Matuzalem

Profil użytkownika: Matuzalem

Nie podano miasta Nie podano
Status Czytelnik
Aktywność 2 dni temu
322
Przeczytanych
książek
467
Książek
w biblioteczce
19
Opinii
74
Polubień
opinii
Nie podano
miasta
Nie podano
Dodane| 4 książki
Ten użytkownik nie posiada opisu konta.

Opinie


Na półkach: , , , ,

Najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałem w temacie projektowania i wydawania gier planszowych. Autor zjadł na tym temacie zęby i jednocześnie potrafił opowiedzieć o tym w sposób interesujący, wyczerpujący i skromny. Opisał proces od pomysłu, przez prototypy, testy, zmiany, kontakty z wydawcą i różne sposoby wydawania po umowy i prawa autorskie. Dużo przykładów z doświadczenia własnego oraz innych przedstawicieli branży. Mnóstwo porad, tricków i podpowiedzi. Całość czyta się przyjemnie, płynie jak rozmowa z dobrym znajomym.

Najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałem w temacie projektowania i wydawania gier planszowych. Autor zjadł na tym temacie zęby i jednocześnie potrafił opowiedzieć o tym w sposób interesujący, wyczerpujący i skromny. Opisał proces od pomysłu, przez prototypy, testy, zmiany, kontakty z wydawcą i różne sposoby wydawania po umowy i prawa autorskie. Dużo przykładów z...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Kolejna świetna książka autorki obok "Służących do wszystkiego". Tym razem przybliża nam życie kobiet, które nie zdecydowały się szukać pracy w mieście, lecz zostały na wsi.

Przez przybliżenie postaci kobiet z tego okresu, możemy zobaczyć też życie wiejskich mężczyzn, dzieci, a także innych warstw społecznych i narodowości.

Bardzo dobry research i mnóstwo źródeł pokazują nam bardzo ciężkie warunki, biedę, głód i niedostatek praktycznie wszelkich, wydawało by się podstawowych produktów i materiałów.

To wszystko działo się zaledwie 100 lat temu, czasem nawet mniej. Wciąż żyją ludzie pamiętający tamte czasy.

Na przełomie zaledwie kilku pokoleń nastąpiła gigantyczna zmiana. Polityczna, ekonomiczna, gospodarcza, społeczna. Tak szybko, że wiele problemów, konfliktów i nieporozumień między ludźmi, które trawiły tamte czasy, pozostały i wciąż są aktualne w naszych. Ta książka pozwala je dostrzec, skłania do refleksji nad nimi i i każe zastanowić się, czy my, jako ludzie, nadążyliśmy za zmianami świata i zmieniliśmy również siebie... czy jednak nie.

Doskonała lektura, żeby zrozumieć wiele cech i pozostałości tamtych czasów u siebie, swojej rodziny, sąsiadów i Polski, jaką jest aktualnie.

Kolejna świetna książka autorki obok "Służących do wszystkiego". Tym razem przybliża nam życie kobiet, które nie zdecydowały się szukać pracy w mieście, lecz zostały na wsi.

Przez przybliżenie postaci kobiet z tego okresu, możemy zobaczyć też życie wiejskich mężczyzn, dzieci, a także innych warstw społecznych i narodowości.

Bardzo dobry research i mnóstwo źródeł pokazują...

więcej Pokaż mimo to


Na półkach: , , , ,

Zanim zacząłem czytać tę książkę, myślałem, że tytuł w przenośni, pewnym przejaskrawieniu odnosi się do ciężkich warunków i ogromu pracy, z jaką mierzyły się służące w Polsce lat dwudziestych XX wieku. Szybko zostałem wyprowadzony z błędu. Skoro "Służące do wszystkiego" było wręcz oficjalnym zawodem, którym się legitymowały, sytuacja była jeszcze gorsza, niż początkowo się spodziewałem.

XX wiek zawsze był traktowany po macoszemu w szkole i mediach, nigdy nie starczało na niego czasu. Jeśli już coś było omawiane, to wojny światowe, problemy globalne, a zwykłym ludziom nie poświęcano praktycznie ani chwili.

Tą lukę świetnie uzupełnia ta książka. Przez pokazanie służących, książka ukazuje nam również obraz mieszczaństwa z tamtych czasów. Ale to służący są głównymi bohaterami i osią narracji.

Poznajemy historie wielu realnych osób z tamtego okresu, ich problemy i motywacje. Dowiadujemy się, jak ciężką pracę wykonywały i co je do tego zmuszało. Zaskakujące jest, że pracy służących w tamtym czasie było bliżej do niewolnictwa niż do normalnej pracy, którą mogło zajmować się już wiele innych grup. Wydawałoby się, że na początku XX wieku Polska była już cywilizowanym krajem. Nic bardziej mylnego.

Brak prywatności i własności, możliwości rozporządzania własnym czasem. Konieczność służenia w każdej chwili, brak gwarancji snu i odpoczynku. Natychmiastowe zwolnienie w przypadku choroby lub ciąży. Inwigilacja i zmuszanie do pracy przez Państwo. Kary cielesne. Dyskryminacja przez prawo. Kościół, który niby wspierał, a jednocześnie zaciskał tą pętlę na szyi coraz bardziej, piętnował i pogarszał sytuację. Brak przyjaźni, miłości, zaufania, własnego życia.

Mówi się, że historia lubi się powtarzać. Nawet jeśli nie, to z pewnością lubi się rymować. Ja dostrzegłem wiele analogii między opisanymi w książce czasami, a współczesnością. Pewne stosunki i zachowanie wielu osób jest jaśniejsze, skoro raptem 2-3 pokolenia temu ich życie wyglądało tak a nie inaczej. I dotyczy to zarówno potomków służących, jak i "Państwa".

Książka jest dociekliwa, wzbogacona o wiele wycinków z gazet i ogłoszeń. Reportaż jest przeprowadzony wzorowo, autorka pokazała różne strony konfliktu między służbą a Państwem, nie przyznając jednoznacznie racji żadnej z nich. Podoba mi się brak z góry przyjętej tezy i tendencyjności w opiniach. Po lekturze tej książki rozumiem, dlaczego tak pozytywnie została przyjęta oraz doceniona i już szukam kolejnych pozycji autorki.

Zanim zacząłem czytać tę książkę, myślałem, że tytuł w przenośni, pewnym przejaskrawieniu odnosi się do ciężkich warunków i ogromu pracy, z jaką mierzyły się służące w Polsce lat dwudziestych XX wieku. Szybko zostałem wyprowadzony z błędu. Skoro "Służące do wszystkiego" było wręcz oficjalnym zawodem, którym się legitymowały, sytuacja była jeszcze gorsza, niż początkowo się...

więcej Pokaż mimo to

Więcej opinii

Aktywność użytkownika Matuzalem

z ostatnich 3 m-cy
Matuzalem
2024-04-16 18:51:44
2024-04-16 18:51:44
Matuzalem
2024-02-25 21:55:45
Matuzalem ocenił książkę Głowa pełna gier na
9 / 10
i dodał opinię:
2024-02-25 21:55:45
Matuzalem ocenił książkę Głowa pełna gier na
9 / 10
i dodał opinię:

Najlepsza książka, jaką do tej pory przeczytałem w temacie projektowania i wydawania gier planszowych. Autor zjadł na tym temacie zęby i jednocześnie potrafił opowiedzieć o tym w sposób interesujący, wyczerpujący i skromny. Opisał proces od pomysłu, przez prototypy, testy, zmiany, kontakty...

Rozwiń Rozwiń
Głowa pełna gier Adam Kwapiński
Średnia ocena:
7.8 / 10
12 ocen

ulubieni autorzy [8]

Dan Brown
Ocena książek:
7,0 / 10
11 książek
2 cykle
3971 fanów
George R.R. Martin
Ocena książek:
7,2 / 10
96 książek
14 cykli
Pisze książki z:
5842 fanów
Trudi Canavan
Ocena książek:
7,2 / 10
20 książek
6 cykli
Pisze książki z:
2727 fanów

statystyki

W sumie
przeczytano
322
książki
Średnio w roku
przeczytane
36
książek
Opinie były
pomocne
74
razy
W sumie
wystawione
91
ocen ze średnią 7,3

Spędzone
na czytaniu
2 117
godzin
Dziennie poświęcane
na czytanie
45
minut
W sumie
dodane
0
cytatów
W sumie
dodane
4
książek [+ Dodaj]