Imię Pani

Krzysztof Koziołek Wydawnictwo: Manufaktura Tekstów kryminał, sensacja, thriller
Manufaktura Tekstów
morderstwo śledztwo kryminał kryminał retro opactwo opactwo benedyktyńskie Krzeszów lata 30 XXw
kryminał, sensacja, thriller
2017-11-22

To moje pierwsze i chyba ostatnie spotkanie z tym pisarzem. Często do lektury danej książki przyciąga mnie okładka lub jej tytuł. Tym razem, był to tytuł powieści "Imię Pani". Domyślałam się, kim jest ta Pani...ale fabuła narracji, niestety nie przypadła mi zbytnio do gustu. Ma mało wspólnego z Panią, bo niewiele o Niej.
Lubię kryminały typu retro, gdzie lekcja historii...

Świetny kryminał retro przeplatany ciekawostkami z regionu, w którym dzieje się akcja.

Akcja toczy się w miejscach, które znałam kiedyś bardzo dobrze, w których się wychowywałam. Autor bardzo dokładnie opisuje rys historyczny okolicy i ciekawostki związane z poszczególnymi obiektami.
Irytowały mnie nieco postaci dwóch miejscowych policjantów, sam pomysł i wykonanie całkiem ok. Czyta się bardzo szybko

"Imię Pani" przeczytałam już jakiś czas temu, ale wpadła mi wczoraj w ręce podczas przeglądania półki z książkami.
To przyjemny w czytaniu kryminał, którego akcja toczy się w regionie na Dolnym Śląsku, w którym się wychowałam.
Historia opowiada o poszukiwaniach mordercy mnichów, której podjął się wypoczywajacy w Opactwie Krzeszowskim Komisarz Dewart.

Bardzo lubię gatunek literacki jakim jest kryminał retro. Traktuję go jako przerywnik pomiędzy innymi – bardziej wymagającymi lekturami – jako dobrą rozrywkę z dreszczykiem. Dlatego z wielką przyjemnością, regularnie wracałam do serii Krajewskiego o Mocku. Niestety po przeczytaniu ostatniej części trzeba było jakoś zapełnić tę lukę. I wtedy pojawiły się kryminały retro i...

Akcja kryminału-retro dzieje się w Krzeszowie na Dolnym Śląsku w latach przed II wojną światową. Znajduje się tam benedyktyńskie opactwo, gdzie właśnie zaczyna się dziwna fala morderstw.
Kilka tygodni temu miałem okazję odwiedzić Krzeszów, nie tylko śląską, ale europejską perłę baroku. Tam nabyłem książkę z autografem Autora, któremu szczerze gratuluję i dziękuję. Lektura...

Gustawa Dewarta dręczy gehenna wojennego piekła i traumatyczne wspomnienia utraty rodziny. Poszukując wytchnienia korzysta z zaproszenia opata, przebywając obecnie w kościele klasztornym, ogromnej barokowej świątyni. Teraz, 18 grudnia 1934 roku obchodzą Dzień Światła.

Umiejętności Dewarta jako policjanta kryminalnego przydają się- nieoficjalnie zaczyna prowadzić własne...

Takie retro - nie retro opisane fragmentami. Historia z jednej strony wciągająca, z drugiej pojawiający się królik z kapelusza przy rozwiązaniu akcji. Przedwojenne klimaty, trochę rozmywające się przez rwanie fragmentów.
Pomysł był przedni, natomiast coś zaszwankowało w realizacji. I mimo wszystko - książka naprawdę ciekawa.

Nudna

Nie moja bajka, próbowałam dać szansę ale było taaaak nudno....poddałam się.

Dyskusje

• 2018