EFEKT CANTILLONA - czyli dlaczego pieniądz ma znaczenie?

Okładka książki EFEKT CANTILLONA - czyli dlaczego pieniądz ma znaczenie?
Arkadiusz Sieroń Wydawnictwo: CeDeWu nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
CeDeWu
2017-10-12
2017-10-12
efekt cantillona bańki kryzys ceny

Ta książka to ważny krok naprzód w literaturze ekonomicznej - nie tylko polskiej, ale i światowej - gdyż porusza problem często pomijany.

Wpływ polityki monetarnej na nierówności dochodowo-majątkowe (...) "Badacze albo zupełnie nie dostrzegali tego powiązania (Bernake 2007; Yellen 2014), albo utrzymywali, że nierówności wykraczają poza ich obszar zainteresowań (Greespan 1997)"
To niesamowite, aż się wierzyć nie chce, oczywiście nie autorowi, tylko tym badaczom.

Neutralność pieniądza... ależ to sformułowanie jest naiwne. Zwłaszcza po przeczytaniu tej książki. Mogłaby ona obalić wiele dogmatycznych wyobrażeń wyznawców inflacji monetarnej, gdyby tylko po nią sięgnęli.

Autor włożył sporo pracy (bibliografia!) w dogłębne przestudiowanie tematu. Zajął się omówieniem wielu tez dotyczących neutralności pieniądza, opisał dokładnie teorię...

"Efekt Cantillona" to określenie oznaczające, że zarówno istnienie pieniądza, zmiany jego podaży,jej tempo oraz kanały przez które nowy pieniądz trafia do gospodarki wywołują skutki znacznie bardziej złożone niż tylko proporcjonalny wzrost cen nominalnych. Zmiany są sekwencyjne, nowy pieniądz wypełnia rożne obszary gospodarki w różnym tempie i różnym stopniu, co powoduje że...

• Ekonomia
  • Economy
  • ! BŚ
  • AB Ekonomia
  • Recenzje
  • Ekonomia itp.
  • N: Ekonomia

Dodaj cytat z książki EFEKT CANTILLONA - czyli dlaczego pieniądz ma znaczenie?