Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 1

Adam Smith Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe PWN nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nationes
978-83-01-15030-3
Stefan Wolff, Oswald Einfeld, Zdzisław Sadowski
Wydawnictwo Naukowe PWN
kapitalizm ekonomia liberalizm wolny rynek
Inquiry Into the Nature and Causes of the Wealth of Nationes
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
978-83-01-15030-3
Stefan Wolff, Oswald Einfeld, Zdzisław Sadowski
kapitalizm ekonomia liberalizm wolny rynek

"Twierdzisz, że jesteś liberałem, a nie znasz największego dzieła Smitha?"

To widzimy gdy spojrzymy na to co jest napisane na odwrocie okładki.
Niestety nie mogę się z tym zgodzić. Lektura przez większość czasu strasznie męczy, fakt jest tam kilka trafnych spostrzeżeń ale tak czy owak, jeśli nie jesteś fanatykiem i zapaleńcem który chce przejść od Arystotelesa do Misesa,...

Książka jest trudna dla przeciętnego czytelnika. Książka Smitha jest ważnym dziełem w ekonomii, jednak należy pamiętać o tym, że autor popełnił wiele błędów, które stworzyły podwaliny pod marksizm. Choćby laborystyczna teoria wartości albo podział pracy na pracę produktywną i nieproduktywną. Książkę polecam dla tych, którzy interesują się historią myśli ekonomicznej.

Gdyby stworzyć listę książek, na które ludzie często się powołują, a bardzo rzadko czytają. „Bogactwo Narodów” bardzo często pojawia się w dyskusjach ekonomicznych oraz ustrojowych.

Pokrótce: książka (w założeniach autora: rozprawa etyczna) jest jedną z pierwszych prób naukowych rozważań nad zagadnieniami ekonomii. Jako taka jest długa, nudna, nieciekawa i przestarzała....

• Ekonomia
  • Chcę w prezencie
  • Klasyka
  • Priorytet
  • Ekonomia/Mises
więcej mniej

Adam Smith Badania nad naturą i przyczynami bogactwa narodów. Tom 1 Zobacz więcej