Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych

Okładka książki Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych Asia Gwis, Eliza Piotrowska
Okładka książki Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych
Asia GwisEliza Piotrowska Wydawnictwo: Nasza Księgarnia literatura dziecięca
96 str. 1 godz. 36 min.
Kategoria:
literatura dziecięca
Wydawnictwo:
Nasza Księgarnia
Data wydania:
2018-03-14
Data 1. wyd. pol.:
2018-03-14
Liczba stron:
96
Czas czytania
1 godz. 36 min.
Język:
polski
ISBN:
9788310132574
Tagi:
literatura polska
Średnia ocen

8,2 8,2 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Oddech smoka Krzysztof Kochański, Barbara Kosmowska, Marcin Kozioł, Eliza Piotrowska, Katarzyna Ryrych, Tomasz Samojlik, Małgorzata Strzałkowska, Rafał Witek, Maciej Wojtyszko
Ocena 5,0
Oddech smoka Krzysztof Kochański...
Okładka książki Ortografia – twardy orzech, ale każdy zgryźć go może! Aleksandra Krzanowska, Eliza Piotrowska
Ocena 7,0
Ortografia – t... Aleksandra Krzanows...
Okładka książki Pstryk! Ale historia! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Ocena 7,6
Pstryk! Ale hi... Joanna Gębal, Eliza...

Mogą Cię zainteresować

Okładka książki Tru Emilia Dziubak, Barbara Kosmowska
Ocena 6,4
Tru Emilia Dziubak, Bar...
Okładka książki Ale auta! Odjazdowe historie samochodowe Michał Leśniewski, Maciej Szymanowicz
Ocena 7,9
Ale auta! Odja... Michał Leśniewski,&...
Okładka książki Kefir w Kairze, czyli podróże palcem po mapie Joanna Rusinek, Michał Rusinek
Ocena 7,4
Kefir w Kairze... Joanna Rusinek, Mic...

Oficjalne recenzje i

Ab ovo, czyli zacznij od jajka



8232 450 183

Oceny

Średnia ocen
8,2 / 10
21 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
102
31

Na półkach: ,

Fakty o jaju z różnej perspektywy - różne kształty, kolory, ciekawi właściciele, eksperymenty, zabawy z wykorzystaniem jaj, ciekawe zastosowania w domu i w kuchni, tradycje, symbolika, przysłowia i wiele innych ciekawostek.

Fakty o jaju z różnej perspektywy - różne kształty, kolory, ciekawi właściciele, eksperymenty, zabawy z wykorzystaniem jaj, ciekawe zastosowania w domu i w kuchni, tradycje, symbolika, przysłowia i wiele innych ciekawostek.

Pokaż mimo to

avatar
1221
1084

Na półkach: , ,

Polubiłam tę książkę od pierwszego wejrzenia. Jest po prostu piękna od strony wizualnej, brawa dla autorki ilustracji. Książka zawiera wiele naprawdę bardzo interesujących ciekawostek o jajach. Póki co jest to pozycja bardziej dla mnie niż dla dziecka, bo ma niecałe trzy lata, ale i jego zainteresowała strona z pokazanymi jajami różnych ptaków, które później musieliśmy ulepić z ciastoliny :). Warto sięgnąć i wracać.

Polubiłam tę książkę od pierwszego wejrzenia. Jest po prostu piękna od strony wizualnej, brawa dla autorki ilustracji. Książka zawiera wiele naprawdę bardzo interesujących ciekawostek o jajach. Póki co jest to pozycja bardziej dla mnie niż dla dziecka, bo ma niecałe trzy lata, ale i jego zainteresowała strona z pokazanymi jajami różnych ptaków, które później musieliśmy...

więcej Pokaż mimo to

avatar
437
435

Na półkach:

utorki – Asia Gwis i Eliza Piotrowska poświęcają dużo miejsca temu, by pokazać, że jajka to nie tylko jedzenie czy też „miejsce”, w którym zaczyna się nowe życie.

Jajka bardzo często pojawiają się w bajkach – wystarczy wspomnieć słynnego Humpty’ego Dumpty’ego, który jest postacią angielskiej rymowanki, a także utworu Lewisa Carolla o słynnej Alicji, co przeszła na drugą stronę lustra. Jednak, jeśli chodzi o kulturę i sztukę, to najsłynniejsze jaja powstały kilka tysięcy kilometrów z dala od angielskich rymowanek i powieści dla dzieci.


http://www.czytajac.pl/2018/04/jajo-kogiel-mogiel-dla-dociekliwych/

utorki – Asia Gwis i Eliza Piotrowska poświęcają dużo miejsca temu, by pokazać, że jajka to nie tylko jedzenie czy też „miejsce”, w którym zaczyna się nowe życie.

Jajka bardzo często pojawiają się w bajkach – wystarczy wspomnieć słynnego Humpty’ego Dumpty’ego, który jest postacią angielskiej rymowanki, a także utworu Lewisa Carolla o słynnej Alicji, co przeszła na drugą...

więcej Pokaż mimo to

avatar
92
89

Na półkach:

Ale jaja!
Eliza Piotrowska napisała książkę, całe 96 stron, tylko i wyłącznie o jajkach: ptasich, kosmicznych, żabich, Salvadora Dali, mrówczych, w herbacie, stuletnich, po wiedeńsku, Faberge i wielu innych. Nie, nie dla jaj. Całkiem serio potraktowała temat - książka ta, z założenia i tylko z pozoru monotematyczna, to prawdziwe kompendium informacji i ciekawostek. Polecam do wspólnego czytania z dzieckiem – nie z zostawiaj drogi rodzicu progenitury z tą książką sam na sam. Po lekturze może się okazać, że jednak jajko jest mądrzejsze od kury.

Bo czy wiesz, że jajko kolibra jest wielkości tic taca, a mrówki wychodzą z mrowiska "na spacery" ze swoimi jajkami? Czy umiesz zrobić gumowe jajko? Czy masz świadomość, że w kosmosie wisi jajo zgniłe? A może sprawdzałeś, jak smakuje jajko po wiedeńsku, stuletnie lub gotowane w moczu? Autorka książki twierdzi, że wiosennie :-) Wiedziałeś, że w dom Pierre'a Cardina ma kształt jajka ( i niemal wszystko w nim – okna, drzwi, fotele, łóżka, wanny) a może słyszałeś o Art Eggcident? Byłeś w Figueres? Czy miałeś świadomość, że reżyser "Ptaków" cierpiał na ovofobię i ciekłe żółtko przerażało go bardziej niż tryskająca krew? Zaś wszystko, co obłe i jajowate w kształcie, łącznie z brzuchem ciężarnej żony, budziło w nim obrzydzenie?

Nie ? Zacznij "ab ovo". Polecam. Nawet osobom z alergią na jajka, bo i o niej znajdziecie kilka słów w tej książce.

Składa się ona z krótkich, kilkuzdaniowych notatek pogrupowanych w kilkustronicowe, tematyczne rozdziały i przemyca, obok ciekawostek, całkiem pokaźną ilość wiadomości z dziedzin takich jak: biologia, historia, filozofia, sztuka, architektura, a nawet kulinaria czy design. Autorka książki, zbierając w jednym miejscu opowieści o koncepcjach stworzenia świata, dinozaurach, kolczatce i dziobaku, o owulacji, jajku Kolumba, pisankach, kraszankach,pszczołach, a nawet krzesłach w kształcie jajka serwuje czytającemu prawdziwy informacyjny "kogel – mogel". Całość dopełniają przepiękne ilustracje Joanny Gwiz.

Świetna lektura na wiosnę, na Wielkanoc i bez okazji. Książka z jajami. Naprawdę. Ma tylko dwie wady. Pierwsza - format tacy do serwowania trzydaniowego obiadu. Deser też się zmieści (34 /28 cm!) Druga - niestety, nie odpowiada na pytanie, co było pierwsze, jajko czy kura.

Ale jaja!
Eliza Piotrowska napisała książkę, całe 96 stron, tylko i wyłącznie o jajkach: ptasich, kosmicznych, żabich, Salvadora Dali, mrówczych, w herbacie, stuletnich, po wiedeńsku, Faberge i wielu innych. Nie, nie dla jaj. Całkiem serio potraktowała temat - książka ta, z założenia i tylko z pozoru monotematyczna, to prawdziwe kompendium informacji i ciekawostek. Polecam...

więcej Pokaż mimo to

avatar
424
423

Na półkach:

W książce Elizy Piotrowskiej jajko gra rolę główną i odmienia się przez wszystkie przypadki. Mamy tu jajka występujące w przyrodzie, w sztuce, w przysłowiach, a nawet w naukach ścisłych. Takie jaja.

Choć książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, wiele przedstawionych w niej faktów zaskoczy również dorosłych, co sprawia, że jest to pozycja idealna do wspólnej rodzinnej lektury. Dla przykładu: jajko koliberka hawajskiego ma wielkość tic – taca, a jajo strusia trzeba rozbijać młotkiem. Bez jaj. Też o tym nie wiedzieliście? A to zaledwie początek.
(...)
„Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel – mogel dla dociekliwych” (w skrócie „Jajopedia”) pozytywnie zaskakuje dbałością o poziom merytoryczny. Nie jest to zbiór przypadkowych ciekawostek, zestawionych bez ładu i składu, lecz naprawdę wyczerpujące (jak na pozycję dla dzieci) kompendium wiedzy o jajkach w różnej postaci.
(...)
„Jajopedia” jest przepięknie wydana. Naprawdę. Imponuje formatem, grubym, solidnym papierem, ale przede wszystkim ilustracjami, jeśli można tak nazwać to, co wyczynia na kolejnych stronach Asia Gwis. Kolaże, wycinanki, rysunki abstrakcyjne i w stylu retro oraz charakterystyczna dla tego stylu kolorystyka sprawiają, że książkę o jajkach pożera się wzrokiem. Uroku tej pozycji dodają również zróżnicowana czcionka i swobodny układ tekstu, trochę kojarzące się z „Przekrojem”. Oprawa graficzna idealnie trafia w mój gust. Kartkuję „Jajopedię” wciąż od nowa, gdyż samo jej oglądanie sprawia mi dużą przyjemność. „Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel – mogel dla dociekliwych” Elizy Piotrowskiej i Asi Gwis zasługuje na najwyższą ocenę. Polecam jajecznie, to znaczy serdecznie.
Fragmenty recenzji opublikowanej na blogu:
https://zapiskinamarginesie.pl/2018/03/28/jajopedia-w-klimacie-retro/

W książce Elizy Piotrowskiej jajko gra rolę główną i odmienia się przez wszystkie przypadki. Mamy tu jajka występujące w przyrodzie, w sztuce, w przysłowiach, a nawet w naukach ścisłych. Takie jaja.

Choć książka przeznaczona jest dla młodszych czytelników, wiele przedstawionych w niej faktów zaskoczy również dorosłych, co sprawia, że jest to pozycja idealna do wspólnej...

więcej Pokaż mimo to

avatar
276
263

Na półkach:

Muszę przyznać, że ostatnio na rynku wydawniczym mnóstwo jest interesujących książek skierowanych dla młodego czytelnika. Tak naprawdę, to można mieć problem jaki tytuł wybrać. Myślę, że trzeba też zerkać na wydawnictwa i właśnie Nasza Księgarnia nie powinna nas zawieźć. W tym przypadku moją uwagę przykuła forma graficzna, z którą spotkałam się już w fantastycznej. książce „Grzyby” autorstwa Lilianny Fabisińskiej. A wszystko za sprawą interesujących ilustracji autorstwa Asi Gwis, ogromnie charakterystycznych i nietuzinkowych, które swoją formą przyciągają uwagę zarówno starszego jak i młodszego czytelnika. Barwne, momentami humorystyczne, są ogromnym atutem tego tomu. Co tak naprawdę nieczęsto się zdarza, bardzo trafny jest tytuł, bo treść to faktycznie kogel-mogel informacji na temat jaja. Mnóstwo ciekawych informacji, o połowie nie miałam pojęcia, jak na przykład różnorodność ich kształtów, kolorów i wielkości. Niebieskie drozda, prawie jak śnieżna kula zimorodka i wiele różnych odcieni barw. Mojego syna najbardziej zainteresowała możliwość przeprowadzania ciekawych doświadczeń z jajek w roli głównej, nie mógł uwierzyć, że faktycznie zostaje wessane do butelki i że skorupka może wyglądać jak guma. Trochę jajek na te badania naukowe straciłam, ale radość badacza była ogromna.
W opracowaniu znajdziemy również różne formy ozdabiania na Wielkanoc, warto zerknąć może kogoś zainspirują. Dowiemy się kiedy kury są szczęśliwe, jak wygląda jajo od środka i o tym co ma z nim wspólnego architektura . Znajdziemy tu również przepisy, tradycje kulinarne i wiadomości do czego mogą przydać się skorupki. Do tego moc ciekawostek, również z artystycznego świata, przesądy i wierzenia i sposoby by stwierdzić czy świeże i czy na przykład ugotowane.
Zdecydowanie nie jest to książka na jeden wieczór. Każda strona to moc informacji, bogato ilustrowanych, zarówno związanych z różnymi dziedzinami wiedzy jak i życiem codziennym. Czy wiecie, że jajko gotowane dłużej niż dziesięć minut traci smak lub, że artyści uważają, że jest wzorem kształtu idealnego? Mało tego, mają one swój światowy dzień, obchodzony w drugi piątek października, by przypomnieć, że są one pyszne, zdrowe i potrzebne.
Ja już powoli przygotowuję świąteczne menu i jajka zdecydowanie będą w nim stanowić silną pozycję. Bo jak bez nich obejść się gdy mamy w planach sernik, żurek czy jajka faszerowane??
Zapraszam serdecznie do lektury, która wciąga, bawi i uczy. Idealna nie tylko w przedświątecznym czasie a na cały rok.

Muszę przyznać, że ostatnio na rynku wydawniczym mnóstwo jest interesujących książek skierowanych dla młodego czytelnika. Tak naprawdę, to można mieć problem jaki tytuł wybrać. Myślę, że trzeba też zerkać na wydawnictwa i właśnie Nasza Księgarnia nie powinna nas zawieźć. W tym przypadku moją uwagę przykuła forma graficzna, z którą spotkałam się już w fantastycznej. książce...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    37
  • Przeczytane
    24
  • Posiadam
    6
  • Biblioteka
    2
  • Przyrodnicze
    2
  • 2020
    2
  • Literatura polska
    2
  • Sztuka, sztuczka, sztukateria
    1
  • Teraz czytam
    1
  • Grafika/sztuka
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Jajo. Jajka w gnieździe i kosmosie, czyli kogel-mogel dla dociekliwych


Podobne książki

Okładka książki Edek pomaga Thomas Brunstrøm, Thorbjørn Christoffersen
Ocena 10,0
Edek pomaga Thomas Brunstrøm, T...
Okładka książki Flora szuka skarbów Gabriela Rzepecka-Weiss, Maciej Szymanowicz
Ocena 9,4
Flora szuka sk... Gabriela Rzepecka-W...
Okładka książki Pani wiatru Lisa Aisato, Maja Lunde
Ocena 8,6
Pani wiatru Lisa Aisato, Maja L...

Przeczytaj także