Retronauci

Okładka książki Retronauci Władimir Sawczenko
Okładka książki Retronauci
Władimir Sawczenko Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie Seria: Fantastyka i Groza fantasy, science fiction
Fantastyka i Groza
Algoritm uspecha
Wydawnictwo Literackie
1989-01-01
1989-01-01
830801822X
Zbigniew Dworakowie

Okładka książki W kosmosie Gleb Anfiłow, Sewer Gansowski, Aleksander Grin, Władimir Sawczenko, Aleksander Szalimow, Albert Walentinow, Ilja Warszawski, Walentyna Żurawlowa
W kosmosie Gleb Anfiłow, Sewer...
Okładka książki Gwiazdy i ludzie Henryk Altow, Anatolij Dnieprow, Władimir Grigoriew, Georgij Gurewicz, Michaił Jemcew, Gleb Panfiłow, Jeremiej Parnow, Władimir Sawczenko, Walentyna Żurawlowa
Gwiazdy i ludzie Henryk Altow, Anato...
Okładka książki Dziwna planeta Henryk Altow, Anatolij Dnieprow, Michaił Jemcew, Eugeniusz Muslin, Jeremiej Parnow, Wiktor Saparin, Władimir Sawczenko, Borys Zubkow, Walentyna Żurawlowa
Dziwna planeta Henryk Altow, Anato...

Cztery, porządne opowiadania science fiction.
Współcześnie na pewno inaczej się to czyta niż kiedyś, więc zdecydowanie podchodzi to już pod "retro science fiction" - co dla mnie jest atutem. Mamy więc przyszłość, która nie nadeszła, lub właśnie - rozważania teoretyczne o tym co współcześnie już nastąpiło. W szczególności czuć to w ostatnim opowiadaniu o komputerach.
Nadal jednak znalazło się w tomie dużo miejsca na uniwersalne rozważania o naturze Wszechświata, roli nauki w rozwoju cywilizacji i o życiu po prostu. Bardzo fajne.
Na każdym kroku miałem skojarzenia z twórczością Stanisława Lema.

Cztery, porządne opowiadania science fiction.
Nadal...

"- A propos możliwości komputerów: dlaczego nikt nie pomyślało tym, żeby zastosować cybernetykę do zorganizowania prywatnego życia człowieka, co? (...) Jak podzielić czas, żeby zostało go i na randkę z dziewczynąm na teatr, na wypoczynek? Jak spotkać się z odpowiednim człowiekiem (...) Jak nie spóźnić się do pracy, jak podzielić pieniądze żeby starczyło do wypłaty? Jak i gdzie odpoczywać?"

Przecież to marzenie Kajmienowa powinno służyć za domyślną tapetę w naszych smartfonach. Gdzie te czasy i realia, w których programista kończy dzień "zdejmując fartuch i wieszając go w szafce"? :)

Dobry zbiór, w którym coraz to z innej widziane perspektywy powracają tematy czasu, przeznaczenia, ludzkich zasad i wyborów. Cieszę się, że znalazło się w nim miejsce na najbardziej niepozorne i odstające trochę tematycznie od pozostałych opowiadanie "Był sobie chłopczyk", to perełka-ciekawostka dla miłośników książek w książkach i literatury o literaturze.

Pamiętacie film Efekt motyla (The butterfly effect),hmm cóż, gdyby autor tytułowego (chodzi o wydanie polskie, bo Rosjanie wybrali Algorytm na tytuł) opowiadania go zobaczył, mógłby swobodnie procesować się o splagiatowanie pomysłu, na podróże w czasie. Tylko tu, jest to zawodem i służy zapobieganiu wypadkom i katastrofom. I taki żarcik autora, że rozdeptanie motyla nie niesie katastrofalnych efektów. Co najwyżej, przez nieprzemyślane działania, nie zje się uchy lub trzeba będzie inaczej poderwać dziewczynę.
Kolejne opowiadanie daje do myślenia. A tym co myślą daje nieźle w kość. Natomiast przemyślenia inżyniera, jako wstęp do każdego rozdziału (coś na kształt pamiętników księżniczki Irulan w Diunie) mi dały nieźle w kość, zwłaszcza ta o Karasiu. Swoją drogą dość ciekawy pomysł, który spowodował, że trzy osoby znalazły się W ślepym zaułku (Filozoficzna powieść kryminalna w czterech trupach).

Więcej na http://niepamietnikfprefecta.blogspot.com/2013/03/jak-z-naszej-winy-dupy-damy-to-wycofamy.html

Moje wakacyjne odkrycie. Cztery opowiadania w stylu St. Lema. Rewelacyjne. Stara dobra HARD SF.

• Opowiadania/Nowele
  • 🚀 Fantastyka naukowa
  • Chcę posiadać
  • Biała Seria FiG (podstawowa)
  • Ciekawe czy mi się spodoba?