rozwińzwiń

Gra o wszystko

Okładka książki Gra o wszystko Joanna Opiat-Bojarska
Okładka książki Gra o wszystko
Joanna Opiat-Bojarska Wydawnictwo: Czwarta Strona Cykl: Aleksandra Wilk (tom 3) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Aleksandra Wilk (tom 3)
Czwarta Strona
2017-10-10
2017-10-10
literatura polska parafilie bdsm fetyszyzm

Ładowanie Szukamy ofert...

181 2 48

Najlepsza z całej trylogii

Najlepsza z całej trylogii

To jest to, co lubię!
"Gran o wszystko" to trzecia część przygód Aleksandry Wilk, czyli pani psycholog, której często zdarza się wpaść w jakieś kryminalne tarapaty.
W tej części, nowa kolezanka głównej bohaterki, policjantka Urszula Zimińska przyjeżdża do Poznania, żeby utworzyć grupę Archiwum Z i rozwiązać sprawę sprzed lat, a jednocześnie wspólnie z partnerem prowadzi sprawę tajemniczych zgonów. Policjanci kolejno odnajdują ciała osób, których na pozór nic nie łączyło - prócz tego, że wszyscy uczestniczyli w grupowej terapii prowadzonej przez Aleksandrze, ponieważ dotyczył ich problem parafili.

Nieco zaskakująca, z naprawdę dobrą fabułą i ciekawą tematyką - tak w skrócie opisałabym tą książkę. Czytało mi się tak dobrze, że aż ciężko było się oderwać. Oprócz rozrywki, z książki wyniosłam też sporo nowych informacji z zakresu psychologii.

To jest to, co lubię!

Na półkach: , , , ,

Będąc tuż po lekturze "Gry o wszystko" Joanny Opiat -Bojarskiej, mam bardzo mieszane uczucia. Z jednej strony całość wypadła dobrze i intrygująco, jednak czegoś mi tutaj brakowało. Było sporo momentów, które mi się dłużyły, przez co omijałam niektóre fragmenty. W znacznej mierze dotyczyło to opisów parafilii, która niespecjalnie mnie interesuje. Niestety także bohaterowie zatracili swoją charyzmę i wyrazistość. Aleksandra stała się jakaś wycofana, nieodpowiedzialna, zaś Urszula coraz częściej zachowuje się mało profesjonalnie, niekiedy i głupio. Oczywiście jej nagłe pojawienie się w nowym mieście wystarczyło by w zaledwie kilka dni i poprzez trzy rozmowy ze świadkami, rozwiązać tajemniczą zagadkę morderstwa dziewczynki sprzed 20 lat. Nie za szybko ?
Jak dla mnie ta część wypada najsłabiej z całej serii. Szkoda.

Niesamowita treść. Nie wiedziałam, że są ludzie lubiący taki rodzaj seksu ( nawet nie wiedziałam, że takie istnieją). Ale mimo, że czyta się o dewiacjach (niesamowite, co potrafi ludzka psychika),jest to trudny temat. Ale wciągnął mnie bez reszty.

Będąc ostatnio w bibliotece po 14 tom Chylki i słysząc że nie ma, pani zaproponowała mi Joannę Opiat- Bojarską.
Przeczytałam streszczenie z tyłu okładki i stwierdziłam, że może być dobry kryminał.
Nie pomyliłam się. Kryminał okazał się rzeczywiście intrygujący i trzymający w napięciu od początku.
Policjantka Urszula razem z koleżanką psycholog Aleksandrą próbują rozwikłać morderstwa na tle seksualnym w Poznaniu.
Im bardziej poszukiwania nabierają tempa tym każda kolejna osoba z otoczenia zaczyna być podejrzana. Nawet w pewnym momencie koleżanka policjantki Aleksandra również zaczyna pasować do profilu mordercy. Co z tego wyniknie? Nie zdradzę bo cała frajda z lektury straciłaby sens.
Otwarcie i głośno muszę powiedzieć, że styl pisania Pani Joanny bardzo mi przypadł do gustu. Żałuję tylko, że zaczęłam swoją przygodę od końca ponieważ jest to 3 tom z tej serii. Jedyny plus taki, że w ogóle nie odczułam, że jest to seria. Ciekawa fabuła, bohaterowie bardzo wyraziści i wnoszący ciekawostki do całej powieści.
Napewno wrócę jeszcze do książek tej autorki.

Policjantka Urszula razem z koleżanką psycholog Aleksandrą próbują rozwikłać...

Gra o wszystko? Skąd ten tytuł? Gra o wszystko czyli o co? O zabijanie ludzi o dziwnych preferencjach seksualnych? O pedofilii (też jest taki watek, ale nie na tyle silny, żeby mogło być to motywem przewodnim)
Generalnie niestety, ale historia do mnie nie przemówiła. Jest tak niewiarygodna i nierealna.
Przykłady:
- w latach 80tych zgwałcono i zabito dziewczynkę - poznańska policja postanawia wrócić do sprawy - chyba mega słabo się przyłożono 30 lat wcześniej do sprawy skoro Zimińska rozwiązała sprawę raptem po rozmowie z 3 osobami przez 5 minut;
- seryjny atakuje niemal codziennie, nie zostawia żadnych śladów, do każdego zabójstwa musiał się dobrze przygotować, bo były mega dobrze zaplanowane. Po kilku trupach już wiadomo kto będzie następny i nie udaje się uchronić kolejnych osób;
- sam motyw jest też trochę dziwny. Nie do końca rozumiem, czemu morderca ich wszystkich zabił.

Przykłady:
- w latach 80tych zgwałcono i zabito dziewczynkę - poznańska...

"Gra o wszystko" jest trzecią częścią serii o psycholog Aleksandrze Wilk, ale nieznajomość dwóch poprzednich w niczym mi nie przeszkadzała.
Początek książki wydaje się być trochę trudnym, ponieważ przed moimi oczami przewinęło się sporo bohaterów i potrzebowałam nieco czasu na ułożenie sobie w głowie, kto jest kim.
Powieść wyróżnia się wielowątkową, bogatą akcją. Toczy się tu równolegle kilka spraw: ta sprzed 30 lat, dotycząca śmierci dziewięcioletniej Marysi oraz bieżące sprawy morderstw przypominających bardziej samobójstwa, do których dochodzi w dziwnych, zainscenizowanych okolicznościach. Do tego zestawu dodać należy wątek psycholog Aleksandry, Ilony - siostry jej zmarłego męża oraz Urszuli - profilerki z Łodzi. Jak widać, trudno się nudzić przy tak bogatej fabule.

To, co z całą pewnością wyróżnia tę książkę i czyni ją niepowtarzalną, to przedstawienie różnych dewiacji seksualnych, które są pośrednią przyczyną zgonów. Autorka przybliża nam złożoność problemu, kreując bohaterów, którzy wiodą na pozór normalne życie, ale mają za to niecodzienne i trudne do zrozumienia oczekiwania seksualne. Zakończenie powieści przynosi rozwiązanie zagadki, kto bawi się w Pana Boga i zsyła śmierć, ale jak dla mnie było zupełnie nieprzewidywalne, gdyż typowałam inną osobę. Zatem autorka świetnie zwodzi czytelnika, któremu co rusz podsuwa inne sugestie.

Podsumowując, świetna lektura, a jednocześnie dawka wiedzy o tym, jak bardzo złożona i różnorodna jest ludzka psychika.

Powieść wyróżnia się wielowątkową, bogatą akcją. Toczy się...

Emocje nie zabijają.

Emocje nie zabijają.

Nie mogłem się wstrzelić w ta książkę, zeszło mi 1,5 tygodnia zanim ja skończyłem. Zawsze gdy się zabierałem to coś nagłego wyskakiwało i musiałem odkładać po kilku stronach. Ale na szczęście ostatnie dwa wieczory to już 'normalne" czytanie i wówczas "Gra o Wszystko" mnie wciągnęła do swego świata. Bardzo ciekawy temat, daje do myślenia i kolejny raz uświadamia nam, że nie jesteśmy w stanie oceniać ludzkich zachowań w kontekście dobre czy złe. To dużo bardziej skomplikowane....

Długo się rozkręca, ale warto poczekać. Sensowne śledztwo i ciekawe fakty.

Długo się rozkręca, ale warto poczekać. Sensowne śledztwo i ciekawe fakty.

• 2018
  • 2019