1000 słów

Patronat LC
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Agora, Prószyński i S-ka językoznawstwo, nauka o literaturze
Agora, Prószyński i S-ka
literatura polska humanistyka felietony język polski polszczyzna
językoznawstwo, nauka o literaturze
literatura polska humanistyka felietony język polski polszczyzna

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Potęga słowa

9 Link do recenzji

Bralczyk, jak to Bralczyk, czasem brawurowo szarżuje, czasem dzieli włos na czworo.
Muszę z przykrością się przyznać, że wynudziła mnie ta książka. A czytałem po kawałeczku chyba przez trzy lata.
Dużo więcej zaskakujących odkryć było w „500 zdaniach polskich”

Dużo mądrości w tej książce, ale jednak spodziewałem się czegoś innego. Miałem nadzieję na trochę polotu, subtelnych ciekawostek, a okazało się, że te felietony bardziej encyklopedyczne. Wartościowe, ale sztywne. Bardziej dla zawodowo zajmujących się językiem.

Chcesz się poczuć jak skończony głąb? Koniecznie sięgnij po książkę "1000 słów" profesora Bralczyka. Przy co trzecim haśle wykrzykniesz: "Naprawdę?! Nie wiedziałem!". Niby język ojczysty, a jednak...
Świetnie napisane, z humorem i polotem. Czekam na "Kolejne 1000 słów".

Profesor Bralczyk to mój guru językowy. Jego felietony w Radiowej Jedynce to uczta dla moich uszu. Z ogromną przyjemnością wysłuchałam więc audiobooka "1000 słów" w wykonaniu samego autora. Mogłabym tak bez końca...

Ta pozycja należy do moich ulubionych ze względów zawodowych... Bardzo często do niej wracam, delektując się mistrzostwem słowa profesora Bralczyka. Mój ulubiony rozdział to "Słowa podrzutki".

Fajnie, że można słuchać małymi fragmentami a i samo słuchanie jak profesor Bralczyk czyta to już jest duże przyjemność.

Pierwsza rzecz, która mnie uderzyła, to że nie zdawałem sobie sprawy ze wspólnego pochodzenia wielu słów w językach europejskich. Tak, na przykład, na pierwszy rzut ucha bym się nie domyślił, że "serce", "coeur" i "hart" mają wspólne pochodzenie, a po...

Sam nie wiem, czego się spodziewałem. Liczyłem chyba, na podanie mi pewnej dawki wiedzy i ciekawostek, w sposób lekki, łatwy i przystępny. Tymczasem czyta się to jak hasła z encyklopedii, albo książkę telefoniczną. Zależy czego ktoś szuka, mi polecono ją jako zbiór ciekawostek i jestem rozczarowany, bo nie dawało mi frajdy z samego faktu czytania.

Jako źródło wiedzy - ok,...

Profesor Jerzy Bralczyk jest moim ulubionym z "wielkiej trójki" - którą dopełniają profesorowie Andrzej Markowski i Jan Miodek - powszechnie znanych i lubianych językoznawców. Zawsze ceniłem sobie jego wiedzę i erudycję, ale też niesamowity luz i dystans, z jakim wprowadza swoich słuchaczy i czytelników w bogaty i piękny świat języka ojczystego, i nie zawiodłem się tym...

To jest cudeńko. Uwielbiam tego Pana. A dzięki jego "słowom" można zabłysnąć w każdym towarzyskie, imponować kobietom a zawstydzać mężczyzn.

____________________________________
Dla wielu ludzi korzystanie ze słownika jest nie lada wyzwaniem. Zbiór alfabetycznie ułożonych wyrazów, oraz ich definicji jest dla niektórych osób mało atrakcyjną metodą nauki. Okazuje się wszakże, że czytanie słownika może mieć nie tylko charakter...

Dyskusje

• Chcę w prezencie
  • 2018
  • 2019
  • Legimi
  • Polskie

Dodaj cytat z książki 1000 słów