Dżuma

Państwowy Instytut Wydawniczy
2010-01-01
2010-01-01
Joanna Guze
literatura francuska powieść francuska 20 w. powieść paraboliczna epidemia Oran Algieria Nobel noblista nagroda Nobla

Okładka książki Korespondencja 1945–1959 Albert Camus, Nicola Chiaromonte
Ocena 0,0
Korespondencja... Albert Camus, Nicol...
Okładka książki Literatura na świecie nr 7-8/2018 (564-565): Camus André Abbou, Maurice Blanchot, Albert Camus, Christiane Chaulet-Achour, Roger Grenier, Édouard Morot-Sir, Frédéric Musso, Redakcja pisma Literatura na Świecie, Jean Sarocchi, Pierre Schoentjes, Tomasz Swoboda
Ocena 8,5
Literatura na ... André Abbou, Mauric...

W czasie pandemii zdecydowanie ,,Dżuma'' ma inną wymowę niż miała wcześniej. Fragmenty z izolacją, kwarantanną szczepionkami są dla nas codziennością i skupiamy się na innych aspektach, których niestety nie mogłam wyłapać. Mimo wszystko ukazuje refleksje na tle religijnym i społecznym podczas segregacji na zdrowi-zakażeni.

Podobała mi się i cieszę się że ją poznałam. Słuchałam jej więc nie do końca momentami nadazalam bo przydalaby sie chwila zastanowienia

Poruszająca, napisana ciekawym językiem.

Z pozoru opis sytuacji podobnej do tej nam aktualnej. Jednak w rzeczywistości trudna, metaforyczna, ale dająca do myślenia.
Dżuma jako uosobienie zła, którego bakcyl nigdy nie ginie, lecz tylko czeka na właściwy moment, aby zaatakować.

Dobre dla miłośników "Obcego", lecz czasami czytając wywody filozoficzne zaczynałam gubić wątek i główną myśl. Można z niej również dowiedzieć się parę rzeczy o dżumie, nie jest to jednak książka medyczna.

Czytana dawno temu, w czasach szkoły średniej, mgliste wspomnienia z nią związane, myśle, że należałoby przeczytać w dorosłym życiu.

Jak na lekturę dobra, choć dosyć długie opisy, które zniechęcają

Jak na lekturę szkolną jest to zadziwiająco dobra książka

Uwielbiam "Dżumę". Była ona dla mnie wstępem nie tylko do twórczości Camusa, ale również do ogólnego zainteresowania się literaturą piękną. Książka ta miała spory wpływ na moje życie i bardzo wpłynęła na moją obecną postawę wobec ludzkiej egzystencji. Warto przeczytać ją ponownie, bo w szkole jej przekaz jest dość mocno spłycany, przez co może wydawać się kolejną nudną...

"Dżuma" to jedna z najważniejszych powieści XX wieku. I obecnie jakże aktualna! Była to moja ulubiona lektura szkolna, więc z przyjemnością ponownie po nią sięgnęłam.

Akcja powieści toczy się w Oranie, gdzie jesteśmy świadkami wybuchu epidemii dżumy. Czytając książkę czułam się, jakby to wszystko, co opisał autor działo się obecnie: strach, niedowierzanie, bagatelizowanie,...

38 755
    4 206