"Portret kobiecy" Polki w realiach epoki. Tom 1

Średnia ocen

6,0 6,0 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,0 / 10
2 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
692
394

Na półkach:

Książka przedziwna. Wszystkie trzy tomy "Życia prywatnego Polaków w XIX wieku" to zapiski czy też skrypty ogólnopolskiej konferencji naukowej na powyższy temat. Naukowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego biorący udział w konferencji chcieli się wykazać pracą naukowa (a może po prostu potrzebowali publikacji do uzyskania kolejnego tytułu?).
Każdy rozdział to inny projekt badawczy, inny naukowiec i inne podejście do tematu. Niektóre są bardzo interesujące i zachęcają do dalszego zgłębiania tematu - jak "Obraz wielkopolskiej patriotki i działaczki politycznej Emilii Szczanieckiej" Sylwii Skiendziul i Katarzyny Zaremby, inne są kompletnie o niczym "Edukacja w domach rekolekcyjnych dla dziewcząt i pań diecezji warmińskiej w 2.połowie XIX wieku" Kingi Lisowskiej.
Najbardziej bawiły mnie tezy, że podjęty temat jest tylko próbą analizy i że wymaga on pogłębionych badań. Takie stwierdzenie pozwala na pisanie o niczym. Z takich artykułów nie można dowiedzieć się niczego, tak bardzo są zachowawcze i brak w nich treści.
Być może "Życie..." To próba przybliżenia czytelnikowi realiów życia pod zaborami, dla mnie jednak jest to obraz niepełny i bardzo ogólnikowy. Brakuje jakiejś myśli przewodniej, klucza, który porządkowałby dobór tematów. Nazwałabym to raczej szkicem, próbą przymierzenia się do tematu, zresztą niestety bardzo chaotyczną i schematyczną.
Polska pod zaborami to w głównej mierze chłopi, a nie mieszczaństwo i arystokracja. Po lekturze tej książki można by odnieść wrażenie, że wszystkim żyło się dobrze, mimo że nie mieliśmy własnego państwa. Życie dworskie trwało, młodzi wyjeżdżali na studia za granicę, a panie oddawały się działalności charytatywnej. W jednym tylko artykule pojawia się informacja o zsyłce na Sybir "Na zesłaniu i w kresowym dworze - fragmenty codzienności w dziennikach Pauliny i Zofii Białłozorówny" Malwiny Mazan-Jakubowiskiej, ale informacje o trudnościach życia są tylko delikatnie zaznaczone, bardziej jako niedogodność i brak towarzystwa na odpowiednim poziomie niż jako obraz życia na zsyłce.
Brakuje mi w tej książce komplementarności i odważnych tez, powiela stereotypowe opinie i utwierdza wiele mitów. Autorzy są bardzo zachowawczy w doborze tematów. Zastanawiały mnie również artykuły nobilitujące rolę kościoła katolickiego oraz religii jako czynnika niezbędnego do zachowania polskości. Przydałoby się nieco więcej dystansu, krytycyzmu oraz odwagi w poglądach młodych naukowców.

Książka przedziwna. Wszystkie trzy tomy "Życia prywatnego Polaków w XIX wieku" to zapiski czy też skrypty ogólnopolskiej konferencji naukowej na powyższy temat. Naukowcy z Instytutu Historii Uniwersytetu Łódzkiego oraz Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego biorący udział w konferencji chcieli się wykazać pracą naukowa (a może po prostu potrzebowali publikacji do uzyskania...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    23
  • Przeczytane
    2
  • Zorro i okolice
    1
  • Kobiety w historii
    1
  • Do przeczytania - historia
    1
  • sztuka i kultura
    1
  • Literatura naukowa i popularnonaukowa
    1
  • Posiadam e-booka
    1
  • historia
    1
  • Biografie
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki "Portret kobiecy" Polki w realiach epoki. Tom 1


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne