Piękna gra. Piłka nożna w obrazkach

Okładka książki Piękna gra. Piłka nożna w obrazkach John Andrews, Daniel Nyari
Sine Qua Non
2017-11-22
2017-11-22
Bartłomiej Łopatka

Okładka książki Damn Small Linux. Uniwersalny, szybki i bezpieczny system operacyjny John Andrews, Christopher Negus, Shingledecker Robert
Damn Small Lin... John Andrews, Chris...

Polski rynek książek sportowych z roku na rok staje się coraz bogatszy. Czytelnicy mogą znaleźć wiele ciekawych pozycji, światowych bestsellerów, publikacji na temat najróżniejszych dyscyplin sportu, a prym wiodą oczywiście książki odnoszące się do futbolu. Jednak w błędzie są ci, którzy uważają, że ta wyjątkowa dyscyplina została opisana już na każdy możliwy sposób i z każdej możliwej perspektywy. Pod koniec ubiegłego roku kalendarzowego na półki księgarń w całej Polsce trafiła książka autorstwa Johna Andrewsa "Piękna gra. Futbol w obrazkach", a jej wydawcą jest oczywiście niezastąpione wydawnictwo SQN.

Spoglądając na zewnętrzną oprawę tej książki możemy odnieść wrażenie, że została ona wydana z myślą o najmłodszych fanach piłki nożnej. W środku, praktycznie na każdej stronie, znajdziemy rysunki przedstawiające piłkarzy oraz proste schematy tłumaczące podstawowe zasady gry w piłkę. Niewątpliwie lektura tej książki będzie wielką frajdą dla młodych czytelników, ale i nieco starsi z pewnością znajdą w niej coś dla siebie. W "Pięknej grze" znajdziemy nie tylko ciekawe ilustracje, ale przede wszystkim masę interesujących statystyk, ciekawostek czy faktów związanych z futbolem. Wszystkie one zostały opisane bardzo zwięźle w kilku zdaniach, tak by nie zmęczyć czytelnika.

Autor prowadzi nas przez całą historię futbolu, począwszy od pierwszych klubów, pierwszych oficjalnych meczów i pierwszych zasad. Mimo upływu dziesiątek lat, piłka nożna nie zmieniła się zbytnio, ale zmieniło się całe jej otoczenie. Cały czas najważniejsze jest to, żeby skutecznie bronić i strzelać gole. Dróg do osiągnięcia tego celu jest wiele, a jednym z nich jest ustawienie zespołu. W "Pięknej grze" znajdziemy bardzo ciekawy opis tego, w jakich ustawieniach grało się na przestrzeni poszczególnych lat oraz jakie formacje wybierały drużyny na mistrzostwach świata. Po zapoznaniu się z tą analizą zrozumiemy, że piłkarscy trenerzy posługują się coraz to nowymi pomysłami i tak naprawdę nie wiadomo, jakie ustawienia będą najpopularniejsze za kilkanaście czy kilkadziesiąt lat.

Jak już była o tym mowa, książka jest wzbogacona o liczne ilustracje, których autorem jest rumuński rysownik mieszkający w Nowym Jorku Daniel Nyari. Obrazkowa metoda przedstawiania futbolu z pewnością powinna przypaść do gustu najmłodszym czytelnikom, ale także i dla starszych powinna być ciekawym urozmaiceniem. Autorzy postarali się, by każda strona była przedstawiona w wyjątkowy sposób i obok treści zawierała także ciekawą ilustrację. Rezultaty ich pracy są naprawdę godne pochwały.

Piłka nożna jest tak bogatą dyscypliną, że można o niej na wiele sposobów. Ograniczeniem jest w zasadzie tylko ludzka wyobraźnia. Książka "Piękna gra. Futbol w obrazkach" to najlepszy dowód tego, że futbol można przedstawić w atrakcyjny dla każdej grupy odbiorców sposób. John Andrews, który jest autorem informacji w niej zawartych, ma na swoim koncie publikacje z zakresu nie tylko sportu, ale i muzyki czy historii. Poza tym stworzył wiele przewodników kulinarnych i podróżniczych. "Piękna gra" również jest swego rodzaju przewodnikiem – przewodnikiem po futbolu. Powinna ona przypaść do gustu nie tylko tym, którzy interesują się piłką nożną od lat, ale także tym, którzy dopiero zaczynają swoją przygodą z tą piękną dyscypliną.

O futbolu jest tutaj dosłownie wszystko. Od historii, zasad, koszulek, piłek i rozgrywek i pucharów przez arbitrów, złote piłki, nagrody, aż po najnowsze czasy ery Ronaldo, Messiego czy Neymara.

Przeglądając książkę znajdziemy wiele anegdot, ciekawostek, historyjek, informacji i statystyk. A wszystko to rozrysowane jest w przeróżny sposób w postaci wielu niesamowitych infografik.

Jeśli chodzi o ciekawostki, dowiemy się między innymi o najwyższych wynikach, najdłuższych nazwach i nazwiskach, fryzurach, tatuażach, zwierzętach na boisku, sławnych kibicach czy dziwactwach piłkarzy. Poznamy także słowo gol w kilku językach.

Albumu nie czyta się jak zwykłej nudnej encyklopedii piłki nożnej. Czytający na pewno się nie znudzi. Książka wciąga, a infografiki przyciągają uwagę i nie pozwalają się oderwać, a co za tym idzie ledwo co otworzyło się książkę, a już trzeba ją zamknąć.

Niemniej jednak szybkie przejrzenie książki nie musi wcale oznaczać odstawienia jej na półkę, wręcz przeciwnie, wiele razy można do niej wracać w poszukiwaniu tematu aktualnie poruszanego ze znajomymi.

Książka zdecydowanie godna polecenia nie tylko dorosłym osobom, ale także i dzieciom. Młodsi, którzy dopiero zaczynają czytać, na pewno większości informacji dowiedzą się patrząc na obrazki i infografiki. Tekst jest tylko uzupełnieniem. Ponadto album wydany jest w twardej okładce, co czyni go ładniejszym.

Na polskim rynku wydawniczym co jakiś czas (zazwyczaj w okresie poprzedzającym wielkie turnieje) pojawia się fala książek o tematyce piłkarskiej, przeznaczonych dla młodszych kibiców. Często są one średnio wydane, pełne błędów rzeczowych, ze słabą szatą graficzną, która bardziej zniechęca niż zachęca młodego czytelnika do zapoznania się z historią futbolu. W tej rzeczywistości pojawiła się "Piękna Gra" - album przeznaczony właśnie dla fana piłki nożnej, który rozpoczyna swoją przygodę z literaturą sportową. Album szczególny, bo nie wypełniony zdjęciami, lecz specyficznymi grafikami autorstwa Daniela Nyariego, które cieszą oko nie tylko dziecka, ale także i osoby dorosłej (chociażby dlatego warto jest mieć tą publikację na swojej półce). Nie ma wątpliwości, że to właśnie oprawa graficzna jest największą zaletą tego dzieła. Treść również nie jest zła - John Andrews postarał się, by informacje encyklopedyczne przeplatać lekkimi ciekawostkami. Może się początkowo wydawać, że w książce panuje lekki chaos (każde kolejne dwie strony traktują o czymś innym),lecz po rozpoczęciu lektury nie sprawia to już tak złego wrażenia. Złe wspomnienia pozostawiają natomiast błędy w polskim wydaniu - zdarzają się pomyłki w datach czy też nie przetłumaczone nazwy krajów. Jednak w porównaniu z innymi albumami o tematyce piłkarskiej są to tylko drobne usterki, których młody czytelnik najprawdopodobniej i tak nie zauważy, a będą one widoczne jedynie dla starszych odbiorców. Ta publikacja jest przeznaczona głównie - jak już zaznaczyłem - do młodszego odbiorcy, jednak również rodzić/brat/wujek, który będzie wspólnie z młodym entuzjastą futbolu ją czytał, nie będzie się nudził. Wręcz przeciwnie - poza oczywistościami zawiera on wiele wiadomości, o których nawet najwytrawniejsi kibice mogą nie mieć pojęcia. Jeżeli przymknie się oko na wyżej wymienione drobne błędy, można czerpać z lektury dużo przyjemności i wiedzy.

Świetna książka nie tylko dla każdego kibica piłki nożnej.
Statystyki, ciekawostki, niesamowite infografiki. Ogromna porcja informacji przedstawiona w formie, która zainteresuje każdego.
W okresie świątecznym sprawdzi się jako świetny prezent i zapewniam, że każdy kto weźmie ją do ręki nie będzie się mógł oderwać.
Piękna gra w pięknej formie i oprawie.
Gorąco polecam.

Świetna książka nie tylko dla każdego kibica piłki nożnej.
Piękna gra w pięknej formie i oprawie.
Gorąco polecam.

Kiedy myślę książki sportowe, widzę biografie i poradniki. Dużo tekstu, kilka zdjęć - o ile w ogóle jakieś się pojawiają i tyle. To często świetne książki, których wartości zupełnie nie neguję, ale od czasu do czasu fajnie byłoby wziąć w ręce coś w podobnej tematyce, ale przedstawionego w całkiem inny sposób.
Co byście powiedzieli na książkę, która nie dość, że jest w całości ilustrowana, to zawiera mnóstwo informacji - tych istotnych i tych mniej ważnych - na temat piłki nożnej oraz wszystkich i wszystkiego co z nią związane? Brzmi interesująco, prawda? I takie właśnie jest. Poznajcie Piękną grę. Piłkę nożną w obrazkach.

John Anderws wychodzi do czytelników z czymś nowym i ciekawym.

Jego książka to bogato ilustrowany zbiór ciekawostek i faktów z futbolowego świata. O niektórych z nich mogliście już słyszeć, ale jestem pewna, że znaczna część będzie zaskoczeniem. Notki są krótkie i zawierające tylko potrzebne informacje. Autor nie wchodzi w szczegóły - w tym przypadku im mniej tekstu tym lepiej. Zabrakło mi tylko jakiegokolwiek wstępu. Kilku słów wprowadzenia od autora prosto do czytelników, ale to jedyna rzecz, do której mogę się przyczepić.

Dla młodszych i starszych.

Młodsi czytelnicy przede wszystkim będą mieli szansę poznać historię piłki nożnej przedstawioną w bardzo przystępnej i prostej formie. Jestem przekonana, że im się spodoba. Ponadto zawarte w książce ciekawostki mają szansę jeszcze bardziej rozbudzić w nich fascynację tym sportem.
Starszych natomiast zabierze w nostalgiczną podróż. Przypomni emocjonujące wydarzenia i z pewnością nie raz wywoła uśmiech na twarzy. Wiele z ciekawostek niewątpliwie zaskoczy czytelników, a następnie ich rozmówców. Coś mi mówi, że zawarte w książce informacje nie raz zostaną użyte jako anegdotki podczas wspólnego oglądania meczu lub spotkania w barze.

Muszę wspomnieć o pięknym wydaniu, jestem pod wrażeniem. Jest kolorowe, przyciąga wzrok i wzbudza zainteresowanie. Tekst został świetnie wkomponowany w grafikę, dzięki czemu jest czytelny - co w tak barwnej oprawie mogłoby stanowić problem. John Anderws i Daniel Nyari to bardzo dobry duet. Piękna gra prezentuje się pięknie. ;) Będzie doskonałym prezentem świątecznym.

Którzy piłkarze zamienili boisko na politykę? Kto strzelił najbardziej wstydliwe samobóje? Jak brzmią najbardziej wymyślne wymagania piłkarzy? Jonh Anderws pisze o cieszynkach, o korkach, strojach i boiskach, o piłkach, stadionach i pucharach. Daniel Nyari dorzuca genialne ilustracje wiernie odwzorowujące prawdziwy wygląd piłkarzy. Znajdziecie tu wszystko, co z futbolem związane. Dlatego Piękna gra to idealny pomysł na prezent dla ojca, brata, męża czy chłopaka, siostry, matki i żony - ucieszy każdego, kto interesuje się piłką nożną.

Co byście powiedzieli na książkę, która nie dość, że jest w...

Większość pozycji z grona literatury sportowej opiera się głównie na słowach. Tymczasem Wydawnictwo SQN wydało książkę, w której oprócz słów przemawiają również obrazy. Ta wyjątkowa pozycja nosi tytuł „Piękna gra. Piłka nożna w obrazkach”.

Można powiedzieć, że „Piękna gra” (notabene pięknie wydana) to barwna encyklopedia futbolowa. Pełna infografik zawierających olbrzymią ilość fascynujących wiadomości, nowinek i faktów. Przedstawione w niej dane dotyczą klubów, rozgrywek krajowych i międzynarodowych, poszczególnych piłkarzy, trenerów a nawet sędziów. W lekturze znajduje się tyle ciekawostek, że aż trudno było się zdecydować, o których wspomnieć w recenzji. „Piękna gra” to prawdziwa kopalnia wiedzy futbolowej. Wiedzy, którą będziecie mogli brylować wśród znajomych, a każde spotkanie zaczynać od zdania: „Czy wiecie, że…?”. ;)

Sięgając po tę pozycję dowiecie się, który ze współczesnych piłkarzy jest najszybszy, jaki był najwyższy wynik w historii profesjonalnego futbolu, czy też, kto jest jedynym piłkarzem, który dwa razy pobił rekord transferowy. Przeczytacie jak brzmiały pierwsze zasady gry w futbol spisane w 1858 roku oraz ile czasu zajęło pewnemu Urugwajczykowi zdobycie najszybszej czerwonej kartki na mistrzostwach świata. Wspomnicie najlepsze futbolowe duety i maestrów środka pola. Zobaczycie jak ewoluowały buty i stroje piłkarskie. Odkryjecie jak wykonać piłkarskie sztuczki i triki. Kto wymyślił uderzenie raboną, jak wygląda zwód Cruiffa oraz kto wypromował przewrotkę. Przypomnicie sobie nawet szalone cytaty Zlatana Ibrahimovicia.

Co oznacza nazwisko Bastiana Schweinsteigera? Który piłkarz oprócz Cristiano Ronaldo zdobył gola w każdej z 90 minut meczu? Który bramkarz wpuścił 31(!) goli podczas jednego spotkania? Z jaką średnią prędkością rzuty wolne bije CR7?

„Piękna gra” to idealny prezent dla fanów futbolu. Tych małych i tych dużych. Młodsze pokolenie dowie się sporo o historii piłki, starsze będzie miało okazję powspominać. Wszyscy poznają mnóstwo ciekawostek i zaskakujących faktów, o których wcześniej nie mieli pojęcia. Gorąco polecam!

Bardzo ciekawy pomysł na książkę. Mało zbędnego tekstu, dużo ciekawych infografik, masa ciekawostek. Obowiązek dla fanów piłki nożnej.

• Piłka nożna
  • Skauting