Sztuka życia

portret Sokratesa
krzyżyk ulepiony z chleba
stare słowa

- a wokół huczy wspaniałe życie
rumiane jak rzeźnia o poranku"

- tak, nieco ironicznie, rozpoczyna Pan Cogito swój monolog o cnocie w wierszu Herberta. I rzeczywiście trudno nie przyznać mu racji, zważając na to, w jakich czasach żyjemy i jak małą wagę przywiązujemy do świadomego kształtowania swojego serca.

Tymczasem, jak zauważa Edward Sri, "nasze życie wisi na cnotach jak na zawiasach i jest zależne od tego, jak te cnoty w sobie rozwiniemy". I nie chodzi tu wcale o stawianie sobie kolejnych, niczemu niesłużących, wyzwań czy zdobywanie duchowych odznak, ale o to, żeby być w stałej dyspozycji do czynienia dobra oraz kochania siebie i bliskich. Bo wzrastanie w cnotach pozwala nam dawać z siebie to co najlepsze. "Daje nam wolność do kochania!"

Brzmi wzniośle i pięknie, prawda?

Tak naprawdę jednak sprowadza się to tego, jak i czym żyjemy na co dzień. I tak też pokazuje to autor "Sztuki życia".

Owszem, w swoich rozważaniach odwołuje się głównie do św. Tomasza z Akwinu, Pisma Świętego i katolickiego nauczania, ale tłumaczy nam naturę i wartość czterech cnót kardynalnych, pokazując ich praktyczny wymiar. Weźmy choćby cnotę umiarkowania i zapytajmy o to, ile, co, jak i kiedy jemy? Czy umiemy pościć (również od mediów)? Czy dzięki temu dajemy w nas większą przestrzeń Bogu?

Prawda jest taka, że wiele naszych wad i słabości podkupuje cnoty. Tak jest choćby z obżarstwem i pijaństwem, próżnością i plotkowaniem... Im też poświęca kilka rozdziałów swojej książki Edward Sri, podpowiadając, jak sobie z nimi radzić i stawiając pytania służące autorefleksji. Wymagają one zatrzymania i stanięcia w prawdzie przed sobą, ale też uświadamiają, do czego powinniśmy dążyć, żeby nasze życie było prawdziwą "sztuką"!

Polecam Wam z serca ten przewodnik po cnotach, który uświadamia, że "to, w jaki sposób przeżywamy swoje życie, zawsze dotyka innych".

Nie chowajmy cnoty"w srebrnej szkatułce niewinnych pamiątek"!

"Nic dziwnego

portret Sokratesa
krzyżyk ulepiony z chleba
stare słowa

- a wokół huczy wspaniałe życie
rumiane jak rzeźnia o poranku"

- tak, nieco ironicznie, rozpoczyna Pan...

„Gdy zbudujesz życie, ono zbuduje cie­bie”

„Sztuka życia”, autorstwa Edwarda Sri, to książka, która inspiruje do pracy nad sobą oraz pokazuje jaki wpływ ma ona na naszą zdolność do kochania i bycia kochanym. Autor opiera się na mądrości św. Tomasza z Akwinu oraz na wielu przykładach z własnego życia i innych ludzi.

Książka podzielona jest na dwie część: pierwsza tłumaczy czym jest cnota i prawdziwa przyjaźń, a druga jest o czterech cnótach kardynalnych (roztropności, męstwa, umiarkowani i sprawiedliwości). Każdy rozdział kończy się pytaniami do refleksji i dyskusji, które pomagają zastosować naukę we własnym życiu.

Książka jest napisana prostym językiem, który zachęca do czytania i ułatwia zrozumienie, na pierwszy rzut oka, trudnych zagadnień. Autor nie moralizuje, ani nie narzuca swojej punktu widzenia, ale zaprasza do refleksji, dialogu i odkrywania prawdy o sobie i o Bogu. Skierowana jest do każdego, kto chce żyć i kochać w pełni oraz doskonalić się w dobru. To nie tylko lektura dla katolików, ale dla wszystkich, którzy chcą codziennie, stawać się coraz lepszymi ludźmi oraz dla tych, którym zależy na trwałych i pięknych relacja z ludźmi.

„Sztuka życia” to książka, którą polecam każdemu, kto chce pogłębić swoją wiedzę o cnotach i nauczyć się, jak je praktykować w codziennym życiu. To książka, która daje nadzieję i pokój serca. To idealna lektura na okres Wielkiego Postu 💜 i na pewno będę do niej wracać.

Dziękuję za zaufanie i egzemplarz do recenzji od wydawnictwa @wydawnictwowdrodze (współpraca reklamowa) 🩷.

„Gdy zbudujesz życie, ono zbuduje cie­bie”

Książka podzielona jest na dwie część: pierwsza tłumaczy...

• Samodzielne
  • Biblioteka własna

Dodaj cytat z książki Sztuka życia