Historia zaginionej dziewczynki

Okładka książki Historia zaginionej dziewczynki
Elena Ferrante Wydawnictwo: Sonia Draga Cykl: Genialna przyjaciółka (tom 4) literatura piękna
literatura piękna
Genialna przyjaciółka (tom 4)
Storia della bambina perduta
Sonia Draga
2017-10-18
2016-05-17
Data 1. wydania:
2014-10-01
Lucyna Rodziewicz-Doktór
Lucyna Rodziewicz-Doktór kobieta literatura włoska Neapol poszukiwanie powieść obyczajowa przyjaźń rewolucja seksualna zaginięcie pisarka starość dziecko Turyn ucieczka od życia Włochy
Inne

Zakończenie serii dopina klamrę historii przyjaźni i relacji Włochów z "dzielnicy". Postaci mierzą się z doświadczeniami wieku średniego. Niestety główna bohaterka udowadnia swoją postawą, że wyzwolenie się z demonów dzieciństwa jest czasem niemożliwe.

Ostatnia część najmniej mi się podobała, mam wrażenie, że ta książka mnie wręcz przygnębiła. Wydawało by się, że wszystko zmierza w dobrą stronę, Elena przez całe życie brnęła przez rzekę trudności, aby w końcu zaznać wymarzonego życia. Smutna refleksja - życie idzie swoim torem i mimo starań może ułożyć się zupełnie odmiennie niż planowaliśmy. "Wielka" pisarka, samotna, porzucona matka oraz kochanka, której kochanek nigdy nie kochał, która odrzuciła mężczyznę, który naprawdę się o nią troszczył. Czy dokonała dobrych wyborów, czy gdyby mogła cofnąć czas to podjęłaby inne decyzje, czy zostałaby w dzielnicy, gdzie osiągnęłaby ten sam "stan końcowy"?

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Cała tetralogia to najlepsza seria jaką czytałam, a Elena Ferrante (kimkolwiek jest) jest mistrzynią.
Uwielbiam!!

Uwielbiam!!

Najbardziej skomplikowana przyjaźń o jakiej czytałam. Pięknie opisane życie Neapolu.

Na półkach: , , , , ,

Ostania część serii Eleny Ferrante o niezwykłej przyjaźni. Strasznie mi żal, że to już koniec, bo czuję, że sama wchłonęłam w życie dzielnicy i bohaterów książki. Dla mnie ta ostatnia część była świetna, idealne zwieńczenie całej historii. Trochę nowych wydarzeń. Trochę ukazania przemijania bohaterów, których poznaliśmy w pierwszej części, gdy byli dziećmi. Jak zwykle cudowna narracja i sposób prowadzenia opowieści. Nic tylko czytać i cieszyć się, że jeszcze jest się przed tą ostatnią częścią :)

Ma w sobie coś takiego ta seria, że człowiek musi przeczytać wszystkie części. Momentami irytują główne bohaterki, środowisko biednej dzielnicy przygnębia, ale wszystko jest tak życiowo napisane.
Włoski temperament jest inny niż nasz, trzeba to wziąć pod uwagę. Również czasy takie, że awantury z biciem kobiety czy gwałty w małżeństwie, to było coś normalnego. Nikt policji nie wzywał, nikt z sąsiadów się nie dziwił.
Nie było zawsze przyjemnie, ale wciąga ta lektura.

Ocena odnosi się też do całej serii. To było naprawdę dobre i wszystkim serdecznie polecam! Bardzo się cieszę, że sięgnęłam po te książki.

Z jednej strony trochę już męczyła mnie ta konwencja i cała historia się dłużyła. Z drugiej jednak wciąż chciałbym poznawać dalsze losy Eleny i jej bliskich. Z jednej strony w tę część zostało "upchnięte" wiele lat i można było to spokojnie podzielić na więcej części. Z drugiej jednak kiedyś musiał nadejść koniec tej historii. Historii, która stała się trochę zbyt podobna do tych pokazywanych w brazylijskich telenowelach. Historii w większości smutnej z niewieloma wesołymi przerywnikami. Historii, która na koniec stała się podobna do tej opisywanej w części pierwszej, za co na pewno moja ocena idzie w górę. Tak czy siak, może spodziewałem się zbyt wiele po zakończeniu tej sagi, jednak po przeczytaniu go byłem trochę rozczarowany. Mimo wszystko polecam całą serię (koniecznie z późniejszym obejrzeniem serialu), bo dostarcza huśtawki nieoczywistych emocji przez cały czas jej czytania.

Po świetnym początku cyklu dalsze tomy odbierałam jako coraz gorsze, końcówka jednak trzyma formę. Po okresie zajmowania się małymi dziećmi, po wyprowadzkach, nastał w końcu czas na zbliżenie Lili i Eleny. Ich przyjaźń okazała się jednym z najtrwalszych i najdłuższych związków w życiu każdej z nich. Na niektórych etapach była to tylko luźna znajomość, a niekiedy nawet obie kobiety łączyła nienawiść. Aż szkoda, że tak się to przeplatało i że bywało aż tak źle. W tym tomie dojrzała już Elena, w wieku 50 plus, ocenia z perspektywy czasu dorobek swojego życia i ocenia relacje z Lilą. Refleksje o przyjaźni są naprawdę szalenie ciekawe, a przy tym uniwersalne i każdy czytelnik znajdzie tu coś dla siebie, co będzie mu przypominało jego przyjaźnie.

Moją uwagę zwrócił tez jeszcze inny aspekt cyklu, widoczny właśnie w tym ostatnim tomie. Mam na myśli spojrzenie na wiek dojrzały i na starość. Zauważam, że w większości książek i filmów okres ten pokazany jest jako coś naprawdę fatalnego. Tutaj, na przykładzie wielu bohaterów, można się zastanowić, dlaczego tak wiele osób funkcjonuje w ten sposób, że wiek około 50 plus, kiedy jeszcze można zrobić wiele pożytecznych rzeczy i mieć wiele przyjemności w życiu, traktuje jako coś w rodzaju wegetacji.
całość

Ciężko jest mi w kilku słowach opisać to, co czuję do całego cyklu, a nie chcę się rozpisywać. Z pewnością wzbudził we mnie mnóstwo emocji (w tym także negatywnych), jednych bohaterów polubiłam, innych znienawidziłam. Podobała mi się sceneria, ukazanie trudów życia, nierówności społecznych oraz nawiązań historycznych. Przede wszystkim wydaje mi się bogata i autentyczna, co zauważyłam dopiero podczas oglądania serialu. Autorka ma niezwykły styl, którym potrafi malować najprawdziwsze obrazy. Jednak nie powiedziałabym tego o wszystkich częściach "Genialnej przyjaciółki". Moim zdaniem pierwsza i ostatnia książka są najlepsze. To bardzo dobrze, bo na koniec otrzymałam coś w niesamowicie dobrym smaku, przez co często będę wspominać tę powieść. Zwłaszcza dzięki osobie Eleny oraz niezłemu zakończeniu, wtapiającemu się idealnie w klimat powieści. Warto było zmusić się do czytania dwóch poprzednich części, aby dotrzeć do tej.