Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti

Okładka książki Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti Bobby Henderson
Okładka książki Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti
Bobby Henderson Wydawnictwo: brak wydawnictwa religia
religia
The gospel of flying spaghetti monster
brak wydawnictwa
2017-01-01
2017-01-01
spaghetti religia monster potwór ewangelia

Okładka książki Luźny kanon Bobby Henderson, praca zbiorowa
Luźny kanon Bobby Henderson, pr...

Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti Audiobook Książka po Polsku Całość: https://www.youtube.com/watch?v=a27agi51-Uo

Pokaż mimo tovideo - opinia

RAmen!

RAmen!

Piękna i pouczająca Księga.

O ile "Luźny kanon" jest zbiorem objawień i przekazów Świętych Proroków pastafarianizmu, o tyle "Ewangelia Latającego Potwora Spaghetti" zbiera rozważania filozoficzne i prace naukowe z zakresu pasteologii.

Oczywiście, że nie każdemu będzie z tą Najprawdziwszą Prawdą po drodze. Stąd tak niezasłużone, negatywne oceny. Zwłaszcza uczniowie fałszywych proroków, podburzani przez samego Antypasta będą krytykowali tę Księgę i w całkowicie nieuzasadniony sposób wytykali jej wyimaginowane przez siebie błędy.

Taki los prawdziwej religii, która w swoich Księgach w rzeczowy i logiczny sposób stawiać może w wątpliwość dotychczasowe utarte, choć błędne, schematy i twierdzenia. Wierni dotychczasowym błędom z pewnością rzucać będą kalumnie na Prawdziwą Wiarę w Pana, obawiając się, że ujawni ona ich dotychczasowe zakłamanie. Już Kopernik zauważył, że gorszy pieniądz wypiera lepszy.

Wracając do Księgi, nie można jej oceniać inaczej niż jako Księgi religijnej. A skoro tak, to wszelkie oceny "literackie" są nie na miejscu. Czy ktoś na poważnie mógłby oceniać literacki aspekt kilkutysiącletniego tekstu Biblii? Wartość treści duchowej Ewangelii Potwora jest niepodważalna, a zbieżność opisów w niej zawartych z dziejami wszechświata jest wręcz totalna. Księga emanuje prawdziwą Wiarą, Miłością Pana, najczystszą Prawdą, uwielbieniem wszelkich Stworzeń Jego Makaronowatości. Jedynie ludzie małego serca z bielmem na oczach nie dostrzegą tych oczywistych wartości i oceniać będą Księgę w niezrozumiały dla logicznie myślącego człowieka sposób.

Piękna i pouczająca Księga.

Książka ma swoje dobre i złe momenty: świetnie się ubawiłam czytając historię powstania świata, heretyków i innych bzdur, lecz czasami autor trochę przesadza, balansując na granicy żenady. Polecam tylko ludziom z poczuciem humoru i dystansem do świata.

OK, było śmiesznie. Zabawnie. Boki zrywać. Ktoś wymyślił sobie Jezusa i napisał jego ewangelię, potem ktoś wymyślił sobie Potwora Spaghetti i też napisał jego ewangelię. Ha, ha, ha. Kiedyś to było śmieszne. Naprawdę. Ale każda beka ma granice. Po pewnym czasie przestaje to być śmieszne i zaczyna być żenujące.

Tak jest tutaj. Długi, rozwlekły traktat o niczym, zahaczający o próbę pastiszu religii, ale niestety wszystko tak nudne i bełkotliwe że nawet nie mam siły szukać nawiązań do różnych wyznań.

Książkę ratuje kilka fajnych pomysłów, inteligentnych szpil wbitych tu czy ówdzie - ale ginie to w morzu bzdur, wodolejstwa i jednostajnego bełkotu.

Nie zrozumcie mnie źle: szanuję Potwora i jego wyznawców, w sumie sam jestem jednym z nich - ale wiara w Potwora jest o wiele piękniejsza bez tej robionej na siłę paplaniny.

Tak jest tutaj. Długi, rozwlekły traktat o niczym, zahaczający o...

• 2017
  • [sp] Kindle
  • Mądre, frapujące, błyskotliwe, z filozofią bliźniaczo podobną do mojego światopoglądu
  • Religia
  • 2016