rozwiń zwiń

Dwie karty

Okładka książki Dwie karty Agnieszka Hałas Patronat LC
Okładka książki Dwie karty
Agnieszka Hałas Wydawnictwo: Rebis Cykl: Teatr węży (tom 1) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Teatr węży (tom 1)
Rebis
2017-09-12
2011-04-08

Okładka książki 24.02.2022 Aleksandra Bednarska, Jakub Bielawski, Patryk Bogusz, Michał Cetnarowski, Tomasz Czarny, Jarek Dobrowolski, Szymon Drzymała, Mateusz Dudek, B. A. Feder, Agnieszka Fulińska, Artur Grzelak, Wojciech Gunia, Agnieszka Hałas, Dawid Kain, Grzegorz Kałużny, Jarosław Klonowski, Aleksandra Klęczar, Aleksandra Knap, Marek Kolenda, Wojciech Kulawski, Paweł Majka, Katarzyna Michalewicz, Marcin Mierzejewski, Marcin Nadratowski, Marcin Opolski, Łukasz Orbitowski, Romuald Pawlak, Jacek Pelczar, Marcin Podlewski, Michał Protasiuk, Joanna Krystyna Radosz, Radosław Rak, Krzysztof Rewiuk, Magdalena Salik, Paula Uzarek, Hubert Wojciechowski, Mariusz Wojteczek
Ocena 9,2
24.02.2022 Aleksandra Bednarsk...
Okładka książki Szepty. Charytatywna antologia opowiadań na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy Piotr Chojnowski, Tomasz Duszyński, Grzegorz Gajek, Agnieszka Hałas, Aneta Jadowska, Magdalena Kubasiewicz, Tomasz Maruszewski, Jakub Małecki, Marcin Mortka, Martyna Raduchowska, Paweł Radziszewski, Sebastian Sadlej, Agnieszka Szmatoła, Milena Wójtowicz, Magdalena Świerczek-Gryboś
Ocena 7,3
Szepty. Charyt... Piotr Chojnowski, T...
Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Tarnowskie Góry Fantastycznie 2 Jakub Bielawski, Michał Cetnarowski, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Grzegorz Janusz, Marta Kładź-Kocot, Paweł Matuszek, Marcin Melon, Sławomir Nieściur, Tadeusz Oszubski, Romuald Pawlak, Bernadeta Prandzioch, Michał Studniarek, Aleksandra Zielińska
Ocena 7,3
Tarnowskie Gór... Jakub Bielawski, Mi...

Oficjalne recenzje i

Krzyczący w Ciemności przeciw demonom

Link do recenzji

841 1 250

To dobra książka, ale mam wrażenie, że czytałem ich dwie (heh, w końcu "Dwie karty"). Główny wątek to klasyczna opowieść fantasy i walka dobra ze złem (mniej więcej), ale, zaskakująco, kończy się szybciej niż można było się spodziewać. Resztę książki stanowi po prostu opis życia i działalności głównego bohatera, moim zdaniem nie za bardzo związany z resztą opowieści i mający bardziej rozwinąć świat oraz uwypuklić bezsens istnienia.

To naprawdę wygląda jak powieść, którą autorka zakończy za szybko, po czym zorientowała się, że aby książka miała rozsądną długość, to musi jeszcze coś dopisać, więc "pokażmy, jaki ten świat jest okrutny". Dużo lepsze byłoby pomieszanie tego i większe powiązanie z resztą wątków. Teraz to wygląda trochę jak gra cRPG, w której gracz przeszedł przez główną oś fabularną i robi zadania poboczne. W dodatku wprowadzając mrok nieco na siłę. Oczywiście, jakieś punkty wspólne pomiędzy wydarzeniami mają miejsce, ale IMHO wygląda to trochę chaotycznie.

Żebyście jednak źle nie zrozumieli - książkę czyta się bardzo dobrze, zwłaszcza pierwszą połowę. To dobre fantasy i raczej sięgnę po kolejne części, bo świat jest intrygujący i właśnie bardzo fantastyczny. Natomiast mam wrażenie, że zabrakło tutaj trochę ogólnego planu i pomysłu na fabułę, a autorka za mocno skupiła się na rozpoczęciu wielu wątków, które pewnie mają zostać rozwinięte w przyszłości.

Dobre polskie fantazy!

Dobre polskie fantazy!

Całkiem dobra powieść dark fantasy. Świetnie się zapowiada, ale cały czas miałam wrażenie jakiegoś lekkiego chaosu. Z jednej strony zaciekawiła mnie, z drugiej chwilami się gubiłam. Przeczytałam ten tom, ale jeśli sięgnę po kolejne tomy, to będę musiała przeczytać ją ponownie. To chyba nie ten czas.

Zaintrygował mnie świat stworzony przez autorkę. Powieść przypadła mi do gustu i chętnie sięgnę po kolejne części cyklu.

Początek cyklu który zdecydowanie zasługuje na większy rozgłos. W pierwszym tomie mamy tylko przedsmak tego co dzieje się dalej ale już jest ciekawie.

Wciągająca, z przyjemnością pochłonęłam po kolei 4 tomy. Ciekawy świat, dobrze skonstruowane postacie, polecam cały cykl, w sam raz na ferie.

Z Krzyczącym w ciemności spotkałem się najpierw na łamach nie istniejącego już czasopisma fantastycznego, gdzie przeczytałem pierwsze opowiadanie. Później jak pojawiły się kolejne sięgałem po nie bez żadnego zaproszenia, bo świat i sam bohater był po prostu intrygujący. Kolejnym etapem był zbiór opowiadań Między otchłanią, a mrokiem, w którym znalazły się zebrane utwory autorki drukowane w czasopiśmie. Również rewelacyjne i okryte mrocznymi tajemnicami. Teraz nadeszła pora na książkę Dwie karty z cyklu Teatr węży, gdzie pojawia się znów Krzyczący w ciemności, a sama autorka rozbudowała historie o nim.

Pierwsze co rzuca się już od początku jest świat wykreowany przez autorkę, który na pozór i pierwszym wrażeniu wydaje się prosty. Podzielony na dobro i zło. Na magów srebra stojących na czele pilnowania równowagi Zmrocza i łapaniu czarnych magów trafiających do miejsca, gdzie próbuje się odizolować ich od świata, aby nie szkodzili nikomu. Z drugiej strony mamy podziemia, w których zamieszkują ludzie i odmieńce, lecz mają swoje niebezpieczne zakamarki i mroczne tajemnice skryte głęboko pod ziemią. W nich kryją się zazwyczaj czarni magowie zwani kaira lub żmijami oprawiającymi mroczną sztukę magii. Skażeni darem mogą przepaść w otchłani szaleństwa niszcząc wszystko albo stać się groźnymi magami, dla których nie ma rzeczy niemożliwej do zrobienia. Z jednej strony dar jest przekleństwem, ale z drugiej strony wyborem jakiego sami nie dokonują z konsekwencjami. Świat na pozór podzielony na tych dobrych i złych jest światem, gdzie nie wszystko wydaje się takie jak jest na pierwszy rzut oka. Dlatego polubiłem już w pierwszych opowiadaniach świat stworzony przez autorkę, gdzie mrok, tajemnice, magia, intrygi i spiski są na porządku dziennym. Wspaniałą wyprawą jest zejście do podziemi i spotkanie na niższych poziomach życia toczącego się w nim mimo zagrożenia jakie niesie przebywanie w kolejnych poziomach podziemi. Spotykamy różnych ludzi, odmieńców, potwory i bandytów. Każdy chce przeżyć w tym miejscu, gdzie czyha śmierć z rąk niebezpieczeństw czających się na niższych piętrach podziemi. Zapuszczają się tam słudzy srebrnych magów, poszukiwacze skarbów lub czarni magowie, którzy nie przejmują się zagrożeniami. Wędrówka dawno zapomnianymi mrocznymi korytarzami, upiorne miejsca, ciemne tunele i pozostałości świetności jest świetnie przedstawiona. Także dziwne stwory pilnujące tego miejsca, dusze zmarłych, potwory i bandyci są zmorą podróżującego po tych zapomnianych miejscach. Oprócz tego wraz z bohaterem podróżujemy do miejsc w Otchłani przez portale. Spotykamy tam domeny władane przez władców, demony pozostawione na ich usługach i sługi wykonujące w świecie Zmroczy zadania zlecone przez władców. Mroczne i niebezpieczne miejsca do którego trafiają dusze ludzi. Każde inne ze względu na władcę tam panującego, również niebezpieczne i upiorne. Sporo wnosi mroczny klimat i niejednoznaczni bohaterowie jakich spotykamy podczas czytania.

Postać Krzyczącego w ciemnościach Bruce Kearna jest stworzona znakomicie przez autorkę, która potrafiła wykreować bohatera ciekawego, wciągającego przez swoje skrywane tajemnice i niejednoznaczna w swoich wyborach. Pomimo sięgania po zakazaną magie i wykorzystywania jej do swoich celów nie możemy powiedzieć o nim jak o bohaterze negatywnym. Podczas czytania jawi nam się jako osoba współczująca, spłacająca długi, ale również niebezpieczna jeśli ktoś nadepnie mu na odcisk. Nie wahająca się przed wykorzystaniem swoich możliwości, aby ukarać winnego. Potrafi zemścić się i dać sobie radę w najbardziej trudnej sytuacji. Spotkałem się z nim wcześniej i polubiłem mimo należenia do czarnych magów ze skażonym darem. Jest znakomicie stworzoną postacią ze swoimi przywarami i zaletami. Mający własne kłopoty, targające nim demony i dylematy, skrywający niejeden sekret i niekiedy ludzki niż inni mieszkańcy podziemi lub srebrni magowie. Posiadający mocną głębie w sobie, jest wyrazistą postacią, wciągająca przez tajemnice jakie go otaczają i ciekawą na tyle, że sympatie wzbudza u mnie od razu. Ciekawy bohater stworzony przez autorkę, który zawsze podobał mi się. Kolejni bohaterowie pojawiający się na kartach książki w zależności od występowania na planach również są niejednoznaczni i ciekawi. Niektórzy z nich mają do odegrania rolę przewidzianą przez autorkę, a inne wnoszą od czasu do czasu coś więcej. Jednak nie mamy tutaj do czynienia z płaskimi bohaterami, lecz dobrze lub nawet świetnie nakreślonymi postaciami żyjącymi w tym miejscu. Mającymi własne kłopoty i sekrety jakie strzegą. Spotykamy postacie znane nam z opowiadań, które pojawiają się od czasu do czasu, aby dać Krzyczącemu zadania lub oczekujące pomocy. Przede wszystkim niektóre da się polubić, nawet poczuć sympatie mimo zachowania, a inne wzbudzają skrajne emocje. Autorka jednak potrafiła stworzyć bohaterów w taki sposób, że są niejednoznaczni, bez podziału na dobrych i złych co podobało mi się w tym przypadku i skrywający nie jeden sekret u siebie. Posiadają własną głębie, zachowanie i nie są płascy. Same relacje i interakcje zostały przedstawione świetnie. Dialogi dobrze poprowadzone. Napisane nieraz z ironią, czarnym humorem, innym razem poważniejsze, ale zawsze świetnie czytało mi się je bez żadnego problemu.

Książka Dwie karty jest pierwszym tomem z cyklu Teatr węży, gdzie historie znane z opowiadań zostały usystematyzowane i połączone ze sobą. Takim sposobem otrzymujemy historie, która zaczyna się od pojawienia się bohatera w mieście. Od jego początków aż do odkrywania sekretów jakie posiada. Właśnie w opowiadaniach fascynowało mnie tajemnice jakie skrywa za swoją maską i mocą jaka posługiwał się. Tutaj autorka uchyla rąbek tajemnicy, ale wiele jeszcze pozostawia do odkrycia. Sam bohater jest intrygującą postacią i jego pojawienie się rozpoczyna akcję powieści. Najważniejsze jednak w tej mrocznej historii jest niejednoznaczność bohaterów mimo podziałów na tych dobrych i złych. Magowie srebrni mający za cel pilnować równowagi Zmrocza są ukazani jako osoby wypełniające swoje zadanie z gorliwością, ale nieraz zaślepieni nie widzą ludzkich spraw oraz dramatów. Za to nasz bohater mimo swojego skażonemu darowi wydaje się nam bardziej ludzki, interesujący się losem ludzi i ich kłopotów. Jednak jeśli ktoś wykorzysta go, zostaje rzucony na pożarcie lub zmuszony, aby działać wbrew sobie może spodziewać się jego zemsty, która na pewno do przyjemnych należeć nie będzie. Właśnie taka postawa i niejednoznaczność w wyborach, zachowania, odkrywania sekretów i spłacenia długów czyni go postacią ciekawą w powieści fantasy. Drugą sprawą jest klimat podziemi i niebezpieczeństw jakie czekają na zapuszczających się w ich odmętach podróżnych. Mroczne sale, zapomniane krypty, ciemne tunele, mroczne zaułki, stwory czekające na wędrowców, słudzy srebrnych pilnujących lub poszukujących różnych rzeczy albo osób. Świat podziemi jest barwny i pełen zagrożeń. Występuje dawka przemocy lub brutalności w niektórych momentach, ale wszystko podane zostało w stonowany sposób. Dlatego mimo bójek, walk, ucieczek, wykorzystywania magii i potyczek nie możemy mówić o większej szczegółowości oraz dawce makabry. Kolejną sprawą jest klimat jaki polubiłem w opowiadaniach. Mroczny, upiorny i nieoczywisty. Czający się w głębiach podziemi i na powierzchni. W tym przypadku dostajemy również takie mroczne momenty, lecz zabrakło mi czasami upiornej atmosfery jaką otrzymałem kiedyś. Mam nadzieje, że w kolejnym tomie będzie gęściejsza mroczna i klimatyczna historia, bo ma zadatki do tego. Sam finał z jednej strony kończy rozpoczęte wątki, ale z drugiej strony pod koniec pozostawiona została ciekawa furtka powodująca chęć sięgnięcia po kolejną część przygód Krzyczącego w ciemności.

Książka Dwie karty jest pierwszym tomem dobrze zapowiadającego się cyklu o Krzyczącym w ciemności, który łączy w sobie dawkę fantasy z mrocznym klimatem. Autorka pisze ładnym językiem, z ozdobieniami i fajnymi zdaniami tworzącymi mroczny klimat. Nie ma miejsca tutaj na przypadek i chociaż mamy nieraz sporo opisów nie męczą jak można spodziewać się. Sama akcja została poprowadzona wolniej i ze szczegółami opisuje wydarzenia. Jednak mimo tego wsiąknąłem w świat stworzony przez autorkę i dobrze bawiłem się podczas czytania. Sięgając wiedziałem czego spodziewać się, bo czytałem opowiadania z tego świata jaki stworzyła autorka. Trochę zabrakło mi mroku jaki był wcześniej, ale nie zabrakło pojedynków na magie, życia toczącego się w podziemiach i na powierzchni. Intryg prowadzonych przez postacie, w które zostaje wmieszany Krzyczący i jego przygody na jakie trafiamy w czasie czytania. Wydarzenia toczą się wolniej, nieraz przyspieszają, lecz nie wkrada się tutaj nuda i zmęczenie materiału. Dlatego podczas czytania nie nudziłem się tylko zostałem wciągnięty w wir wydarzeń oraz akcji. Czas jaki poświęciłem pierwszemu tomowi cyklu uważam za dobrze zagospodarowany i miło spędziłem przy niej czas. Jestem na pewno zadowolony z tego co dostałem od autorki i znakomicie bawiłem się w czasie lektury. Przyjemnie czyta się i potrafi wciągnąć po kilku stronach. Poznajemy świat Zmroczy od samej podszewki i rządzących nim praw podczas czytania. Autorka potrafiła wytłumaczyć wszystko jak zaszła potrzeba, lecz tylko dowiadujemy się tyle ile potrzeba nam znać w danej chwili. Nie brakuje zwrotów akcji i tajemnic do odkrycia jeśli chodzi o ten świat. Książka Dwie karty jest świetną powieścią fantasy z ciekawym światem Zmroczy, niejednoznacznymi wyborami i bohaterami. Gdzie wszystko potrafi być inne niż w rzeczywistości się wydaje. Dlatego sięgnę po drugą część niebawem i mam nadzieje, że znów będę dobrze bawił się podczas czytania i dostanę historie z mrocznym klimatem na jaki liczę. Ze swej strony mogę polecić.

1976

Od dłuższego czasu przymierzałam się do cyklu Teatr węży Agnieszki Hałas. Świat Zmroczy i srebrnych magów wydawał mi się dokładnie tym, czego moja książkowa dusza potrzebuje. Dlatego z wielką przyjemnością sięgnęłam po pierwszą odsłonę serii pod tytułem Dwie karty. Czy spełniła ona moje oczekiwania? O tym kilka słów poniżej.

"Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców czarnej magii, uznanej za skażoną. Demony z Otchłani przybierają ludzką postać i przenikają do świata śmiertelników… W Shan Vaola nad Zatoką Snów pojawia się na wpół obłąkany człowiek z twarzą pociętą bliznami, który pamięta jedynie urywki ze swej przeszłości. W tunelach podziemnego świata żywiołaków i chowańców, ifrytów i homunkulusów, żebraków i przestępców, stopniowo odkrywa swoje magiczne talenty."

Niezły początek, ale…
Wrażenia z lektury podzieliłabym na dwie odrębne kategorie. ;)

W pierwszej umieściłabym te elementy, które mi się podobały. Na czele z bardzo plastyczną i uporządkowaną kreację świata, który raz prowadzi nas mrocznymi, cuchnącymi tunelami wśród zmutowanych i cierpiących, ale współczujących mieszkańców. By za chwilę wprowadzić nas w blasku słońca na powierzchnię zamieszkałą przez bogaczy i magów, którzy bez najmniejszych skrupułów wykorzystują mieszkańców podziemnego świata.

Do tego pierwszego „koszyka” dorzuciłabym również niezwykle intrygującą kreację postaci, tych drugoplanowych. Ich losy chwytają za serce (Znajda, Szczurołap czy alchemik z ciążącą nad nim klątwą), a wraz z rozwojem fabuły czuć, że wszystko, co robią, ma sens i ich spotkanie z głównym bohaterem nie było przypadkowe.

No i właśnie jeżeli o tego całego głównego bohatera chodzi, to już niestety muszę przesunąć się do kategorii numer dwa. Bo Brune Keare jest owszem tajemniczy, ale i zarazem „toporny” i momentami miałam wrażenie, że snuje się jak ten przysłowiowy smród po gaciach.

Do tego jeszcze miałam wrażenie, że autorka nie bardzo wie, w jakim kierunku chce pchnąć całą kabałę. Już się wydawało, że będziemy szukać artefaktu, by „po pięciu minutach” go odnaleźć i zamknąć wątek. Zaraz łapałam się kolejnej „kotwicy”, by się przekonać, że znowu dokonałam złego wyboru.

Nie zmienia to jednak faktu, że świat mocno mnie zaintrygował, a te wszystkie niedopieszczenia jestem na razie skłonna przymknąć oko (tom pierwszy, rozkręcamy się powoli… ;)). I mogę stwierdzić, że debiut autorki uznaję za udany, a sama już planuję w swoim napiętym grafiku zapoznanie się z kolejną odsłoną cyklu.

"Srebrni magowie bezlitośnie ścigają wyznawców...

Książka bardzo dobra i wciągająca, mimo że nie posiada zbyt wartkiej akcji. Autorka stworzyła ciekawy świat, z początku dosyć niezrozumiały, który poznajemy lepiej z każdą przeczytaną stroną. Zawiłości stworzonego świata sprawiają, że czytelnik staje się coraz bardziej ciekawy i zagłębia się w przedstawioną historię. Polecam ją wszystkim fanom fantastyki.

nie spodziewałam się że mnie wciągnie tak że sięgnę od razu po kontynuacje. Polecam