Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 93 odsłonach

WAM
2017-04-11
2017-04-11

Pocztówki o Bartoszewskim

Czuję olbrzymi niedosyt po tej lekturze. To zbiór anegdot i scenek z życia Profesora. Bywa zabawnie, refleksyjnie, czasem wzruszająco. Jednak całość składa się na obraz dość płytki. Nie taki, na jaki zasługuje ta postać.

Profesor Bartoszewski w 93 odsłonach. Barwne, niezwykle sympatyczne opowieści, krótkie, nieco dłuższe, wszystkie pokazują wielkiego człowieka. Z pewnością brakuje go w dzisiejszej debacie politycznej, chociaż... gdyby żył, jak odnalazłby się w tym, czego jesteśmy świadkami, jakie bolesne wspomnienia musiałaby budzić w nim obecna wojna.
Zostawiam te dywagacje, bo książka Zająca pozwala jednak oderwać się od spraw bieżących i obcować z człowiekiem mądrym, dowcipnym, dyplomatą, nie dyplomatołkiem.

Zostawiam te dywagacje, bo książka...

Dla mnie Władysław Bartoszewski, mimo braku tytułów naukowych, a może właśnie dzięki tym brakom to Człowiek przez duże C.

Bardzo chciałabym, by ludzi z takim systemem wartości i przy tym, z takim poczuciem humoru było jak najwiecej.
Pozostaje niedosyt.

Emocjonalnie na łopatki rozłożył mnie fragment nr 22 - o grzechu zaniechania, a Poliszynel z historyjki 31 mocno rozbawił.
Co rusz też było wzruszeń.
A niekiedy czułam pokrewieństwo słów i dusz między Władysławem Bartoszewskim i ks. Janem Twardowskim.

Długo, bardzo długo nie odłożę tej książki na półkę.
Będzie leżeć na wierzchu mojej czytelniczej sterty, by przypominać o człowieczeństwie.
Niech te słowa posłużą za najwyższą rekomendację.

Pozostaje niedosyt.

Niewielka ksiazeczka o wielkim i bardzo skromnym czlowieku. Przez kilka dni z rzedu czytalam ja znajomym i rodzinie. Kupuje na prezent nawet nieczytajacym bo ma tylko 176 stron. Zabawna i ciekawa a momentami smutna i powazna jak sam Pan Profesor!

Idealna laurka do chwil gdy Pan Bartoszewski był wśród nas. Dziękuję za tę książkę!

Ciężko jest przedstawić sylwetkę znanego człowieka w anegdotach. Zwłaszcza gdy chce się, aby ta postać była jak najpełniejsza. Ze swoimi zaletami i przywarami. Ze skromnością i gadulstwem. Z erudycją i własnym zdaniem. Czy autorowi tego zbiorku dykteryjek się to udało? Nie wiem. Nie znałam pana Bartoszewskiego na tyle, by móc wypowiedzieć się autorytatywnie. Niemniej jednak książeczkę czyta się przyjemnie, a postać jaka się z jej kart wyłania z pewnością jest barwna. Polecam.

Moje pierwsze książkowe zetkniecie z profesorem Bartoszewskim, zachecilo mnie by sięgnąć po jego książki. Pokazuje jak ciekawą był postacią i niezwykłym człowiekiem, którego warto poznać bliżej.

Bartoszewski na okladce i nie trzeba wiecej pisac!

Bartoszewski na okladce i nie trzeba wiecej pisac!

Aż szkoda, że żył tylko 93 lata, bo te anegdoty są rewelacyjne! Wybitny człowiek o niesamowitym umyśle, poczuciu patriotyzmu, szacunku do innego człowieka. Brakuje go, ale dobrze, że pamięć o nim jest wiecznie żywa.

93 anegdoty, wspomnienia, fragmenty wypowiedzi z życia Profesora Bartoszewskiego. Książka pełna mądrości, ciepła, humoru, wzruszeń ale też ironii. „Bądźmy ludźmi czynu i bądźmy przyzwoici.”

• 2017
  • 2017