Wielka księga ssaków

Okładka książki Wielka księga ssaków
Yuval Zommer Wydawnictwo: Wilga popularnonaukowa dziecięca
2018-03-14
zwierzęta ssaki

Okładka książki Była sobie dziewczynka Piotr Dobry, Łukasz Majewski
Ocena 8,3
Była sobie dzi... Piotr Dobry, Łukasz...
Okładka książki Ogóras. Ale jazda! Joanna Gębal, Eliza Piotrowska
Ocena 7,3
Ogóras. Ale ja... Joanna Gębal, Eliza...

Bardzo przyjemna książka. W przystępny sposób przekazuje różne ciekawostki o ssakach. Nawet dorosły może dowiedzieć się czegoś ciekawego dla siebie.

2 gwiazdki jedynie za ładne wizualnie wydanie. Ksiazka uczy takich bzdur, że głowa mała. Na poczatek definicja ssaka: "Ssaki to zwierzęta które mają włosy". A co z delfinami, pancernikami, nosorozcami i wieloma innymi zwierzakami... Najwyraźniej autor o nich nigdy nie słyszał. "Bywają niebezpieczne, przebiegłe, ale zawsze - dzikie!"- rozumiem, że autor nigdy nie widział też psa, kota, gryzonia hodowlanego, konia, królika....a tak i człowieka. Kupiłam dla bratanka na święta, ale nie dam mu takiego bełkotu. Fikcją powinny się zajmować opowiadania, baśnie, bajki... Tu powinny znajdować sie fakty - podstawowe, ciekawe i przedstawione w lekkiej formie. Ale wciąż fakty. Nie potrafię pojąć tak wysokich ocen tej książki....

Czy wiesz, dlaczego lis ma taki duży i puszysty ogon?* Dlaczego zęby bobra są pomarańczowe?** Ile guzów ma guziec?*** Po co jeżozwierzowi kolce?**** Odpowiedzi na te pytania i mnóstwo innych informacji o świecie zwierząt znajdziecie w niesamowicie ciekawej i bogato ilustrowanej „Wielkiej Księdze Ssaków” Yuvala Zommera. To druga pozycja, po świetnej „Wielkiej Księdze Robali”, autorstwa angielskiego ilustratora i twórcy książek dla dzieci wydana w Polsce. Równie ciekawa, równie pięknie wydana i równie interesująca!

Choć wydawca książki kieruje ją do czytelników w wieku 6-12 lat, jestem całkowicie przekonana, że może ona zachwycić także dzieci niepotrafiące samodzielnie czytać. Już pięciolatek (a być może nawet młodsze dziecko) może wspólnie z opiekunem przyglądać się przykładom ssaków zamieszkujących nasz glob, poznawać ich zwyczaje, upodobania, sposób żerowania. Na pewno zainteresuje go, do czego ssakom potrzebne są zęby i pazury, jakie wydają ryki i zapachy, jakie ssaki mieszkają w mieście, które spośród nich wyginęły, a które powinniśmy ratować. Tej wiedzy nie jest za dużo, jak to się często zdarza w podobnych publikacjach – jest jej dokładnie tyle, by zainteresować młodego czytelnika, przykuć na dłużej jego uwagę i sprawić, by sporo zapamiętał.

Oczywiście, lektura książki będzie zarówno dla dzieci, jak i ich rodziców, także świetną zabawą, do czego przyczynią się oryginalne i zabawne ilustracje. Z pewnością są one tak samo ważne i ciekawe, jak treść książki. Już samo jej przeglądanie może sprawić dużą przyjemność. To informacja sprawdzona – mój osobisty pięciolatek nie może się wprost od niej oderwać!...

Cała recenzja publikowana na: www.zabookowane.pl

2073

Na półkach: , , , ,

Kiedy tylko zobaczyłam te publikacje, od razu wiedziałam, że będę musiała je nabyć dla dzieci brata. Czy Yuval Zommer przekonał nas do siebie?

Wydawca tej publikacji chyba wziął sobie do serca jej nazwę – „Wielka księga ssaków” naprawdę jest wielka, także gabarytowo! I gdybym nie widziała poprzedniej części tej serii, pewnie byłoby to dla mnie duże (a, jakże!) zaskoczenie. Mąż kupił jednak swojej chrześnicy jakiś czas temu „Wielką księgę robali”, więc wiedziałam mniej więcej, z czym mamy do czynienia.

O ile robale nie leżą w kręgu moich zainteresowań, w sumie toleruję jedynie biedronki i mam nadzieję, że moja córka nie również zapała do nich miłością wzorem swojej siostry ciotecznej, to już porządna książka o zwierzętach musiała zagościć w naszej domowej biblioteczce. Tym bardziej taka dla dzieci. Są przecież takie tematy, które rodzicom potrafią spędzać sen z powiek, bo ich zakres jest tak szeroki, że generuje tysiące pytań „a dlaczego?”. Z tą publikacją możecie spać spokojnie, jeśli macie wątpliwości, co odpowiedzieć, zerknijcie do środka. Co więcej, dzięki niej uprzedzicie pytania młodych odkrywców! Poza podziałem wewnętrznym ssaków znajdziecie tu najważniejsze informacje i ciekawostki o rozmaitych przedstawicielach świata fauny. Być może moja wiedza w tym temacie jest ograniczona, ale naprawdę nie miałam pojęcia, że istnieją takie zwierzaki jak binturong czy ratel. Cóż, uczymy się przez całe życie.

Na uwagę zasługują ciekawe ilustracje każdego zwierzaka, które dla dziecka zapewne okażą się… zabawne. I bardzo dobrze, zdjęcia znajdziecie w każdej innej książce, a nie chodzi przecież o to, by się doktoryzować w tym temacie. Rysunek poglądowy wystarczy, a dzięki temu, że większość z nich jest zabawnych, dzieci będą chętniej do książki wracać, utrwalając przeczytane informacje.

Naprawdę porządna książka dla dzieci, taka z górnej półki. Mam nadzieję, że wyjdą kolejne części tej wdzięcznej serii. Od razu zasilą wtedy szeregi naszych domowych zbiorów.

zaczytana.com.pl

O ile...

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com
O ssakach czytaliśmy już wiele razy, ale dzisiaj Wielka Księga Ssaków poprowadzi nas przez dżunglę, sawannę, lasy, rzeki, jeziora, a nawet do epoki lodowcowej, żeby przedstawić najciekawsze gatunki tych znanych zwierząt.
Zaczynamy oczywiście od przedstawienia ich i określenia rodzinnych powiązań. To informacje dla tych, którzy do tej pory nie interesowali się szczegółami i pochodzeniem ssaków. Dowiemy się, do jakich grup należą i dlaczego jedne są gryzoniami, inne torbaczami, a jeszcze inne szczerbakami. W jaki sposób bronią się lub jak atakują.
Na tematycznie ułożonych stronicach poznajemy kolejno pancernika, lisa, bobra, lwa, leniwca i kilkanaście innych popularnych przedstawicieli gatunku, ale co jakiś czas czeka na nas niespodzianka. Bo czy na przykład znaliście zwierzę o nazwie BINTURONG albo RATEL? Jeśli tak, to tutaj dowiecie się wielu ciekawostek na ich temat, a jeśli nie, to koniecznie zajrzyjcie i poczytajcie wszystko, co chcielibyście o nich wiedzieć. Dla nas nawet te nazwy były obce i z zainteresowaniem prześledziliśmy informacje o tych osobnikach.
Każda strona to pięknie zilustrowany przegląd cech, charakterystycznych zachowań - choćby przy jedzeniu, czy polowaniu. Zobaczymy również, gdzie i w jakich miejscach mieszkają nasi bohaterowie. Dowiemy się, jak budują swoje domy. Wszystko to, w krótkich, treściwych odpowiedziach na konkretny temat. Mnóstwo wiedzy i ciekawostek, których na próżno szukać w encyklopedii. I tak na przykład: gepard to jedyny kot, który potrafi zmienić kierunek biegu w powietrzu.
A wiedzieliście, że z pozoru leniwy, wielki i powolny hipopotam tak naprawdę jest jednym z najagresywniejszych zwierząt świata?!
Wspomniana na początku podróż do epoki lodowcowej, to jedno z kilku zagadnień podjętych na zakończenie księgi. Znajdziemy tam również opisy ssaków zagrożonych wyginięciem oraz tych, które lubią miejskie klimaty. Odwiedzają miasta z różnych powodów, które i dlaczego, o wszystkim dowiecie się z tego ciekawego rozdziału.

Wśród przeglądanych stronic, kryje się też niespodzianka i wyzwanie dla wytrawnych tropicieli. Zabawa gwarantowana!
Wielka Księga Ssaków przeznaczona jest wprawdzie dla dzieci, ale niejeden dorosły skorzysta z zawartej tam wiedzy, a już na pewno co nieco w niej uzupełni. Polecam!

MaleWielkieKsiazki.blogspot.com

Opinia + zdjęcia jak zawsze na moim blogu ^_^
Zapraszam: http://magicznyswiatksiazki.pl/wielka-ksiega-ssakow-yuval-zommer-barbara-taylor/

Opinia + zdjęcia jak zawsze na moim blogu ^_^

Dodaj cytat z książki Wielka księga ssaków

Video

Video