1000 słów

Okładka książki 1000 słów Jerzy Bralczyk Patronat Logo
Patronat Logo
Okładka książki 1000 słów
Jerzy Bralczyk Wydawnictwo: Agora, Prószyński i S-ka językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Agora, Prószyński i S-ka
2017-09-26
2017-09-26
literatura polska humanistyka felietony język polski polszczyzna

Okładka książki Zdrowy język. Dla lekarza, dla pacjenta Jerzy Bralczyk, Artur Mamcarz
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paweł Goźliński, Karolina Oponowicz
Bralczyk o sobie Jerzy Bralczyk, Paw...
Okładka książki A bodaj ci nóżka spuchła, czyli co nas śmieszyło i śmieszy Jerzy Bralczyk, Michał Ogórek
A bodaj ci nóż... Jerzy Bralczyk, Mic...

Potęga słowa

Świetna książka, człowiek rozumie, że nic nie rozumie :)

Świetna książka, człowiek rozumie, że nic nie rozumie :)

Czytanie takich książek wywołuje smutek. Smutek, bo człowiek zdaje sobie sprawę, jaki jest głupi, nieoczytany i pozbawiony stylu. Profesor Bralczyk wybrał sobie tysiąc polskich słów i frazeologizmów i o każdym z nich napisał krótki felieton. Każdy pełen odwołań etymologicznych, anegdot, nawiązań do historii i kultury popularnej.

Książka jest dość obszerna i ten tydzień, który jej poświęciłem, był tygodniem myślenia o języku polskim. Nigdy się tym wcześniej za bardzo nie interesowałem, a jednak przez te kilka dni żyłem słowotwórstwem, myślałem o pochodzeniu słów, których używa się na co dzień, nad skomplikowaną, złożoną strukturą języka.

Polski jest pod tym względem wyjątkowo bogatą, żywą i stale rozwijająca się strukturą, w której korzenie, wpływy i konotacje, kształtują się podobnie, jak sieci neuronowe w mózgu. Jest nieliniowa, przypomina raczej wielkie drzewo z niezliczoną liczbą często nieoczywistych rozgałęzień, z których niektóre są wielkie i nadal się rozwijają, a inne dawno temu uschły lub usychają na naszych oczach, a właściwie należałoby rzecz – na naszych językach.

To bardzo miła lektura. Na pewno nie naukowa. Na pewno popularna. Na pewno dowcipna. Na pewno wciągająca. Ale i tak pozostawiła mnie z poczuciem smutku i wstydu z powodu własnej ignorancji.

Książka jest dość obszerna i ten tydzień,...

Zdecydowanie warto przeczytać!

Zdecydowanie warto przeczytać!

Przed przeczytaniem warto pamietać, że są to felietony, a nie słownik. Spodziewałam się po niej czegoś innego, wyjaśnienia jak słowa powstały, skąd się wzięły. Miałam wrażenie, że czasami było to lanie wody, żeby tylko coś napisać. Słów jest wiecej niż 1001 bo niektóre "akapity" wyjaśniają także inne, podobne lub zbliżone słowa.
Najfajniejsze rozdziały, które wyjaśniły powstanie słowa i które chciałam znaleźć w tej książce to słowa podrzutki, słowa milowe i słowa opisujace świat.
Dużo odwołań do utworów, książek i autor wychodzi z założenia, że czytelnik zna te pozycje. Brakło przypisów.

Najfajniejsze rozdziały, które wyjaśniły...

Przeurocza błahostka. Nie ma tu odkryć, brawurowych interpretacji, ale przedstawiona z wielką erudycją opowieść o słowach, nad pochodzeniem czy często przewrotnym znaczeniem nie zastanawiamy się. A w opowieści autora stają się cichymi bohaterami naszej codzienności.

Garść ciekawostek w beczce trywialności. Dotrwałem do końca tylko dzięki urokowi przesympatycznego pana profesora Bralczyka.

Dla dorosłych zbyt oczywista, dla nieczytającej młodzieży może być miejscami niezrozumiała - ale niezależnie od tego, mówiąc szczerze, dla większości będzie nużąca.

Zaraz na początku, gdy czytałem treść hasła „arcydzieło”, przypomniała mi się dyskusja, dotycząca oceniania jako arcydzieło właśnie, bardzo przeciętnych pozycji. Taka ich ocena, co do tego nie mam wątpliwości, wynika z reguły wzajemności, tak zgrabnie opisanej przez Cialdiniego w „Wywieranie wpływu na ludzi”. A o arcydziele autor pisze:

„Żeby coś arcydziełem nazwać, trzeba wziąć sporą odpowiedzialność na siebie. Tak mogą orzec wielcy specjaliści, w których kompetencje i obiektywizm wątpić się nie da, albo pokolenia odbiorców. Bo arcydzieło to coś bliskiego ideału, a skąd wiemy, jaki jest ideał? Arcydzieła są ponadczasowe, choć do czasu bywają silnie przypisywane: mówimy o arcydziełach epoki, na przykład średniowiecza. To takie dzieła, które nie tylko o epokach mówią, ale tworzą te epoki, tak jak same są przez epoki tworzone”.

Tysiąc i jedno słowo/hasło. Coś w rodzaju specyficznego, prywatnego słownika (bo o słowach),w którym jest i o ich pisowni, i o gramatyce, i o etymologii, i o… tego lub innego pojęcia. Fantastyczna przygoda, werbalna uczta – jak słowami bawi się Jerzy Bralczyk, tak chyba nikt inny.

„Żeby coś arcydziełem nazwać,...

Bardzo polecam odsłuchanie audiobooka czytanego przez samego autora. Można się poczuć jak na prywatnym wykładzie, kabarecie czy w muzeum słownym.

Bralczyk, jak to Bralczyk, czasem brawurowo szarżuje, czasem dzieli włos na czworo.
Muszę z przykrością się przyznać, że wynudziła mnie ta książka. A czytałem po kawałeczku chyba przez trzy lata.
Dużo więcej zaskakujących odkryć było w „500 zdaniach polskich”

Dużo więcej zaskakujących odkryć było w „500 zdaniach polskich”

Dużo mądrości w tej książce, ale jednak spodziewałem się czegoś innego. Miałem nadzieję na trochę polotu, subtelnych ciekawostek, a okazało się, że te felietony bardziej encyklopedyczne. Wartościowe, ale sztywne. Bardziej dla zawodowo zajmujących się językiem.

• Językoznawstwo

Jerzy Bralczyk 1000 słów Zobacz więcej

Okładka książki Zeszyty komiksowe #36: Tłumacząc komiksy Mar Bogdanis, Michał Borodo, Michał Czajkowski, Marta Falkowska, Dominika Gracz-Moskwa, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Damian Kaja, Kasia Kamieniarz, Julia Korczyńska, Hubert Kowalewski, Paweł Łapiński, Eśka Możejko, Bartłomiej Nahajski, Tomasz Niewiadomski, Michał Olech, Carol Pimentel, Marcin Ponomarew, Francisco RodrÍguez, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Vanitachi, Ada Wapniarska, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Federico Zanettin, Przemysław Zawrotny
Zeszyty komiks... Mar Bogdanis, Micha...
Zdrowy język. ... Jerzy Bralczyk, Art...
Okładka książki Zeszyty Komiksowe #35 Papcio Chmiel Dawid Bordewicz, Michał Czajkowski, Jarosław Ejsymont, Michał Gasewicz, Dominika Gracz-Moskwa, Wojciech Jama, Jakub Jankowski, Karol Jesiołkiewicz, Marek Jeziński, Leszek Kaczanowski, Damian Kaja, Rafał Kołsut, Marcin Lisiecki, Grzegorz Niemiec, Tomasz Niewiadomski, Piotr Nowacki, Paweł Piechnik, Tomáš Prokůpek, Michał Romański, Adam Rusek, Tomasz Soroka, Anna Maria Sutkowska, Rafał Otoczak Tomczak, Michał Traczyk, Vanitachi, Artur Wabik, Grzegorz Wawrzyńczak, Patryk Wójcik, Dennis Wojda, Jarosław Wojtasiński, Przemysław Zawrotny
Zeszyty Komiks... Dawid Bordewicz, Mi...