Upadek myśli konserwatywnej w Polsce

Capital Book
2016-11-14
2004-01-01
Roman Dmowski historia Narodowa Demokracja polityka Endecja

Autor stawia trafną diagnozę dotyczącą polskiej myśli konserwatywnej oraz przyczyn jej upadku.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/upadek-mysli-konserwatywnej-w-polsce

Ważna pozycja w procesie uzyskiwania wiedzy na temat historii polskiej myśli politycznej - szczególnie w rzeczywistości zdominowanej przez postsanację i propagandę osoby Józefa Piłsudskiego, która marginalizuje myśl Dmowskiego i manipuluje jego poglądami, przypisując mu uległość wobec zaborcy, a nawet zdradę. Postawa Dmowskiego nie wskazuje jednak w żadnym wypadku na...

Trafna diagnoza Dmowskiego na temat stanu myśli funkcjonującej w szeroko pojętych środowiskach konserwatywnych w czasie zaborów. Autor w sposób wyraźny poddaje krytykę działania konserwatystów, którzy nie wierzą u urzeczywistnienie pełnej niepodległości. Nadziei zaś szukają w zachowaniu zachowawczym zwanym lojalizmem wobec zaborców.

Przenikliwa ocena choroby, która trawiła i trawi nadal polską myśl konserwatwną przez co praktycznie tej myśli nie ma.

• Chcę w prezencie
  • Historia