Prawdziwa historia

- Tytuł oryginału:
- D’après une histoire vraie
- Data wydania:
- 2018-05-09
- Data 1. wyd. pol.:
- 2016-09-21
- Data 1. wydania:
- 2015-08-26
- Liczba stron:
- 416
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381104340
- Tłumacz:
- Joanna Kluza
- Wydawnictwo:
- Sonia Draga
- Tagi:
- Joanna Kluza Francja kobieta literatura francuska pisarka przyjaźń relacje rodzinne strach śmierć
- Tytuł oryginału:
- D’après une histoire vraie
- Kategoria:
- literatura piękna
- Data wydania:
- 2018-05-09
- Liczba stron:
- 416
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788381104340
- Tłumacz:
- Joanna Kluza
- Tagi:
- Joanna Kluza Francja kobieta literatura francuska pisarka przyjaźń relacje rodzinne strach śmierć
Prawdziwa historia to świetnie napisana powieść w stylu Hitchcocka, z bardzo sprawnie rozwijającą się akcją − aż do zaskakującego zakończenia.
To opowieść o pisarce bardzo przypominającej autorkę. Ona także napisała książkę, która stała się bestsellerem, a w której odmalowała portret swej matki samobójczyni, z osobowością typu borderline. Po sukcesie następują spotkania z czytelnikami, po których pisarka czuje się całkowicie wyczerpana. W dodatku zaczyna otrzymywać anonimy, oskarżające ją, że zdobyła rozgłos dzięki śmierci matki i oszkalowaniu rodziny.
Pewnego dnia spotyka L., kobietę w swoim wieku. Między rówieśniczkami rodzi się przyjaźń. Delphine zwierza się L., która rozumie ją jak nikt inny. L. wprowadza się do Delphine, opiekuje się nią i wszystkim zajmuje. Odpowiada nawet na adresowane do niej maile.
Jak daleko posunie się L.? Zjawiła się po to, by zapełnić pustkę czy siać spustoszenie? Vigan ukazuje po mistrzowsku toksyczną relację między obiema kobietami, polegającą na stopniowym przejmowaniu kontroli jednej nad drugą.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Oficjalne recenzje
Szaleństwo jako jedyna metoda
O Delphine de Vigan usłyszałam dopiero przy okazji ekranizacji jej ostatniej powieści – „Prawdziwej historii”. Jednak ta francuska pisarka nie jest w Polsce zupełnie nieznana. Przetłumaczono pięć z ośmiu jej książek, a w 2009 roku w Krakowie uhonorowano ją polską wersją Nagrody Goncourtów. De Vigan debiutowała prawie osiemnaście lat temu powieścią autobiograficzną, zaś tytuł ostatniej wyraźnie sugeruje, że autorka ponownie odnosi się do wydarzeń ze swego życia.
Główną bohaterką i narratorką jest pisarka Delphine, którą zaskoczył niezwykły sukces jej najnowszej książki. Kobieta niezbyt dobrze sobie radzi nie tyle z tą popularnością, ile z wysokimi oczekiwaniami co do jej kolejnego dzieła. Wielokrotnie powtarzane pytanie „co można napisać po TYM?” prześladuje ją nawet w snach. Nagle w jej życie wkracza L., która zdaje się ją rozumieć jak nikt inny. Między kobietami rodzi się przyjaźń.
Blurb oraz prolog zapowiadają historię toksycznej relacji: przejmowania kontroli, układania cudzego życia według określonego celu i przekraczania granic prywatności. Wydawca podpiera się nawet nazwiskiem Hitchcocka. Po takich obietnicach spodziewałam się czegoś wciągającego, budzącego wewnętrzny niepokój, może nawet wywołującego dreszczyk grozy. Niestety, autorka pozbawiła książkę tych cech, budując narrację post factum. Trudno odczuwać jakiekolwiek napięcie, kiedy co parę stron bohaterka przypomina, że uwolniła się już spod destrukcyjnego wpływu L. Sama toksyczność owej relacji również jest dla mnie dyskusyjna. Owszem, L. przekracza granice, ale Delphine to nie przeszkadza, więcej – do pewnego momentu ta przyjaźń jej służy. Dopiero pod koniec książki można wyczuć pewien lęk i niepewność, które zaczyna odczuwać główna bohaterka.
W gruncie rzeczy te kilkanaście ostatnich stron stanowi zapowiadaną historię. Wszystko przed – nawiązanie znajomości z L., wycofanie się z życia towarzyskiego, retrospekcje, dążenie do poznania prawdy o tajemniczej przyjaciółce – jest opowieścią o pisaniu. De Vigan wiarygodnie i obrazowo przedstawia, co dzieje się z pisarzem, na którym ciąży presja przeskoczenia własnego sukcesu. Delphine cierpi na niemoc twórczą właśnie z powodu wygórowanych oczekiwań czytelników. Żyje w stanie permanentnego stresu, co doprowadza ją niemal do szaleństwa. Sporo miejsca zajmują jej sprzeczki się z L. o prawdę i fikcję w literaturze. Te fragmenty są znacznie ciekawsze i lepiej napisane od głównego wątku, czyli toksycznej przyjaźni.
„Prawdziwa historia” nie jest powieścią jednowymiarową. Można ją czytać jako zapis rozwoju destrukcyjnej relacji, przejmowania kontroli i dominacji (czy prawdziwej, czy alegorycznej – to temat do osobistej refleksji) albo opowieść o pisarstwie: braku weny, blokadzie twórczej, niemożności sprostania wymaganiom i zadowolenia wszystkich. W moim odczuciu, gdyby autorka skupiła się na tych aspektach, opisała je w bardziej bezpośredni i plastyczny sposób, książka znacznie by zyskała. Wątek przyjaźni z L. niepotrzebnie rozprasza uwagę.
Ewa Jemioł
Popieram [ 1 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Jeśli nie uchwycisz u kogoś tej odrobiny wariactwa, nie możesz go pokochać. Jeśli nie uchwycisz jego punktu szaleństwa, przechodzisz obok. C...
RozwińCzy ona także odczuwała nieustanne wątpliwości co do własnej, raz pełnej wahania, raz rozbuchanej, ewolucji w świecie? Lęk, że nie zachowuje...
RozwińCzyż każdy z nas przynajmniej raz w życiu nie poczuł pokusy, by rozwalić wszystko w drobny mak? Owego nagłego zawrotu głowy - wszystko znisz...
Rozwiń
Opinie [50]
"Prawdę mówiąc, długo wierzyłam, że uczuciowy ma coś wspólnego z zasobem słownictwa, jaki posiada dany osobnik: byłam więc małą u-czu-cio-wą dziewczynką, której brakowało słów, co chyba tłumaczyło niezdolność do wspólnego świętowania własnych urodzin. Toteż uznałam, że aby żyć w społeczeństwie, należy się uzbroić w słowa, nie wahać się je mnożyć, rozróżniać, wychwytywać ich...
więcejHmm...powieść, która wprawiła mnie w nie lada konsternację, bowiem z jednej strony jest nader interesującym dramatem psychologicznym rozgrywającym się między dwiema kobietami, z drugiej zaś, to zapis twórczych rozterek pisarki w kryzysie twórczym.
więcejPoniekąd jest to thriller ograny na znanym motywie inteligentnego manipulatora, który potrafi bez zbytniego trudu omotać sobie...
Dobra, chociaż mnie zaciekawiła dopiero od połowy. Wcześniejsze strony ciężko mi się czytało.
więcejKsiążka przedstawia historię pisarki przechodzącej depresję spowodowaną niemożnością stworzenia kolejnej książki. Bohaterka dochodzi do stanu, w którym sama myśl o pisaniu, dotyk pióra w ręce powodują u niej lęk. Jedyną jej nadzieją staje się niedawno poznana przyjaciółka -L.,...
Co ta ksiazka ze mna zrobila. Czy to powiesc psychologiczna czy thriller? A moze jedno i drugie. Wciagnela i nie chciala puscic jeszcze teraz czuje scisk w zoladku na sama mysl o tym co przechodzila bohaterka powiesci. Polecam choc wydaje mi sie, ze to jednak nie jest ksiazka dla kazdego, choc czasem warto wyjsc ze swojej strefy komfortu.
Pokaż mimo toPrawdziwa historia sugeruje, że będzie thrillerem. Praktycznie do końca czekamy na jakiś zwrot akcji, zaskakujące zakończenie. Tym czasem jest to proza z mocnym rysem psychologicznym mówiąca o utracie swojej tożsamości i o pracy twórczej.
Pokaż mimo toTrafia u mnie zatem na półkę dobrej, wartościowej współczesnej prozy ale nie jest to pozycja o której będę rozmyślać miesiącami.
Muszę przyznać szczerze, że książka w ogóle mi się nie podobała. Była ciągnąca się, nużąca i brakowało mi elementu zaskoczenia, bo od początku domyślałam się, co zastanę na ostatnich stronach. Nie ratuje tego nawet poruszenie trudnych tematów, wątków które powinny pomóc mi się wczuć w klimat powieści i w odczucia bohaterów. Walka z depresją, samotność, przytłaczające...
więcejZ jednej strony myślę sobie wow, co za historia, genialne! Z drugiej strony trochę się wynudziłam... "Prawdziwa historia" opowiada o popularnej francuskiej pisarce, którą autorka nazwała swoim imieniem. I właściwie można się doszukiwać innych podobieństw między nimi. Delphine jest po premierze kolejnej książki, która osiągnęła spory sukces - pisała w niej o matce, która...
więcej"Prawdziwa historia" oplata czytelnika jak bluszcz, oblepia zgnilizną powodowaną ciągłą kontrolą. Nie wypuszcza z objęć dopóki nie wypluje nam w twarz ostatniego słowa. Wyobraźcie sobie, że pływacie w morzu. Czujecie się spokojnie, potrzebujecie stagnacji, powolnego dryfowania na fali zwanej życiem. Aż tu nagle ktoś pojawia się znienacka i zanurza w wodzie głębiej i głębiej...
więcejZnana dotąd z subtelnych powieści obyczajowych autorka (Ukryte godziny”, „Nikt nie oprze się nocy”) funduje nam pełną napięcia prozę z pogranicza psychologicznego thrillera. „Prawdziwa historia” jest przy tym błyskotliwie skonstruowaną literacką zabawą, w której relacje autorki, narratorki i bohaterki okazują się przewrotnie skomplikowane. Bohaterką powieści jest bowiem...
więcejDelphine to znana pisarka. Pewnego dnia, na imprezie u znajomych, spotyka L. Między kobietami nawiązuje się nić porozumienia. Zaczynają spędzać ze sobą coraz więcej czasu, L. staje się bliższa niż wszystkie inne przyjaciółki. Zawsze jest w pobliżu, zawsze służy radą. L. nalega by Dephine ponownie napisała książkę opartą na swoim życiu. Pewnego dnia bohaterka zaczyna...
więcej