne walą się jedna po drugiej. Nie ma szans, żeby iść na przód zostawiając za sobą niedokończone rzeczy. U mnie głównym problemem było właśnie to. Kiedy natrafiłam na książkę pani Agnieszki Makarow stwierdziłam, że to moja pierwsza deska ratunku. Po przeczytaniu byłam w wielkim szoku, że tak wartościową i życiową książkę była w stanie napisać prawie moja rówieśniczka. Metoda S.M.A.R.T czy Pomodoro była mi znana z moich studiów, w końcu to Zarządzanie :D! Jednak brakowało mi wisienki na torcie, czegoś więcej - dostałam świetne rady, poznałam czym jest OATS czy zdeterminowałam moje plany krótko i długoterminowe, to one są kluczem do sukcesu. Agnieszka w niezwykle umiejętny sposób działa na przykładzie życiowych i codziennych obowiązków, pokazuje co robimy źle i jak to poprawić. Na wielki plus zasługuje dbałe i dobre uporządkowanie całej książki. Spis treści już sam w sobie staje się małym kompendium naszej wiedzy. A no i nie mogłabym zapomnieć o super ostatnim rozdziale w którym poznajemy aplikacje, które mogą pomóc w uporządkowaniu naszych codziennych zadań Tak, tak! Aplikacje mobilne.

Pochwalić muszę niezmiernie ćwiczenia jakie przygotowała dla nas autorka, przyswajają w nas na prawdę nowe nawyki oraz pokazują WIELE błędów! Pamiętajcie też, że jednokrotne przeczytanie takiego poradnika nic nie zmieni! Potrzebujecie czasu, powtarzania i powracania do tej pozycji aby na stałe utrwalić.

DLA KOGO:

Polecę książkę każdej osobie, która poszukuje wciąż drogi do tego aby zaoszczędzić odrobinę swojego czasu, ale też lepiej się zorganizować. Jeśli chcesz chociaż spróbować lepiej zarządzać swoim czasem w pracy, szkole i tym wolnym to śmiało sięgaj po tą książkę! Ja dzięki niej zaczęłam lepiej organizować swoje życie, ale nie ukrywam jeszcze dłuuuuuuuuuuuuuuuuga droga przede mną!

"Sformułowanie "zarządzanie czasem" wymaga pewnego uzupełnienia. Chodzi tutaj o słowo, które choć wydaje się nieistotne, to w rzeczywistości zupełnie zmienia znaczenie tego pojęcia. Od tej pory zamiast o zarządzaniu czasem będziesz mówić o zarządzaniu sobą w czasie" (s. 11).
Przyznam szczerze, że nie lubię czytać poradników, czegokolwiek by one nie dotyczyły. Wiele z nich nie zasługuje na to, aby poświęcić im swój czas, niewiele wnosi do naszego życia, a czytanie różnych porad i wskazówek wywołuje śmiech. W tym przypadku postanowiłam jednak zaryzykować. Czemu? Zaciekawiła mnie tematyka, opis i okładka. Ku mojemu zdziwieniu - nie zawiodłam się! Wręcz przeciwnie - to była naprawdę fascynująca lektura! :) Książka nie jest długa (około 200 stron) i podzielona na 5 rozdziałów, z których każdy składa się z kilku podrozddziałów. Autorka pisze w sposób prosty, czytelny i odwołuje się do wielu koncepcji i przeróżnych metod, które mają pomóc w organizowaniu czasu (zarówno tego zawodowego, jak i prywatnego) takim "zwykłym" ludziom, jak my ;) Bardzo dobrym pomysłem okazało się zamieszczenie przykładów... z życia wziętych. Mnóstwo wartościowych porad i wskazówek, które aż chce się wykorzystać w codziennym życiu, szczególnie jeśli podczas lektury mamy wrażenie, że opisywane sytuacje brzmią dziwnie znajomo... ;) Inspirujący, motywujący, ciekawy i... (tak, tak!) wciągający poradnik, i przydatne ćwiczenia! Znajdziemy tu nie tylko tradycyjne (papierowe) sposoby organizacji czasu, lecz także nowoczesne, z których możemy korzystać dzięki urządzeniom, takim jak komputer czy telefon. Jak dla mnie rewelacyjna książka o zarządzaniu czasem, na którą warto poświęcić trochę naszego czasu, polecam wszystkim - może i Wam pomoże coś zmienić...? :)

Zarządzanie czasem to temat bardzo modny i niezmiennie aktualny. Żyjemy w bardzo intensywnych czasach, często w biegu, przeciążeni terminami i zobowiązaniami. Nieraz wstajemy z mocnym postanowieniem nadrobienia wszelkich zaległości i kładziemy się z poczuciem, że zamiast ich ubyć, przybyło. Równie często pod koniec dnia nie jesteśmy nawet w stanie powiedzieć, na co go spożytkowaliśmy. Czy można żyć inaczej, efektywniej, ale i radośniej? Istnieje cała masa poradników, które zapewniają, że faktycznie da się coś zmienić. Niestety wiele z nich to jedynie zestaw pustych frazesów i "technik" tak skomplikowanych, że trudno znaleźć w sobie motywację, by je chociaż wypróbować. Dlaczego więc postanowiłam sięgnąć po "Zarządzanie czasem w pigułce"? Być może dlatego, że napisała ją Agnieszka Makarow. To nie żaden amerykański guru, a studentka kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. Pomimo wymagającego kierunku ta młoda osoba zebrała już wiele doświadczenia w zakresie prowadzenia szkoleń dotyczących umiejętności miękkich. Liczyłam więc, że mam przed sobą bardzo "życiowy" poradnik, który faktycznie pomaga osobom, które muszą dobrze sobie zorganizować czas. I jak się okazało, miałam rację.

W poradniku znajdziecie kilka najbardziej popularnych i skutecznych technik zarządzania czasem jak przykładowo S.M.A.R.T., OATS, GTD, Pomodoro czy macierz Eisenhowera. To jednak nie one decydują o wartości poradnika, a życiowe podejście autorki do tematu. Mam wrażenie, że pisząc go, autorka ani na chwilę nie zapomniała, na czym polega problem przeciążonych nauką studentów i starała się dostarczyć im rozwiązań, które faktycznie mogą im pomóc. Właśnie dlatego kładzie nacisk na stawianie sobie priorytetów, zarówno krótko-, jak i długoterminowych, szczegółowe formułowanie zadań, tak by faktycznie można było określić czas potrzebny do ich wykonania. Oczywiście nie mogło obyć się bez omówienia jakże popularnych "odciągaczy od nauki" jak choćby portale społecznościowe. Część porad może wydać się bardzo oczywista ale gdy dobrze się nad nimi zastanowić, są to sprawy, w których najczęściej popełniamy błędy, więc może właśnie dlatego warto o tym pisać i przypominać.

Miło zaskoczyło mnie omówienie różnego rodzaju aplikacji mobilnych mających na celu usprawnienie naszego procesu planowania i zarządzania czasem. Przyznam, że nie miałam pojęcia, że jest ich tak wiele i ile mogą zaoferować. To z pewnością niezła pomoc dla osób, które nie wyobrażają sobie życia bez "komórki".

Poradnik "Zarządzanie czasem w pigułce" jest bardzo przystępnie napisany, ale i bardzo treściwy. W mojej ocenie znalazło się tu wszystko, co faktycznie ma sens i może nam pomóc zapanować nad ogromem zadań i obowiązków. To problem z którym boryka się niemal każdy, tym bardziej poradnik polecam.

Czas to coś, czego od dawna nie posiadam w nadmiarze, ale odkąd na świecie pojawiła się moja córa, zdaje się on kurczyć w zastraszającym tempie. Nieliczne wolne chwile staram się rozdzielić między pisanie kolejnej książki, prowadzenie bloga oraz pomoc w różnego rodzaju projektach, w które jestem zaangażowana. Nie jest to łatwe, ale nie narzekam. W końcu nie tylko ja mam problem z czasem, który jest po prostu w obecnym świecie towarem deficytowym. Ustaliłam swój priorytet, którym jest rodzina i staram się, aby nic nie odbywało się jej kosztem. Przyjmę mniej zleceń? Wydam książkę kilka miesięcy później, niż początkowo zakładałam? Trudno. Ważne, że moje dziecię ma mamę dla siebie zawsze, gdy tego potrzebuje.
Poza permanentnym brakiem czasu mam jeszcze jeden problem na tej płaszczyźnie. Określenie mnie mianem osoby dobrze zorganizowanej byłoby dużym nadużyciem. Może to kwestia natłoku obowiązków, a może zwyczajnie jedna z cech mojego charakteru, ale robiąc jedną rzecz, myślami jestem już przy kolejnej, zastanawiając się, jak wykonać ją przed deadlinem. Chyba tylko opiece nad córką oraz pisaniu potrafię poświęcić sto procent uwagi. I właśnie dlatego wszelkiego rodzaju poradniki dotyczące zarządzania czasem lub też zarządzania sobą w czasie - co podkreśla na wstępie autorka - chłonę namiętnie, gdy tylko mam taką możliwość. A "Zarządzanie czasem w pigułce" sugerowało ponadto, że będzie zwięźle i na temat.
Książka jest podzielona na pięć rozdziałów i rzeczywiście dużo w niej zagadnień praktycznych. Każda część jest opatrzona przykładami, tabelami oraz podsumowaniem, co porządkuje treść, pozwala na lepsze usystematyzowanie wiedzy oraz na szybki powrót do niej, gdy zajdzie taka potrzeba. Z kolei zawarte w publikacji ćwiczenia pozwalają na poznanie przyczyn naszych kłopotów z dobrą organizacją. Całość na bardzo przyzwoitym poziomie, jednak gdyby nie rozdział ostatni, napisałabym, że już takowe publikacje trzymałam w swoich rękach. Część piąta okazała się dla mnie tą kluczową, bo zawierała same konkrety, a dokładniej nazwy aplikacji, które mogą rzeczywiście pomóc w zarządzaniu swoim czasem. Każda z opisem funkcjonalności, wyglądu i łatwości w obsłudze. To przeważyło w mojej ocenie - teraz z czystym sumieniem mogę powiedzieć, że poza tradycyjną porcją wiedzy charakterystyczną dla tego rodzaju książek, jest tam coś gratis. Coś, co może mieć realny wpływa na naszą organizację czasu. A przecież o to właśnie chodzi.
zaczytana.com.pl

Mam wrażenie, że podręczniki/książki o zarządzaniu czasem to ciągle jedno i to samo :P

Porusza powierzchownie bez zagłębiania się w szczegóły bardzo wiele tematów.

Porusza powierzchownie bez zagłębiania się w szczegóły bardzo wiele tematów.

Dobra książka dla początkujących, albo dla kogoś, kto chce sobie odświeżyć sposoby na zarządzanie czasem i organizację (bo tutaj temat poruszony jest bardzo szeroko i zahacza także o porządki na komputerze czy ustalanie zasad spotkań służbowych).

• Poradnik
  • Poradniki
  • Polskie
  • Rozwój
  • Zajawka

Dodaj cytat z książki Zarządzanie czasem w pigułce