Dziedzictwo

Kazimierz Wybranowski Wydawnictwo: Nortom literatura piękna
Nortom
1997-01-01
1997-01-01

Kolejne z wielkich dzieł wielkiego człowieka jakim jest Roman Dmowski,z którego można się wiele nauczyć i wiele czerpać dla swojego życia. Można tu znaleźć jak z niskich, ludzkich pobudek można wpaść na całe życie, tak, że ktoś ma człowieka w garści. Zdanie: "Gdy ułatwisz człowiekowi kradzież w jakiejkolwiek formie, już go masz w ręku, już Ci musi służyć wiernie i na Twoje bogactwo się składać." Obrazuje całe przesłanie płynące z tej książki - tylko człowiek uczciwy, oddany sprawie (polskiej),będzie w pełni wolny, nikt nie będzie nim mógł sterować (Taką osobą był główny bohater Zbigniew Twardowski). Pokazuje też jak obce, często wrogie nam wpływy potrafią się kamuflować, udawać zaangażowanych, a tak poważnie to tylko zależy im na swoich zyskach.
Według mojej opinii powinna to być lektura, tak by młody człowiek widział zagrożenia dla niego samego i dla ojczyzny - dzięki niej mógłby nie wpaść w sidła szkodliwych dla Ojczyzny i dla niego samego wpływów.

Roman Dmowski w bardzo ciekawie napisanej powieści ostrzega, że wrogowie Narodu Polskiego są wśród nas i nawet udają przyjaciół. Lektura obowiązkowa dla prawdziwego polskiego patrioty.

Bardzo dobrze napisana, bardzo wiciągająca. Idealna na wakacje. Ciekawa, również ze wzgledu na czasy, w ktorych toczy sie akcja. Przeczytałam, zeby poznać opinię autora o kobietach. Pod tym względem też ciekawa lektura. Przy tym pokazuje różnice cywilizacji łacińskiej i cywilizacji żydowskiej.

Świetna i przenikliwa ocena minionych czasów! Polecam! Podwójna treść dla tych czytających między wierszami... Warto Bardzo!

Lektura obowiązkowa. Ludzie, którzy nie potrafią czytać między wierszami ocenią negatywnie ten tytuł. Ale ktoś kto przeczytał więcej niż jedną książkę doskonale sobie poradzi ze zrozumeniem bardzo ważnych treści w książce "Dziedzictwo" Kazimierza Wybranowskiego.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Potworna grafomania i książka z tak dyskretnym kluczem, że bije nas po głowie na każdej stronie. Biedna, przedwojenna prawica...

Warto przeczytać. Jest w niej dużo mądrości między wierszami

Warto przeczytać. Jest w niej dużo mądrości między wierszami

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Chciałoby się rzec, że jaki polityk taka książka. Ale sam zdecydował, że wyda ją pod pseudonimem, co naprawdę da się zrozumieć po jakże męczącej i chwilami odrażającej lekturze. Najlepiej byłoby spuścić zasłonę milczenia na całe to dziedzictwo.

Na półkach: , , , , , ,

Powieść Romana Dmowskiego jest arcydziełem, które celowo nie jest szerzej znane polskim czytelnikom. Przede wszystkim autor genialnie potrafi połączyć różne wątki w jedną spójną całość. Możemy więc znaleźć tutaj wątek kryminalny, zdrady, zemsty, miłości, masonerii, polityki... Bohaterowie są tu doskonale przedstawieni pod względem psychologicznym, ale znajdziemy też kwintesencję charakterystyki narodu polskiego i żydowskiego. Bardzo obszernie przedstawiony jest wątek demaskowania działalności masonerii, werbowania do jej szeregów nowych adeptów i ukazanie, kto tak naprawdę stoi ponad tym tajnym stowarzyszeniem. Roman Dmowski kilkukrotnie sam otrzymywał propozycje wstąpienia do tego „związku uczynnych grabarzy” i w związku z tym z całą pewnością wiedział o czym pisał.
Język, którym posługuje się Dmowski jest, tak jak w jego pracach politycznych, oszczędny, ale także dosadny i precyzyjny niczym skalpel. Autor potrafi budować napięcie i utrzymywać czytelnika w ciągłej niepewności, dzięki czemu trudno się oderwać od lektury.
Książka ta, mimo że została wydana w 1931 r., jest nadal aktualna w dzisiejszej Polsce, która coraz bardziej staje się państwem „Polin” czy „Rzeczpospolitą Przyjaciół”. Miała za zadanie budzić Polaków, obnażyć niewidzialnego wroga wtopionego w polskie społeczeństwo i pokazać jak z nim walczyć, jednak została niemal całkowicie wypleniona z literatury polskiej. A tymczasem Polacy nadal śpią...

Rewelacyjna, wciągająca akcja, bez poprawności politycznej. Przeczytałem jednym tchem! Napisana wartko i ciekawie, bez zbędnych opisów, konkretnie z niesamowicie wciągającą fabułą, która prawdopodobnie ma coś z samego życia autora oraz niosąca wartość w postaci faktów życiowych.

• Roman Dmowski
  • 0. Posiadam