The House of the Vestals

Okładka książki The House of the Vestals Steven Saylor
Okładka książki The House of the Vestals
Steven Saylor Wydawnictwo: Minotaur Books Cykl: Roma sub rosa (tom 2) kryminał, sensacja, thriller
Roma sub rosa (tom 2)
Minotaur Books
2010-05-01
2010-05-01
gordianus bethesda zagadka rzym starożytność

Powrót do Gordianusa Poszukiwacza w mojej opinii niezbyt udany. Dostajemy kilka niezależnych od siebie opowieści, które mają potencjał na pełnoprawną powieść, ale zajmują po kilkadziesiąt stron, przez co ich akcja jest strasznie spłycona i nie porywa. Oczywiście nie są to opowiadania złe, Steven Saylor pisze ciekawie, ma specyficzny syl, który nawet w opowiadaniach niekoniecznie dobrych jest w pewien sposób przyjemny, co nie zmienia faktu, że prawdziwy potencjał tego jak pisze ujrzymy raczej w powieściach, a nie opowiadaniach.

Postaci są elementem nadającym tej książce największą wartość. Zagadki kryminalne czasami okropnie banalne i bezsensowne są maskowane albo Gordianusem, albo jego adoptowanym synem, Bethesdą czy znajomymi głównego bohatera.

Lubię historię. Lubię Rzym. Seria podoba mi się i będę kontynuował. Niektóre opowiadania ciekawsze, niektóre mniej, ale całość na plus.

Bardzo interesująca propozycja dla wielbicieli historii.

Krótkie historie kryminalne są jedynie pretekstem dla pokazania obyczajowości starożytnego Rzymu. Co ciekawe - same historie kryminalne są również oparte w jakimś stopniu na źródłach historycznych.

Uczta dla ducha :)

Bardzo interesująca propozycja dla wielbicieli historii.

Uczta dla ducha :)

Świetne krótkie formy uzupełniające historię Gorgianusa

Świetne krótkie formy uzupełniające historię Gorgianusa

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań, który jest uzupełnieniem dziejów Gordianusa Poszukiwacza i opisem jego przyjaźni z Lucjuszem Klaudiuszem. Bardzo podoba mi się język Stevena Saylora, a zagadki, które przedstawione są w jego książkach, mimo, że w większości są przewidywalne, wciągają czytelnika. Ponadto uroki czasów starożytnych z wszelkimi ciekawostkami tamtych czasów oraz bardzo dobrze skonstruowane postacie. Polecam wszystkim fanom trochę innych kryminałów ;)

To zbiór historii,które są za krótkie na umieszczenie w cyklu podstawowym.Pierwszy raz czytałem tego autora,krótkie opowiadania nie zrobiły na mnie zbyt wielkiego wrażenia,lecz umiejscowienie zagadek kryminalnych w Starożytnym Rzymie intryguje i zachęca do sięgnięcia po zbiór główny.

Chyba jednak wolę "pełnometrażowe" powiesci z tej serii.... Aczkolwiek opwiadanie o pszczołach i miodzie koniecznie trzeba przeczytac.

Na półkach: , , , , , , , ,

Bardzo ciekawy zbiór opowiadań o przygodach Gordianusa. Nie zawiodłam się, aczkolwiek ten tytuł na pewno trzyma w napięciu o wiele mniej niż 'Roman Blood'. Ciężko kłócić się z opinią, że powieść to najlepsza forma dla historii kryminalnych; naturalnie pozwala na o wiele bardziej złożoną fabułę. Nie mniej jednak w przyszłości na pewno sięgnę po kolejny zbiór opowiadań, chociażby z czystej ciekawości.

Książka jest ciekawa mimo że to zbiór opowiadań. Niektóre opowiadania były genialne inne słabsze. Miło było widzieć postacie z Rzymskiej Krwi i odniesienia do niej lecz gdyby ktoś nie czytał było wyjaśnienia.

Opowiadania są krótkie i dość proste, więc przyjemność z czytania umiarkowana. Dla miłośników serii.

• Historyczne
  • 2011