Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia

Okładka książki Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia Liliana Fabisińska, Asia Gwis
Liliana FabisińskaAsia Gwis Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
literatura dziecięca
Nasza Księgarnia
2017-11-08
2017-11-08
literatura polska grzyby

Okładka książki Drzewa Wojciech Grajkowski, Piotr Socha
Drzewa Wojciech Grajkowski...
Okładka książki Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych Asia Gwis, Eliza Piotrowska
Jajo. Jajka w ... Asia Gwis, Eliza Pi...
Okładka książki Dobranocki na Gwiazdkę Grażyna Bąkiewicz, Justyna Bednarek, Paweł Beręsewicz, Zofia Beszczyńska, Manuela Gretkowska, Roksana Jędrzejewska-Wróbel, Barbara Kosmowska, Beata Ostrowicka, Zofia Stanecka, Małgorzata Strękowska-Zaremba, Agnieszka Tyszka
Dobranocki na ... Grażyna Bąkiewicz,&...

Miła dla oka. Są zarówno grafiki - rysunki, jak i treść. Zasobna w informacje. Duży plus za format. Zachęca młodych czytelników do pogłębienia i rozwijania wiedzy o grzybach. Dla starszych systematyzuje wiedzę.

Książka jest wszechstronna i ciekawa. Napisana przystępnym językiem. Niestety, obniżam ocenę że względu na powielanie mitów dotyczących niedoborów w diecie wegetarian..

świetna, pięknie, starannie wydana. Ciekawe informacje zafrapują też dorosłych.

świetna, pięknie, starannie wydana. Ciekawe informacje zafrapują też dorosłych.

Super książka nie tylko dla dzieci!

Jakie grzyby są jadalne, a które trujące?
Po co mrówki hodują grzyby?
Co to grzyb atomowy?
Dlaczego trufle są takie drogie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce.

Jest to podstawowe kompendium wiedzy o grzybach różnej maści.

A dodatkowo książka okraszona cudowną szatą graficzną! Warto zakupić, przeczytać i powracać do tej pozycji książkowej.

Super książka nie tylko dla dzieci!

Jakie grzyby są jadalne, a które trujące?
Po co mrówki hodują grzyby?
Co to grzyb atomowy?
Dlaczego trufle są takie drogie?

Odpowiedzi na te i wiele innych pytań znajdziemy w tej książce.

Jest to podstawowe kompendium wiedzy o grzybach różnej maści.

A dodatkowo książka okraszona cudowną szatą graficzną! Warto zakupić,...

Twórczość Liliany Fabisińskiej jest mi doskonale znana - uwielbiam powieści autorki, zaś wraz z córą czytujemy książeczki przeznaczone dla najmłodszych napisane lub przetłumaczone przez pisarkę. W listopadzie zostałam jednak zaskoczona - choć dokładnie to podczas krakowskich Targów Książki, kiedy po raz pierwszy wzięłam do ręki "Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których Nie mieliście pojęcia". Asia Gwis - absolwentka łódzkiej ASP namalowała swoje - nieco więcej niż - trzy grosze i wyśmienita pozycja do nauki i zabawy gotowa!

Odpowiadając na pytanie, które zadałam kilka dni temu - czy grzyby są roślinami czy zwierzętami? Grzyby nie zaliczają się do żadnej z tych grup - są osobnym królestwem, zwanym Funga albo Mykobiota.

Jest to książka zaskakująca, bowiem tylko częściowo odpowiada na nasze domysły - 'aha, będzie o muchomorach i prawdziwkach'... Niby będzie, ale nie tylko...
Poznamy stanowisko biologów, dowiemy się z czego składa się grzyb i czym między sobą różnią się grzyby kapeluszowe.

Odpowiadając na nasze myśli i tytuł tej pozycji nie mogło zabraknąć swoistego Atlasu - cudowne ilustracje grzybów jadalnych, trujących i znajdujących się pod ochroną znajdziemy na wielu kolejnych stronicach.

Książka zawiera mnóstwo informacji mniej lub bardziej naukowych, o niektórych - przyznaję uczciwie - nie miałam pojęcia, dlatego obie z Siedmiolatką z radością odkrywałyśmy niespodzianki.

Jakich ciekawostek można się dowiedzieć z lektury?
- grzyby często noszą nazwy stare, ludowe
- jakie grzyby można uprawiać w łazience
- co jest potrzebne podczas grzybobrania
- niuanse między parami niemal identycznych grzybów
- jak przetworzyć grzyby
- co to właściwie jest huba
- jaki jest najdroższy grzyb świata
- czy muchomor może być przydatny
- w niektórych krajach za zbieranie grzybów można iść do więzienia
- co to jest tybetańskie złoto (czyli jaki grzyb jest tak nazywany)
- jak wyprodukować kombuchę (grzybek herbaciany)
- ogromne znaczenie grzybów dla medycyny
- grzybowe rekordy

Wpadłam jak śliwka w kompot - znów nawiązanie do Wigilii, ale nic nie poradzę... - kiedy czytałam, że są grzyby-przestępcy, drapieżnicy oraz grzyby świecące. Nie zdawałam sobie z tego sprawy! Jak również, że co piąty grzyb na Ziemi to porost. A miałam tak wymagającą panią od biologii w liceum...

Bardzo podobały mi się strony poświęcone 'grzybowym' potrawom, jako że uwielbiam grzyby... Ale i tutaj poczułam zaskoczenie z uwagi na punkt widzenia autorki :) Znajdziecie tutaj bowiem przepisy nie tylko na pieczarki faszerowane, grzybową czy schabowe z boczniaków, ale również ciasto-pleśniak :)

Ale to chyba kilkanaście ostatnich stron jest dla wszystkich największym 'wow' - bo przecież grzyby to nie tylko twory, które jako pierwsze przychodzą nam na myśl - drożdże, porosty, muchomory czy kurki... Są też inne zjawiska i rzeczy, które określamy mianem 'grzyb', prawda? :)

Doskonała pozycja wydana przez Naszą Księgarnię pokazuje młodszym i starszym czytelnikom, że właściwie codziennie stykamy się z grzybami... Nie tylko na Wigilię. Nie tylko w trakcie leczenia. Nie tylko w kuchni. Wielokrotnie nie zdajemy sobie z tego sprawy. Duży format, piękne i kolorowe ilustracje, sporo informacji, które zadowolą czytelników w każdym wieku. To wyśmienita pozycja na długie, szarobure jesienno-zimowe wieczory lub jako wsparcie naukowe naszej wiedzy lub niewiedzy :) Gorąco polecam

całość recenzji oraz foto: https://czytelnicza-dusza.blogspot.com/2017/12/liliana-fabisinska-asia-gwis-grzyby.html

Sezon grzybowy dawno za nami. Jednak grzyby to byty (nie zwierzęta i nie rośliny) ciągle towarzyszące nam w życiu. Są wszędobylskie i potrafią bardzo sprytnie polować, a nawet przemieszczać z bardzo dużą szybkością swoje zarodniki. Nie pogardzą też układem pokarmowym zwierząt i ludzi, doskonale współpracują z roślinami i zwierzętami. Grzyby są ja bakterie: jedne nam pomagają, inne są neutralne, a jeszcze inne mogą zrobić niezłą rewolucję nie tyko w naszym organizmie.
Lilianna Fabisińska bardzo umiejętnie porusza różne kwestie dotyczące grzybów. Na początku książki „Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliśmy pojęcia” wprowadza nas w królestwo zwane mykobiotą. Swoją opowieść zaczyna od Karola Linneusza, szwedzkiego uczonego, który w XVII wieku dokonał bardzo ważnej rzeczy: stworzył nową systematykę organizmów żywych. Nie była ona doskonała, ale dała początki wielu innym systematykom: od nauk humanistycznych po techniczne. Jego klasyfikacja skłoniła do analizy i prób tworzenia bardziej przejrzystych systemów, które mogły się zmieniać pod wpływem zdobywanej wiedzy. Liczne obserwacje, badania, nowe możliwości techniczne, nowoczesne mikoroskopy i wiedza z zakresu genetyki sprawiły, że w 1969 roku grzyby uznano za osobne królestwo. Mykologia ciągle jest jedną z ważniejszych dziedzin nauki. Ze względu na ukrycie (znajdowanie się wewnątrz organizmów) wiele gatunków grzybów ciągle jest nieznane, a te, które możemy zobaczyć ciągle nas zaskakują.
Razem z pisarką czytelnicy udają się na grzybobranie i poznają budowę grzybów. Sporo miejsca poświęcono bardzo ważnemu aspektowi: grzybom jadalnym i trującym, sposobom odróżnienia ich. Nie zabraknie też wskazówek, co robić w czasie zatrucia. Ponad to smakosze grzybów poznają kilka przepisów na przygotowanie smacznego posiłku. Następnie udamy się na spacer polesie i dobrze przyjrzymy hubom, odkryjemy najdroższe grzyby świata, przyjrzymy się muchomorom i zgłębimy tajniki rozrastania się grzybni. Ciekawostki z każdego kontynentu pomogą nam zrozumieć inne sposoby wykorzystania tego elementy przyrody. Zawędrujemy też do apteki, w której półki będą się uginały od lekarstw wyprodukowanych z substancji wytwarzanych przez grzyby.
W książce dla młodych odkrywców nie może zabraknąć także doświadczeń. Lilianna Fabisińska zachęca nas do kilku: od uprawy (a może hodowania) pleśni po grzyby leśne. Informacje i doświadczenia przeplatają się. Po własnych eksperymentach mamy okazję zdobyć kolejne dawki wiedzy o produkcji serów, ciast, alkoholi, a nawet cegieł. Ciekawostki oraz niedługie teksty sprawiają, że lektura jest bardzo przyjemna w odbiorze. Ilustracje Asi Gwis przykuwają uwagę nie tylko najmłodszych czytelników, dlatego po książkę może sięgnąć każdy. Zarówno dzieci, młodzież, jak i dorośli dowiedzą się z niej coś ciekawego. Dużym plusem jest to, że Lilianna Fabisińska ujęła temat bardzo szeroko, dzięki czemu poznamy także chmury burzowe, a nawet efekt wybuchy bomby atomowej.
Wielki format, solidna oprawa, bardzo dobrze zszyte strony i odpowiednio rozmieszczone niedługie teksty sprawiają, że w książce można zginąć na parę godzin. Ilustracje Asi Gwis pomagają w utrwalaniu wiedzy. Książka nie jest typowym atlasem grzybów. Bardziej przypomina barwną opowieść o tych niezwykłych bytach. To sprawia, że czytelnicy nie mogą oderwać się od lektury.
Zdecydowanie polecam każdemu laikowi pragnącemu poznać grzyby.

Z twórczością Liliany Fabisińskiej miałam przyjemność spotkać się już jako młoda panienka. Zaczytywałam się wtedy w jej powieściach dla młodzieży, pełnych aktualnych dla mnie problemów i ogromnie realistycznych. Wydawało mi się, że są to treści skierowane bezpośrednio do mnie czy też moich koleżanek. Autentyczne, pełne humoru miały tylko jedną wadę. Były za cienkie, nad czym często ubolewałam. Niedawno znów wróciłam do jej twórczości a to za sprawą najpierw „Córeczki” a potem fantastycznej serii „Jak pies z kotem” fantastycznego antydepresanta na ciężkie dni. Z dużą ciekawością wzięłam do ręki jej ostatnie,ogromne formatem dzieło, początkowo przekonana, że będzie to coś w rodzaju atlasu grzybów. Trzeba przyznać, że sromotnie się pomyliłam, ponieważ jest to opracowanie nie tylko dla młodych czytelników, na temat wszelkich grzybów, jakie na świecie istnieją.
Książkę z powodu formatu można studiować godzinami, zawiera moc istotnych wiadomości jak i ogrom ciekawostek. Nie miałam pojęcia o grzybach drapieżnikach, których metody polowania do złudzenia przypominają te, które stosują koty, skorpiony, węże czy kameleony. Nie wiedziałam również, że co piąty grzyb na świecie jest porostem. Ta forma nie występuje tylko na obszarze pełnym śniegu i skutym lodem. Tak możemy się z nimi spotkać zarówno wysoko w górach, na pustyniach i stepach, potrafią one przetrwać bez wody, wystarczy im ta, którą czerpią z powietrza.
Szczerze jestem zafascynowana tą książką, nie spodziewałam się, że z pozoru książka dla dzieci będzie zawierała tak dużo istotnych i ciekawych informacji. Jest to swego rodzaju kompendium wiedzy na temat grzybów, ich historii i zastosowania, napisane przystępnym dla młodego czytelnika językiem.
I lustracje a właściwie ich mnóstwo, wykonała Asia Gwis, absolwentka Wydziały Grafiki i Malarstwa ASP w Łodzi (również Grafiki Wydawniczej). Pracowała ona między innymi w Zwierciadle, Przekroju i Machinie a jej prace publikowane były w wielu miesięcznikach. Rysunki są nietuzinkowe, momentami śmieszne, odrobinę karykaturalne. Każda strona jest graficznie dopieszczona i w innej tonacji kolorystycznej.

Reasumując – wspaniała pozycja, pomagająca poszerzyć wiadomości, momentami zdumiewa czasem bawi. Idealny prezent na zbliżające się święta i czas wzajemnego obdarowywania.

Książka obfituje w ciekawostki oraz naukowe fakty, które podane są w przyjemny i przystępny sposób, który powoduje, że wciągamy się w ten niesamowity świat grzybów. Dodatkowym urozmaiceniem jest szata graficzna książki przypominająca kolaże stworzone z grafik z dawnych publikacji książkowych. Większość z nich nawiązuje do stylu vintage. To w połączeniu z różnorodnym krojem czcionek tworzy ciekawą całość.

nie tylko dla dzieci:)

nie tylko dla dzieci:)

Grzyby od dawna fascynują naukowców. To naprawdę niesamowite stworzenia. Czemu mówię "Stworzenia"? A no dlatego, że grzyby nie należą ani do roślin, ani do zwierząt, tworzą zupełnie osobne królestwo, które nadal kryje wiele tajemnic!

Oczywiście w książce o grzybach nie może zabraknąć atlasu, który pomoże odróżnić gatunki jadalne od niejadalnych! Piękne ilustracje Joanny Gwis robią genialne wrażenie zarówno na małych jak i dużych czytelnikach!

Jednak rozpoznawanie grzybów, to tylko początek i ułamek tego, co czeka Was w książce. Dzięki najnowszej propozycji Naszej Księgarni dowiecie się m.in

- Co jest niezbędne podczas wyprawy na grzyby?

- Czy rzeczywiście istnieje gatunek grzyba, zwany hubą?

- Gdzie rosną najdroższe grzyby świata?

- W jakim kraju za zbieranie grzybów można trafić do więzienia?

- Czym jest grzybek herbaciany?

- Co potrafią drożdże?

- Jacy są grzybowi rekordziści?

I wiele, wiele innych zaskakujących informacji!

Książka "Grzyby" ma prawie 100 stron, a każda z nich to niesamowita dawka wiedzy i zabawy. Tak, zabawy! Te wszystkie ciekawostki nie raz rozbawią Cię na całego! Zapewniam, przetestowane na nas samych!

Myślicie, że to koniec niezwykłości tej książki?? O nie!
Lilianna Fabisińska nie zapomniała o bardzo ważnym aspekcie grzybów. Jakim? A, no czysto kulinarnym! Zdradza nam kilka pysznych i prostych przepisów. Dzięki książce możemy pobuszować z dzieckiem w kuchni i przygotować np. schabowe z boczniaków, omlet "grzybek" (wracają wspomnienia z dzieciństwa i smak omletu babci),pieczarki faszerowane, czy ciasto pleśniak. I co?? Macie ochotę na takie pyszności??
Do momentu sięgnięcia po tą książkę, wydawało mi się, że o grzybach wiem barrrrrrdzo dużo! Dopiero letura "Grzybów" uświadomiła mi jak bardzo się mylę. Podczas wspólnego czytania (z Zuzką oczywiście, która nomen omen także kocha grzybobrania). Każda strona książki odkrywała przed nami coraz to nowe zaskakujące fakty z życia grzybów. Co więcej, Lilianna Fabisińska dokonała rzeczy bardzo trudnej: zainteresowała młodego czytelnika, trudnym tematem i przedstawiła go w sposób niezwykle przystępny i fascynujący.

Powiem Wam tak: jestem totalnie zauroczona tą książką. Taka dawka wiedzy podanej w tak przystępny i przyjemny sposób, zasługuje na to, by "Grzyby" znalazły się pod choinką u każdego grzecznego i mniej grzecznego szkraba!

• Otrzymana do zrecenzowania 2017
  • 2o22
  • Grafika/sztuka
  • Typ B: Gatunek: Przyrodnicza
  • 2017 (przeczytane)

Dodaj cytat z książki Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia