Dżuma

Okładka książki Dżuma
Albert Camus Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Proza Światowa literatura piękna
literatura piękna
1957-01-01
Joanna Guze

Okładka książki Korespondencja 1945–1959 Albert Camus, Nicola Chiaromonte
Ocena 7,5
Korespondencja... Albert Camus, Nicol...

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Książka warta przeczytania, aczkolwiek przegadana strasznie. Były momenty, które mnie nudziły. Wydawać by się mogło, że są ciekawsze rzeczy do opisania w zamkniętym mieście, którego mieszkańcy umierają na straszną, zaraźliwą chorobę, niż nic nieznaczące dywagacje na temat głupotek.

Czytałem tę książkę trzy razy i za każdym razem bardziej mi się podobała. Pije kawę, albercikuu

"Dżuma" to jedna z niewielu lektur szkolnych, których nie przeczytałem, będąc uczniem. Po latach postanowiłem więc nadrobić swe zaległości i jako dorosły człowiek, świadom również alegorycznego znaczenia tej powieści, przeczytałem ją.

Czytając, zwracałem uwagę na dwa aspekty:
* czy przemyślenia bohaterów rzeczywiście bez trudności można odnosić nie do dżumy jako choroby, ale do ogólnie pojętego zła, wojny czy niewoli
* odnosząc się do warstwy realistycznej - porównywałem to, w jaki sposób Camus przedstawia zmagania mieszkańców z zarazą do opisów zawartych w "Dzienniku roku zarazy" Daniela Defoe (który to przeczytałem kilka miesięcy wcześniej i który to wywarł też pewien wpływ na autora "Dżumy".

Wniosków, jakie wyciągnąłem nie będę zdradzał, bo uważam, że na te pytania lepiej odpowiedzieć samemu. Podzielę się za to kilkoma cytatami, które zwróciły moją uwagę:

"Prasa, tak gadatliwa podczas historii ze szczurami, nie mówiła teraz ani słowa. Szczury umierają bowiem na ulicy, a ludzie w domu. Dzienniki zaś zajmują się tylko ulicą."

"Zarazy są w istocie sprawą zwyczajną, ale z trudem się w nie wierzy, kiedy się na nas walą. Na świecie było tyle dżum, co wojen. Mimo to dżumy i wojny zastają ludzi zawsze tak samo zaskoczonych."

"Dżuma odebrała wszystkim siłę miłości, a nawet przyjaźni, trzeba to powiedzieć. Miłość bowiem żąda odrobiny przyszłości, a myśmy mieli tylko chwilę."

"każdy nosi w sobie dżumę, nikt bowiem, nie, nikt na świecie nie jest od niej wolny. I trzeba czuwać nad sobą nieustannie, żeby w chwili roztargnienia nie tchnąć dżumy w twarz drugiego człowieka i żeby go nie zakazić."

"postanowił napisać opowiadanie, które tu się kończy, żeby nie należeć do tych, co milczą, żeby świadczyć na korzyść zadżumionych, żeby zostawić przynajmniej wspomnienie niesprawiedliwości i gwałtu, jaki doznali, i powiedzieć po prostu to, czego można się nauczyć, gdy trwa zaraza: że w ludziach więcej rzeczy zasługuje na podziw niż na pogardę."

Czytając, zwracałem uwagę na dwa aspekty:

Na pochwałę z pewnością zasługuje język. Nie wiem, czy to Camus tak kwieciście pisał (bo jest to pierwsza jego książka, jaką w życiu przeczytałam), czy po prostu tłumaczka tego konkretnego wydania ukwieciła jego styl. W każdym razie moim zdaniem jest cudowny, porównania i personifikacje dżumy są wspaniałe.

Postacie są wyraziste, ich kreacja jest przemyślana, co sprawia, że łatwo się ustosunkować do każdego z bohaterów.

❝Dżuma❞ jest o wszystkim. O chorobie, o miłości, o przyjaźni (mój ulubiony wątek), o samotności, o oddaleniu, o wartościach, o Bogu i o ateizmie.
To jak Camus prowadzi wątki i jak poprzez usta bohaterów dyskutuje na temat tego, co w obliczu masowego zagrożenia powinno być ważne, a co nie, skłoniło mnie do naprawdę głębokich refleksji.
Wspomnienia z okresu pandemii również miały swój udział w odczytaniu przeze mnie przesłania tej powieści.

Żadna książka dotąd przeczytana nie poruszyła mnie tak jak ❝Dżuma❞.
Zdecydowanie mogę uznać ją za moją ulubioną lekturę szkolną.

Postacie są wyraziste, ich kreacja jest przemyślana, co sprawia, że...

Bardzo dobra, ciekawa książka. Szczególnie po doświadczeniu covida :)

Bardzo dobra, ciekawa książka. Szczególnie po doświadczeniu covida :)

Świetna filozoficzna pozycja. Warstwa dosłowna i paraboliczna stoją na tym samym wysokim poziomie. Styl jest zgrabny, a wizja świata wg Camusa pozostawia wiele nieoczywistych pytań o naszej naturze i moralności.

By lepiej zrozumieć horyzont z którego Albert Camus obejmuje "zadżumiony" Oran, warto sięgnąć po np. "Obcego", do którego fabuły zresztą nawiązuje autor w jednym zdaniu. Chodzi mi o absurdyzm, którego poznanie pozwala nam na odczytanie tej lektury jako uniwersalnej opowieści o ciągłym poszukiwaniu sensu życia w świecie go pozbawionym, niczym Syzyf nieustannie wpychający głaz pod górę, by tuż przed "metą" stoczyła się ona na sam początek wzniesienia.

Czytając tą książkę po przejściu pandemii poczułam i zrozumiałam na pewno więcej, niż mogłabym przed pandemią.

Początek książki zapowiadał się ciekawie, po czym wpadłem w wir losowych dialogów, które nie składały się w żadną sensowną historię. Błądziłem po tej książcę, fabuła jest bardzo chaotyczna. Dawno się tak nie zmęczyłem czytaniem...

Ciekawa kronika z miasta owładniętego dżumą. Z jednej strony śmierć, z drugiej próba zachowania normalnego życia pomimo choroby.
Lektura odrobinę ciężkostrawna i jakby nierzeczywista. Wywołała we mnie skrajne uczucia. Doskonały początek przeszedł w nudnawy i przegadany środek. Skończyło się zaś smutkiem i nostalgią.
Trudno jednoznacznie ocenić tą książkę, niemniej współczuję młodzieży jej jako lektury obowiązkowej.

Trudno jednoznacznie ocenić tą książkę, niemniej...