Mentalista Hitlera

2017-08-29
2017-08-29
9788380621961
Agata Ostrowska

Bardzo ciekawa biografia człowieka uważanego za mentalistę Hitlera. Autor ukazuje człowieka żądnego pieniędzy, władzy, aplauzu, uwielbienia.

Na książkę natrafiłem przypadkiem. Ot, wychodząc z domu na dwór znalazłem ją leżącą na klatce. Zarówno jej intrygujący tytuł, jak i okładka od razu skłoniły mnie, by dać jej nowy dom.

Fabularyzowana opowieść o barwnej postaci Erika Jana Hanussena - mistyka, iluzjonisty. Trochę o życiu w Berlinie lat trzydziestych, trochę o napiętych nastrojach i o tym, jak w tle nadchodzi ciemny czas dla świata za sprawą zdobywania przez Hitlera i jego popleczników popularności i wpływów.

Polecam! Po lekturze na tyle zaciekawiła mnie postać Hanussena, że postanowiłem poszerzyć wiedzę na jego temat.

dobrze się czyta trochę historii dobrze opowiedzianej

dobrze się czyta trochę historii dobrze opowiedzianej

Na półkach: , , , , , , ,

Powieść napisana z pozycji hiszpańskiego dziennikarza Jose Ortegi, który w latach trzydziestych przebywa w Berlinie, by relacjonować bieżące wydarzenia. Dzięki swym kontaktom poznaje sławnego jasnowidza Erika Jana Hanussena, gwiazdę ówczesnego Berlina. "Romans" Hitlera z okultyzmem i jego zainteresowania zjawiskami nadprzyrodzonymi są nam znane, autor w swej powieści przybliża nam ten aspekt życia wodza Niemiec hitlerowskich, choć nie znajdziemy tu zbyt wielu nawiązań do samego Hitlera. Poznajemy również mechanizmy jakimi kierowali się naziści, aby władzę w Niemczech - otwartym i wolnym wtedy kraju zdobyć.

Niestety czytając lekturę ciągle przychodzi na myśl, że skądś znamy ten tok postępowania, populistyczne hasła, grę na wierze katolickiej, nienawiść do Żydów - bardzo smutna to refleksja, że niczego się z błędów historii nie uczymy.

Powieść czyta się dobrze, podział na krótkie rozdziały sprawia, że szybko ubywa lektury. Barwne życie towarzyskie narratora dodaje kolorytu brunatnym kolorom zalewającym powoli Berlin lat trzydziestych ubiegłego wieku. Książka jest połączeniem powieści historycznej z dużą dawką polityki wewnętrznej kraju.
Początkowo dałam powieści 5 gwiazdek, jednak po zastanowieniu, uważam że 6 będzie bardziej sprawiedliwą oceną.

Ciekawy pomysł na fabułę. Nie od dziś wiadomo, że III Rzesza i sam Hitler romansowali z okultyzmem i zjawiskami paranormalnymi. Wiara w siły nadprzyrodzone i astrologię to być może sprawa dość niszowa w sprawach dotyczących władzy nazistów w Niemczech, ale przyznać trzeba, że dość ciekawa i bardzo literacka. Szarlataneria była zakazana i karana, ale naziści wierzyli w tak zwany „okultyzm naukowy” czego przejawem była chociażby wiara w wyższość rasy. Zatrudniali nawet przedstawicieli tegoż okultyzmu w organach i instytucjach państwowych. Głównym bohaterem książki jest Erik Jan Hanussen, człowiek który ponoć przewidział dojście Hitlera do władzy i pożar Reichstagu w 1933 roku. Człowiek, który przez ówczesne media został nazwany „prorokiem Hitlera”. Co jeszcze ciekawsze, jego prawdziwe nazwisko brzmiało zupełnie inaczej i wskazywało na jego pochodzenie. Hanussen to spryciarz, który wyszedł z założenia, że pod latarnią najciemniej. I jak tu będąc literatem nie zachwycić się takim życiorysem? Zwłaszcza, że jego śmierć jest tak samo tajemnicza jak sprawy, którymi się zajmował. Bardzo ciekawa książka. Napisana została z pozycji hiszpańskiego dziennikarza, znajomego Hanussena, co sprawia, że wszystko o czym pisze widać z odpowiedniego dystansu, a jednocześnie z wystarczająco bliska. Jednocześnie lektura zmusza do przemyśleń na temat poczynań autorytarnej władzy, której pierwszym pomysłem po jej objęciu jest „zrobić porządek z mediami”. Znajome klimaty? Polecam

Historia Herszmanna Steinschneidera, austriackiego Żyda, bratanka rabina z Prostějova, gwiazdy okultyzmu, w czasach gdy NSDAP dochodziła do władzy w Niemczech - zestawieniu tak egzotycznym, że już samo budzi zainteresowanie. Doskonała powieść historyczna, która poza obserwacją wartkiej akcji, pozwala nam na przyjrzenie się mechanizmom dochodzenia i sprawowania władzy przez niemieckich narodowców. Z tyłu głowy pozostaje wrażenie, że sporo z cytowanych wypowiedzi, słyszeliśmy zupełnie niedawno w naszym zaściankowym kontekście. Książka ciekawa - również ku przestrodze.

Kiedy tylko zobaczę swastykę na okładce, książka z nią od razu przyciąga mnie, jak magnes. Oczywiście jako zagorzały polski patriota, jestem też zagorzałym przeciwnikiem nazizmu. Aczkolwiek jako pasjonat historii, bardzo pociąga mnie ta tematyka.

Mentalista Hitlera, czyli książka Gervasio Posadasa opisuje prawdziwą historię, losy prawdziwych postaci historycznych, lekko ubarwione kreatywnością i wyobraźnią autora. Ma to swoje wady i zalety. Uwielbiam poznawać takie zakamarki historii, ale też czytam takie książki z dużą dozą nieufności.

Tytułowy bohater jest bardzo oryginalną postacią. Erikowi Janowi Hanussenowi z pewnością można pozazdrościć charyzmy, pomysłowości i sprytu. Czy jednak naprawdę posiadał nadzwyczajne moce? Większość jego prestidigitatorskich sztuczek nie zostało wyjaśnionych 😉

W opisie i tytule książki doszło do dwóch przesadnych stwierdzeń. Spotkań z Hitlerem Hanussen było może kilka, więc tytuł jest bardzo złudny. Samego Hitlera jest w tej książce, jak na lekarstwo. Ponadto, tytułowy mentalista nie był też szczególnie bliskim znajomym Goeringa, czy Goebbelsa, o czym można wyczytać w opisie książki na odwrocie okładki.

Mimo tytułowego bohatera, z mojej perspektywy głównym bohaterem był narrator, Jose Pep Ortega, który mówiąc kolokwialnie, zamiast pisać, głównie puka (🤭) i popija. Na łamach książki możemy też przeczytać o jego niesamowicie trudnej miłości i dylematach moralnych.

Właśnie - dylematy moralne. Czy ludzie mieszkający w dekadenckim, liberalnym Berlinie kierowali się jeszcze czymś takim? Wyznaczenie granicy między wolnością, a zgnilizną moralną jest ogromnie trudnym zadaniem.

Z ciekawostek zawartych w książce, ciekawie było poznać Alberta Einsteina, czy przeczytać wywiad z Josephem Goebbelsem. Zresztą "Mentalista Hitlera" to mieszanka dużej dawki historii, z jeszcze większą dawką polityki. Czyli coś w sam raz dla mnie 🧐
Świetną zagrywką autora było też posłowie, które opisywało dalsze, prawdziwe losy bohaterów, którzy wystąpili w treści książki.

Wystawiając ostateczną ocenę książki "Mentalista Hitlera" z przykrością muszę stwierdzić, że po prostu czegoś mi w niej zabrakło. Jakiegoś ognia🔥 Mimo frajdy z czytania o historycznych wydarzeniach, wiedziałem też, że nie mogę w pełni zaufać autorowi. Jeżeli miałbym komuś polecić te książkę, to byłoby to grono czytelników, którzy fascynują się polityką i przede wszystkim historią.

Hitler się w grobie przewraca. Słabo.

Hitler się w grobie przewraca. Słabo.

Historia życia i triumfu wybitnego niemieckiego jasnowidza Hanussena (postać rzeczywista),który dzięki splotowi wydarzeń stał się wizjonerem samego Adolfa Hitlera. To on przepowiedział jego dojście do władzy oraz późniejsze konsekwencje rządów Fuhrera.

„Mentalista Hitlera”
Tytuł sugeruje powieść o historycznej postaci Eriku Janie Hanussenie, Austriaku żydowskiego pochodzenia, iluzjoniście i jasnowidzu, który przewidział dojście Hitlera do władzy i pożar Reichstagu. Postać nietuzinkowa, na początku był daleki od polityki, po przepowiedniach bliski współpracownik Hitlera, niestety szybka kariera doprowadziła do jego śmierci w niewyjaśnionych do teraz okolicznościach.
Zachęcona tematem sięgnęłam po audiobook Gervasio Pasadasa, niestety bohaterem powieści nie okazał się Erik Jan Hanussen, lecz hiszpański dziennikarz, Jose Ortega, obserwujący Berlin w okresie międzywojennym, a który stał się współpracownikiem jasnowidza. Mamy, więc miłostki dziennikarza, jego życie w Berlinie, trochę współpracy z Hanussenem. Mimo to koniec powieści to już historia samego Hanussena kontra naziści. Hanussena nie polubiłam, postać wprawdzie ukazana jest, jako nietuzinkowy człowiek, ale jego zadufanie w sobie, mania nieomylności i wielkości odrzucała. Mimo, że jest jakby postacią poboczną, odgrywa ogromną rolę w powieści, to z jego punktu widzenia przeżywamy działania Jose Ortegi. Nie ukrywam dla mnie wartością dodaną były trafne opisy polityki, nastrojów ludzi po przegranej I wojnie światowej, polityka przyszłego kanclerza Niemiec, Berlin lat 30-tych, brutalna działalność popleczników Hitlera. W tych fragmentach powieść da nam odczuć klimat tamtych lat i jest jak dla mnie mocną stroną tej książki.
Całość ma dwa przesłania, jedno znane od lat prawie wszystkim: jak jedna osoba, która w sposób demokratyczny przejęła władzę doprowadziła do rządów absolutnych i do najtragiczniejszych wydarzeń w historii świata. Drugie przesłanie – pytanie: jak można stać się poplecznikiem osób, które wszem i wobec ogłaszają, że jesteś wrogiem narodu, należy Cię zniszczyć.
Książkę polecam miłośnikom historii, te będą bardzo usatysfakcjonowane.
Oceniłam jako powieść historyczną, historię kocham ;-)

„Mentalista Hitlera”

• Audiobooki