Bruksela Noir

Barbara AbelPaul Colize Wydawnictwo: Claroscuro Seria: Noir [Claroscuro] literatura piękna
Agnieszka Fijałkowska-Żydok, Elżbieta Derelkowska, Michał Przybysz
Claroscuro
Antologia opowiadań opowiadania literatura belgijska
literatura piękna
Agnieszka Fijałkowska-Żydok, Elżbieta Derelkowska, Michał Przybysz
Noir [Claroscuro]
Antologia opowiadań opowiadania literatura belgijska

Na półkach: , , , ,

W skali gatunkowej w „Brukseli Noir” znajdziemy niemalże wszystko. Od komedii przez SF po krwisty horror. To ostatnie stwierdzam trochę awansem, bo opowiadanie o rzeźni przewijałam wyłapując tylko słowa kluczowe w nadziei, że dam radę. Nie dałam.
Stylowo za to jest dość jednostajnie. Większość autorów preferuje soczysty, mocny język i obfite opisy topograficzne.
W ogólnym...

Zaskakująco dobre opowiadania kryją się za tą strasznej urody okładką ;) Dobre tempo akcji, interesujący bohaterowie i naprawdę dobra warstwa językowa. Liczyłam przede wszystkim na opisy Brukseli a dostałam dobrą, sprawną literaturę.
Zaskakująco - polecam!

"Bruksela Noir" to jedna z pozycji w wielotomowego cyklu, wydawanego od lat przez nowojorskie wydawnictwo Akashic Books, a w Polsce przez warszawskie Claroscuro. Miasta świata zostają nam przedstawione przez różnorodnych autorów w opowiadaniach w klimacie noir - przy czym co owo noir znaczy - zmienia się dość mocno w każdym tomie. Właśnie ta odmienność jest najbardziej...

"Bruksela noir" jest mało noir, o czym wiedziałam, zanim ją otworzyłam ale jakoś zupełnie mi to nie przeszkadza. Niektóre opowiadania wydają mi się lekko surrealistyczne, jak np to o Amerykaninie i Natashy, niektóre, jak "Rytułał. Dziennik krwi i wiary" mocno zaangażowane. Generalnie zaryzykowałabym tezę, że jest w nich więcej psychologii i socjologii niż kryminału, co mnie...

• 2021
  • Małgosia biblioteka papierowa