Powieści fantastyczne

Okładka książki Powieści fantastyczne E.T.A. Hoffmann
Okładka książki Powieści fantastyczne
E.T.A. Hoffmann Wydawnictwo: Tow. Akc. S. Orgelbranda Synów fantasy, science fiction
Tow. Akc. S. Orgelbranda Synów
1913-01-01
1913-01-01
Antoni Lange, Jan Lorentowicz
weird tales weird-fiction fantasy oniryzm romantyzm

Oceniając kontekstualnie i biorąc poprawkę na czasy w jakich powstała - przełomowe, jedne z odważniejszych, choć jeszcze nie stricte horrorowe czy niesamowite, to w większości czuć nadchodzący klimat wyobraźni ludzkiej wiodącej czytelników w inne światy.

Uwaga do przedmowy z Wolnych Lektur - Hoffmann nie mieszkał w Bydgoszczy, ale w Bambergu; nieporozumienie wynika zapewne z podobieństwa brzmienia Bamberg i niemieckiej nazwy Bydgoszczy - Bromberg. ;)

Sięgnąłem do opowiadań E.T.A. Hoffmanna. Od zawsze uwodzi mnie czarny romantyzm.

W zbiorze wyróżnia się "Piaskun" – jakże świetny to tekst. Młodzieniec Natanael i jego trauma z dzieciństwa związana z postacią mrocznego adwokata Coppeliusa. Skonstruowana przez naukowca Spalanzaniego lalka Olympia, którą ten przedstawia jako swoją córkę. Obsesyjna miłość Natanaela do mechanicznej piękności i niepokojący motyw szklanych, zakrwawionych oczu. Urojenia chłopca czy jednak rzeczywistość?

Nie sposób tu nie wspomnieć o "Les oiseaux dans la charmille", arii Olympii z "Opowieści Hoffmanna" Jacques’a Offenbacha. Widzę i słyszę w tej roli śliczną słowacką sopranistkę Patricię Janeckovą, na której koncercie byłem parę lat temu w poznańskiej Auli UAM. Przed rokiem jej dobrze zapowiadającą się karierę przerwał nowotwór piersi…

"Skrzypce z Cremony", "Wybór narzeczonej" i "Sandmann" bardzo dobre. Reszta opowiadań dobra, ostatnie przeciętne. Dla osób zainteresowanych sztuką dużym plusem będzie wiele odniesień do literatury, malarstwa i muzyki w opowiadaniach. W niektórych odczuwalna jest podobnie znerwicowana nuta jak u Poego.

Dziejący się w Berlinie "Wybór narzeczonej" jest podobny w klimacie do ekspad Behemota i Korowiowa po Moskwie, Bułhakow bardzo ładnie zainspirował się Hoffmannem.

"Ślub" to mistycyzujące, zawoalowane porno w dressingu z polskich ruchów narodowyzwoleńczych uwieńczone typową dla romantyzmu, ale jakże malowniczą sceną na skale w Italii.

Całość może wydawać się wtórna czytelnikom, którzy nie biorą pod uwagę, że wrażenie, że już to może widzieli albo czytali wynika z tego, że od E.T.A. czerpało wielu późniejszych autorów.

Swoją drogą inspiracje Gaimana Hoffmannem są oczywiste, ale nie spodziewałam się, że cokolwiek łączy poczciwego Piaskowego Dziadka z "Mein Herz Brennt".

Dziejący się w Berlinie "Wybór narzeczonej" jest podobny w klimacie do ...

Zbiór ośmiu opowiadań autora m.in. "Dziadka do orzechów". W tym zbiorze jednak opowieści mają być przesycone tajemniczością i grozą.

Na początku należy zwrócić uwagę, iż to jedne z pierwszych opowiadań fantastyki grozy, więc nas - czytelniczki i czytelników XXI wieku raczej niczym nie zaskoczy. Są mocniejsze akcenty ("Majorat" czy "Piaskun"),ale są i słabsze. Żadne z opowiadań nas nie przerazi (raczej nawet dreszczyk się nie pojawi),ale klimat dawnej, minionej epoki odwzorowany jest wspaniale, ale i niektóre motywy bywają ciekawe (chociaż momentami śmieszne, nie straszne). Niemniej fantastycznym kreacjom autora nie można odmówić wyobraźni i momentami ciekawych kreacji fabuły i postaci (mimo, że schemat opowiadania miewają podobny). I nie należy się zniechęcać nieco "przegadaną" przedmową. Opowiadania są od niej o wiele ciekawsze.

Hrabina Jadwiga odrzuca swojego narzeczonego, gdyż nie poświęcił swojego życia ojczyźnie.

• Może kiedyś 🐡
  • Aaa