Co pozwala powiedzieć noc

Pierre J. Mejlak Wydawnictwo: Książkowe Klimaty Seria: Z Innej Strony opowiadania, powieści
Dak li l-Lejl Iħallik Tgħid
opowiadania, powieści
Krzysztof Szczurek
Z Innej Strony
Malta opowiadania

W ramach geograficznego poszerzania swoich literackich horyzontów a także wierny własnym podróżnym zwyczajom, sięgnąłem po zupełnie nieznaną mi książkę reprezentującą literaturę maltańską. Samej Malty może nie ma w tym zbiorze opowiadań zbyt dużo, ale kto zna ten kraj choć trochę, to jednak znajdzie specyficzny klimat wysp (ja dopatrzyłem się nie tylko samej Malty, ale...

Jeden z najlepszych zbiorów opowiadań, jakie czytałam w ciągu ostatnich kilku lat. Autor miał na większość opowiadań ciekawy i nietypowy pomysł, a do tego teksty zaskakują zakończeniem albo nieoczywistym wytłumaczeniem. Po każdym tekście zostajemy z niemałą satysfakcją, że ta historia była warta przeczytania. Więcej:...

Nigdy nie przepadałam za krótkimi formami literackimi, wolałam wielostronicowe powieści, wielowątkowe, rozbudowane, niosące ze sobą olbrzymi bagaż emocjonalny. Ostatnio jednak, coraz częściej, przekonuję się do tych utworów i jestem pod wrażeniem, ile uczuć, spostrzeżeń, życiowych puent, można zmieścić w tak "małym" dziele.

Fantastyczny zbiór opowiadań, pełen wrażliwości,...

Mejlak najczęściej stawia bohatera w sytuacji odmieniającej mniej lub bardziej jego życie. Nie jest to być może zbyt wyrafinowany zabieg, ale chwali mu się, że na temat tych momentów ma coś do powiedzenia. Czasem nawet coś niebanalnego. Autor dobrze czuje się w krótkiej formie i zostawia czytelnikowi miejsce na ruszenie rozumem. Czytało się szybko i z przyjemnością.

Ręka do góry jeśli ktoś z Was czytał prozę autorstwa maltańskiego pisarza. Do chwili kiedy nie trafiłam (z polecenia z resztą) na zbiór opowiadań Pierra J. Mejlaka, również nie zgłosiłabym się. Teraz już mogę, a i Was zachęcam, do przeczytania książki jego autorstwa.

Z opowiadaniami bywa różnie. Uogólniając, albo ktoś lubi krótką formę, albo za nią nie przepada. Ja...

Rewelacyjny zbiór opowiadań. Bez wielkich słów, zawiłych metafor, za to ze świetnymi pomysłami i niebanalnymi rozwiązaniami, nierzadko dającymi do myślenia. Sama przyjemność, bardzo polecam.

Całkiem przyjemne, ale nie zapadające na dłużej w pamięć opowiadania. Dobre na wieczór po pracy, ale nie skłoniły mnie do żadnej głębszej refleksji.

Nie jestem jakimś wielkim fanem opowiadań i innych krótkich form, wolę jednak te dłuższe ale zdarzy się jednak czasem, że trafię na coś co przypada mi do gustu. Tak było ze zbiorem opowiadań „Co pozwala powiedzieć noc” Pierre’a Mejlaka. Prawie rok czasu książka przeleżała na półce czekając na swoją kolej i w końcu się doczekała. I muszę przyznać, że warto było.

Te...

„Książkowe Klimaty” to jedno z niewielu wydawnictw, z którymi na Targach można się targować, i bodajże jedyne, które nie ma nic przeciwko stargowaniu ceny poniżej tej z Internetu. W efekcie z każdych Targów wracam z którąś ich książką w plecaku, a nie tylko z tytułem w jakiejś apce mającej Note w nazwie. I nigdy nie przyszło mi tego żałować.

A było tak: rzuciłem okiem na...

Książka niezwykła, bo pełna czułości. Uśmiechu, bliskości, tej zwykłej-niezwykłej międzyludzkiej chemii. O trudnym budowaniu między sobą mostów, gdy dzielą nas przepaście, kulturowe i inne. Po ludzku wzruszająca. A do tego każde z opowiadań zaskakuje oryginalnym pomysłem, w zasadzie nie ma słabszych utworów w tym zbiorze. Bardzo, bardzo polecam!

Dyskusje

• 2019