Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu

Okładka książki Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu Ronald Reng
2017-02-01
Michał Jeziorny
sport piłka nożna Bundesliga

Byliśmy umówieni?

Niezła historia ligi niemieckiej oglądana przez pryzmat życia sportowego Heinza Hohera, zmarłego w 2019 roku. Najpierw widzimy go jako zawodnika przy okazji powstawania Bundesligi. Następnie, jako trenera, który oszałamiających sukcesów nie miał. Niemniej był na pewno ciekawym człowiekiem, pełnym wad, który nie do końca poradził sobie ze swoim życiem. Przynajmniej z ksiąki płyneła myśl, że gdyby miał inny charakter zdobyłby znacznie więcej. Naprawdę solidna opowieść, choć mnie w tym wszystkim brakowało jakiegoś podsumowania statystycznego, ale... było nieźle!

Książka dla prawdziwych fanów BuLi. Ja swoją z nią tj. BuLi zacząłem w latach 90 ubiegłego wieku. Kiedy grali Tomaszowie: Hajto i Wałdoch.

Opowieść o jednej z najlepszych lig piłkarskich na świecie. Bundesliga widziana oczami Heinza Hohera, piłkarza, trenera i można nawet powiedzieć wychowawcy. Historia Bundesligii pokazana przez jego życie, karierę, nałogi.
Trochę zabrakło mi opowieści o innych piłkarzach, jednak taki był chyba zamysł autora, żeby wszystko to pokazać oczami jednego człowieka.
Warto nie tylko dla fanów piłki nożnej.

Warto nie...

Tytuł zgubny. I to jest spore rozczarowanie, bo czytało się nieźle, ale przez pierwsze kilkadziesiąt stron miałem myśli, żeby odpuścić temat. Finalnie dotrwałem do końca i nie żałuję, aczkolwiek nadal odczuwam dyskomfort, gdy przypomnę sobie czego oczekiwałem kupując tę książkę.

Książki o równie mylącym tytule w tematyce sportowej/futbolowej chyba nie sposób znaleźć! :)

Z drugiej strony rozumiem wydawców... Ciężko byłoby wydać tę książkę pod tytułem "Biografia Heinza Höhera". Osoby, którą kojarzyć mogą tylko najzagożalsi kibice Bundesligi i to starej daty.

No więc ktoś się uparł.. i tę książkę w Polsce wydał. Pod bardzo nośnym tytułem. Tytułem przykrywką, w której każdy liczył znaleźć coś innego.

Sama książka ma swoje mocniejsze i sporo slabsze rozdziały. Początek jest dosyć interesujący. Historię gdy główny bohater był jeszcze pilkarzem pochłania sie dość szybko. Trenerka w Bochum to szczyt i jest to fajnie opisane. Później zaczynają sie schody, a książka zaczyna nużyć. Mamy fajną przeprawę z Norymbergą, a pozniej problemy prywatne i narastające problemy z alkoholem.

Książka do pewnego stopnia pozwala zrozumieć mentalność czasów początków Bundesligi.. to jak ludzie żyli i jak wyglądało wowczas zycie piłkarzy (z lat 60, 70 czy 80-tych) za naszą zachodnią granicą.

Kilka ciekawych anegdot.. choć zdecydowanie przy mało(!). Na pewno poprawiały odbiór i wywoływaly uśmiech.

Ta książka może być ciekawym uzupełnieniem dla najgorliwszych miłośników Bundesligi w Polsce, ale z calą pewnością nie jest książką dla wszystkch.

Baaardzo niszowa pozycja, która mogła sie ukazać w Polsce chyba tylko dzięki sprytnemu zabiegowi wydawnictwa :)

Polski rynek książkowy związany z pozycjami powiązanymi z Bundesligą może nie jest za bogaty, ale jest co poczytać. Ja polecam w tej kolejności:

- Tor! Historia Niemieckiego Futbolu
- Borussia Dortmund. Siła żółtej ściany.
- Bayern. Globalny superklub.
- Bundesliga. Niezwykła opowieść o niemieckim futbolu (dla najgorliwszych fanów :)

Do tego mozna wpleść ciekawe biografie:
- Robert Enke. Życie wypuszczone z rąk.
- Jurgen Klopp. Robimy hałas
- Robert Lewandowski. Nienasycony.
- Kuba. Autobiografia
- Philipp Lahm. Drobna różnica, czyli jak zostać piłkarzem.
- Miro. Oficjalna biografia Mirosława Kloze
-Magia w grze. Moja historia (Öezil)
- Tomasz Hajto. Ostatnie rozdanie.

I to tyle. Jest jeszcze książka o czasach Guardioli w Bayernie (Herr. Guardiola),do której raczej juz sie nie przybiorę, są 4 pozycje powiązanych z Kloppem (biografia, ksiazka z mistrzowskich czasow Borussi jak i z mistrzowskiego Liverpoolu).

Świetne.

Na tyle świetne, że wybaczam nawet tytuł, po którym spodziewałem się czegoś innego.

Świetne.

Przez 1/4 książki psioczyłem na polskiego wydawcę, no bo jak biografię Heinza Hohera można sprzedawać jako historyczne opracowanie o Bundeslidze?
-Biografię kogo?
Ano właśnie. Czy sięgnąłbym po tę książkę gdyby nosiła tytuł: "Biografia Heinza Hohera".

Wolne żarty.

Przez 1/4 książki psioczyłem i wylewałem jad na swój notatniczek, by przez kolejne 3/4 czytać z rozdziawioną gębą. "Bundesliga" jest przede wszystkim świetną biografią, owszem dosyć hermetyczną i raczej "dla konesera" ale jednak. Jest to świetne studium ludzkiego życia, wzlotów i upadków, przemijania i rozrachunków z własnym ego u progu starości. Ronald Reng świetnie się spisał, wyciągając z opowieści Hohera momenty przełomowe, skupiając się nieraz na faktach pozornie absolutnie nieistotnych. Czytając te pierwsze 1/4 książki, często zastanawiałem się: no dobra, ale czemu nam to opisujesz autorze? by potem, na przykład trzy rozdziały dalej, płynnie połączyć kropki i zobaczyć jak wybory z przeszłości determinują teraźniejszość i przyszłość - Reng mistrz!

Oczywiście jest to też (w dużym stopniu) książka o niemieckiej piłce, o tym jak się zmieniała, jaki wpływ miały na nią pieniądze, jak ewoluowała taktyka, czy marketing i mentalność ludzi piłki od samych piłkarzy, działaczy, dziennikarzy po kibiców i wreszcie jaki wpływ te zmiany miały na naszego bohatera, bo razem z Hoherem podróżujemy w czasie od wzlotu do upadku, od odrodzenia, po starość, cały czas starając się zaadaptować do płynnie zmieniającej się rzeczywistości i utrzymać na powierzchni, przy czym Reng odmalowuje portret Hohera bardzo szczerze i bez upiększeń, potrafi docenić jego dokonania, ale w równie szczegółowo opisuje jego porażki. Często oddaje również głos ludziom z przeszłości, zawodowo bądź osobiście związanym z emerytowanym trenerem.

"Bundesliga" to na pewno książka na swój sposób wybitna, ale raczej nie zainteresuje każdego czytelnika. Pomimo, iż dotychczas skupiałem się głównie nad ludzkim aspektem biografii Hohera, i mogliście ulec wrażeniu, że ta książka może was wciągnąć, jak każda inna biografia - jako historia o człowieku - to zastanówcie się, czy określenia takie jak: krycie strefą, podania diagonalne, spalony i 1 FC Nuernberg to wasza bajka, bo jest ich w książce multum i radzę wziąć na to poprawkę, wszak życiem Heinza Hohera przez ponad 50 lat była piłka nożna.

Podsumowując nadal uważam, że SQN wykonało cios poniżej pasa nadając jej tłumaczeniu taki tytuł, z drugiej strony z pewnością nie sięgnąłbym po tę książkę, gdyby tego nie zrobili. Czy im wybaczam? Nie, bo istniała duża szansa, że ta książka po prostu mnie nie zainteresuje - sięgając, jak sugerował tytuł, po opracowanie o historii niemieckiej ligi piłkarskiej liczę na historię niemieckiej piłki: statystyki, anegdotki i tak dalej, z drugiej strony jestem bardzo wdzięczny wydawnictwu, za to, że przeczytałem najlepszą sportową książkę w tym roku. I weź tu bądź mądry człowieku.

-Biografię kogo?

Wolne żarty.

Po świetnych biografiach Roberta Enke i Miro Klose autorstwa Ronalda Renga przyszedł czas na "Bundesligę". Z jednej strony książka to lekkie rozczarowanie, bo jeśli ktoś tak jak ja spodziewał się czegoś w rodzaju historii Bundesligi, to z pewnością może czuć się trochę zawiedziony. Z drugiej strony, jeśli komuś przypadły do gustu inne książki autora, to i tę pozycję z łatwością przetrwa, bo i tym razem mamy do czynienia w zasadzie z biografią. Głównym bohaterem opowieści jest Heinz Hoher, jako piłkarz zawodnik takich klubów jak Bayer Leverkusen, Meidericher SV, Twente Enschede czy VFL Bochum, będąc trenerem prowadził między innymi takie zespoły jak Bochum, Duisburg, Nurnberg. Mamy więc do czynienia z postacią, która na lidze niemieckiej i na piłce nożnej zjadła zęby. Sam Hoher jawi się w książce jako niezwykle interesująca postać, aczkolwiek mająca swoje problemy z alkoholem, finansami czy w późniejszym czasie z bukmacherką. Autor porusza w książce szereg problemów z jakimi walczyła niemiecka piłka, ale także częściowo sam bohater. Mamy więc aferę korupcyjną, bunt zawodników przeciwko trenerowi, abstrakcyjne metody treningowe czy w końcu nieudaną przygodę menedżerską Hohera. Książka sprawdza się jako retro opowieść o niemieckim futbolu, aczkolwiek trzeba pamiętać, że główny bohater był związany z drużynami z dołu tabeli, więc dla polskiego czytelnika może to być postać anonimowa, którą czytelnik odkryje dopiero na łamach książki.

Opowieść, która pokazuje początki najwyższej piłkarskiej klasy rozgrywkowej w Niemczech. Niestety jest tylko niezła/dobra ze względu na to, że w zbyt dużym stopniu jest również biografią jednego człowieka przez co trudno traktować ją jako książkę o Bundeslidze -jest ona w moim odczuciu bardziej (rozbudowanym) pretekstem niż głównym tematem w tej pozycji.

Bardzo ciekawa pozycja dla ludzi pragnących poznać zarys niemieckiego świata futbolu. Osobiście uważam jednak, że historia skupia się w zbyt dużej części na jednym człowieku, co nie do końca daje możliwość do interpretacji innych ważnych wydarzeń związanych z Bundesligą.

• Sport
  • Piłka nożna