Kroniki beskidzkie i światowe

Okładka książki Kroniki beskidzkie i światowe
Andrzej Stasiuk Wydawnictwo: Czarne Seria: Poza serią publicystyka literacka, eseje
publicystyka literacka, eseje
Poza serią
Czarne
2018-04-18
2018-04-18
literautura polska

więcej Więcej

Lubię Stasiuka, choć coraz częściej mam wrażenie, że chciałbym go lubić. Darzę dużą sympatią "Jadąc do Babadag", tak przedstawiona proza podróżnicza jest co wzbudza mój wewnętrzny pociąg do twórczości autora.

Niełatwo było mi przebrnąć przez ten zbiór felietonów. Z pewnością to moja wina, bowiem oczekiwałem czegoś, co będzie przynajmniej nawiązywać poziomem do jego opus...

Uwielbiam prozę Stasiuka. Za każdym razem mam wrażenie, że płynę z jego opowieścią, kołysana jakimś dziwnym spokojem płynącym z jego refleksji i pięknie zbudowanych zdań. Uwielbiam też jego poczucie humoru- nienachalne, niby mimochodem, ale trafiające w sedno.

Zbiór felietonów Stasiuka, bez specjalnego motywu przewodniego. Jak to w zbiorze bywa jedne lepsze inne gorsze, jedne bardzo aktualne inne jakby mniej. Mam też wrażenie graniczące z pewnością że kilka z tych felietonów trafiło do wcześniejszych książek. Wydanie ładne. Raczej dla fanów autora, zaczynającym przygodę ze Stasiukiem polecam jego starsze książki.

Bardzo lubię "stasiukowe" refleksje ze względu na ich wewnętrzny spokój. Autor ma swoje lata i nie podniecają go już polityczno - celebryckie wrzawy. W swych felietonach opisuje piękno życia w najprostszej postaci -droga, step, góry, owce, pies i ludzie. A ludzie tacy jakimi są dziś - zabiegani i nieobecni ale gdy zatrzymać ich na chwilę ciepli i serdeczni.

Całkiem przyjemna lektura, choć mam pewien niedosyt. No ale wiadomo, felieton to felieton, więc można spokojnie o wszystkim i o niczym. Muszę kiedyś wypróbować jakieś bardziej zwarte dzieło i pewnie dopiero wtedy się zobaczy, czy to pokrewieństwo dusz to tylko były przebłyski.

Krótkie felietony. Jedne ciekawe, błyskotliwe, inne monotonne w odbiorze. Trochę pomieszanie z poplątaniem. Czytałam na raty. Wyłącznie dla fanów autora.

Niektóre z felietonów znam z Tygodnika Powszechnego, inne są dla mnie nowością. Myślę, że Kroniki najlepiej czytać po jednej, dozować je sobie - siedząc jesienią pod kocem z kubkiem ulubionej herbaty...Ale póki co mam egzemplarz z biblioteki, więc czytam "na szybko".

Książka jest wspaniałym azylem od zgiełku całego świata. Potrafi już jednym rozdziałem wyciszyć i rozluźnić umysł. Autor wspaniale odnajduje się w krótkich esejach, co potwierdza chociażby umiejętność napisania wspaniałego tekstu na temat... braku pomysłu na ten tekst :) Polecam serdecznie ale proszę ją dawkować! Najlepiej smakuje wieczorami, porcjowana po kilka rozdziałów...

Kawał pięknej polskiej prozy. Książka najlepiej smakuje o 5 rano przed pracą do śniadania, kiedy wszyscy domownicy jeszcze śpią, po jednym felietonie na dzień. Działa uspokajająco i może trochę pobudza marzycielsko. Aż chce się przenieść do Wołowca i samemu zająć się hodowlą owiec, a wolnych chwilach wyskoczyć gdzieś na Wschód.
Nie można czytać w pośpiechu, raczej...

Bliskie okolice i daleki świat z okien bieszczadzkiej wsi i różnych perspektyw. Spokojna i dobra lektura na jesienne wieczory.

• 2019
  • 2018
  • 2020
  • 2020
  • Ebook

Dodaj cytat z książki Kroniki beskidzkie i światowe