Upadek myśli konserwatywnej w Polsce

Okładka książki Upadek myśli konserwatywnej w Polsce Roman Dmowski
Okładka książki Upadek myśli konserwatywnej w Polsce
Roman Dmowski Wydawnictwo: Nortom nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Nortom
2004-01-01
2004-01-01
Galicja konserwatzym ugoda powstanie Austro Węgry Austria Polska powstanie Stańczycy endecja Narodowa Demokraja Liga Polska

Jest to czwarta przeczytana przeze mnie książka autorstwa Romana Dmowskiego, mająca dość lekki sposób narracji. Porusza temat wad polskiego konserwatyzmu, a właściwie pseudokonserwatyzmu, który powstał m. in. przez trudne położenie Polski w przeciągu wieków (np. nauczenie się w jaki sposób NIE rządzić, zamiast jak rządzić),ugodowość wobec zaborców, wpływy masonerii i liberałów, a także nieideowych karierowiczów w swoich kręgach, a nawet walczenie z narodowcami (kiedy w innych krajach konserwatyści współpracowali z narodowcami widząc w nich kontynuatorów swoich myśli),ale jednocześnie przymykanie oka na działania socjalistów (co jest kuriozalne). Oprócz tego wpływać mogła również zwykła pycha, naiwność (na zasadzie ,,dobrotliwości" zaborców),czy uprzedzenia (które wynikły m. in. z powodu rzezi galicyjskiej, kiedy podburzeni chłopi dokonali masakry).

Poruszona została również kwestia uświadamiania ludu, która przez część konserwatystów została zaniedbana, a zadbana przez endeków (za co, co ciekawsze zostali przez część konserwatystów skrytykowani). A zaniedbanie tej w kwestii w czasie zaborów i narodowych dążeń mniejszości narodowych było niebezpieczne.

Momentami treść wygląda jak laurka wystawiona endecji, ale i tutaj autor zwrócił uwagę na błędy jakie popełniła, m. in. podczas rewolucji w 1905 r., kiedy mając plan, nie udało jej się przekonać do niego ludzi z powodu braku wystarczającego zrozumienia panujących nastrojów.

Jednocześnie Dmowski już na samym początku książki zaznaczył, iż nie ma nic przeciwko idei konserwatywnej (którą szanuje),ani wielu ludziom wywodzącym się z konserwatywnego środowiska.

Autor w tejże książce opisuje krok po kroku destrukcyjne poczynania i idee krakowskich „konserwatystów” - Stańczyków w zaborze austriackim jak i ich odpowiedników w zaborze rosyjskim tzw. Ugodowcow. Dmowski udowadnia, iż przedstawiciele tychże kół politycznych nie maja nic wspólnego z myślą konserwatywna, a pewne jej elementy zostały przejęte właśnie przez Stronnictwo Narodowo-Demokratyczne. Uważny czytelnik zauważy, iż pewne tezy autora są aktualne do dziś, zwłaszcza w kontekście sojuszu liberałów z konserwatystami, jaki występuje obecnie chociazby w kontekście tworu politycznego zwanego „Konfederacja”. Według tej ksiazki Dmowski z pewnością by potępił dzisiejsze poczynania Pana Bosaka czy Winnickiego.

Pouczająca.

Pouczająca.

Autor stawia trafną diagnozę dotyczącą polskiej myśli konserwatywnej oraz przyczyn jej upadku.

Książka dostępna za darmo w wersji cyfrowej pod adresem: https://cbmn.pl/roman-dmowski/upadek-mysli-konserwatywnej-w-polsce

Ważna pozycja w procesie uzyskiwania wiedzy na temat historii polskiej myśli politycznej - szczególnie w rzeczywistości zdominowanej przez postsanację i propagandę osoby Józefa Piłsudskiego, która marginalizuje myśl Dmowskiego i manipuluje jego poglądami, przypisując mu uległość wobec zaborcy, a nawet zdradę. Postawa Dmowskiego nie wskazuje jednak w żadnym wypadku na uległość wobec okupanta, a jedynie stara się ukazać negatywne skutki zarówno zupełnie poddańczej polityki oraz tradycji powstańczej, rozlewającej cenną polską krew. Zwraca również uwagę na brak polskiej tradycji konserwatywnej, której namiastka jest apatyczna i kurczowo trzymała się tronu okupanta. Zamiast konserwatywnych rozwiązań dot. ustroju monarchistycznego, Dmowski przekonuje do idei zjednoczenia Polaków wszelkich stanów i upartej pracy u podstaw.

Trafna diagnoza Dmowskiego na temat stanu myśli funkcjonującej w szeroko pojętych środowiskach konserwatywnych w czasie zaborów. Autor w sposób wyraźny poddaje krytykę działania konserwatystów, którzy nie wierzą u urzeczywistnienie pełnej niepodległości. Nadziei zaś szukają w zachowaniu zachowawczym zwanym lojalizmem wobec zaborców.

Przenikliwa ocena choroby, która trawiła i trawi nadal polską myśl konserwatwną przez co praktycznie tej myśli nie ma.

• Chcę kupić
  • EpuB