Nienawiść

Okładka książki Nienawiść
Mariusz Zielke Wydawnictwo: Czarna Owca Cykl: Jakub Zimny (tom 4) Seria: Czarna seria kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jakub Zimny (tom 4)
Czarna seria
Czarna Owca
2017-06-14
2017-06-14
literatura polska

Okładka książki Awers Adrian Bednarek, Ryszard Ćwirlej, Hanna Greń, Marta Guzowska, Izabela Janiszewska, Robert Małecki, Marta Matyszczak, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Bartosz Szczygielski, Przemysław Żarski, Mariusz Zielke
Ocena 6,9
Awers Adrian Bednarek, Ry...
Okładka książki Zło Artur Nowak, Mariusz Zielke
Ocena 7,4
Zło Artur Nowak, Marius...

Wyższe loty jednego z moich ulubionych pisarzy.
Jest intryga, przekręty, ciekawa historia i ogromny plus za znikomą ilość biegania, strzelania i krwi. Mimo, że trupów było pełno.
Rasowy kryminał z domieszką WSI

Wyższe loty jednego z moich ulubionych pisarzy.
Rasowy kryminał z domieszką WSI

Rzemiosło. Niestety nie wg mnie

Rzemiosło. Niestety nie wg mnie

Marek Sawicki to jeden z najbogatszych ludzi w Polsce. Dwadzieścia lat temu rozwinął z trójką przyjaciół interes, który teraz jest wart miliony dolarów. Jednak zaczynają się problemy, obce koncerny chcą przejąć firmę, giną ludzie powiązani z biznesmenem. Ktoś celowo chce zniszczyć miliardera. Czyja prawda jest prawdą? Na to i na inne pytania może znajdziecie odpowiedź po przeczytaniu książki.

Na poczatku nie bylam przekonana do tej ksiazki. Czulam, ze jednak nie wciagnie mnie ta intryga. A jednak sie mylilam i przepadlam.
Marek Sawicki to biznesmen, przedsiebiorca, czlowiek zloto - wrecz chodzacy ideal. Ale czy na pewno ? Czy sa ludzie bez skazy ? Moze jednak cos ukrywa ? I kto chce mu zaszkodzic ? Zagadke probuje rozwiazac dziennikarz Kuba Zimny oraz sledczy z tajnej jednostki Lenz.
Ksiazka jest napisana dosc luznym jezykiem. Znajda sie i przeklenstwa, ale nie jest wulgarna. Jednak dociera do czytelnika i sprawia, ze ty i ona stajecie sie dobrymi kumplami.
W ksiazce znalazlam wiele ciekawych cytatow.

Dobre, dobre, dobre... jak cały Zimny he he

Dobre, dobre, dobre... jak cały Zimny he he

Wydana w czerwcu 2017 roku Nienawiść jest, jak na razie, ostatnią książką z cyklu, którego bohaterem jest Jakub Zimny. Klimat? Doskonale nam już znany - w tym przypadku Zielke nie zaskakuje.

Jak dobrze jednak, że nie zaskakuje, po cóż poprawiać bowiem coś, co jest świetne.

Jakub Zimny dostaje zlecenie napisania biografii Marka Sawickiego - biznesmena, właściciela biotechnologicznego przedsiębiorstwa, które właśnie wymyśliło Vialix. To rewolucyjny preparat, któremu wróży się sukces porównywalny z viagrą. Ten jednak nie działa tylko na potencję. On działa na wszystko. W międzyczasie okazuje się jednak, że w dziwnych okolicznościach giną ludzie skonfliktowani z Sawickim, Zimny zaś podejrzewa, że nie znalazł się w całej tej sprawie tylko dla biografii. Rozwikłanie jego prywatnego śledztwa będzie wymagało cofnięcia się w czasie.

Zielke jak zwykle dba o realia. Mamy tutaj wzmianki o pieśni „Ojciec Tadeusz jak Prometeusz” czy odniesienia do najnowszych wydarzeń towarzyskich. Dbałość o szczegół nie jest jednak przesadzona i sztuczna. Zielke dobrze dawkuje również emocje, a odkrywanie zagadki sprzed lat znów przywodzi nam na myśl Larssona. Absolutnie nie jest to jednak tępe naśladownictwo. Zielke ma swój styl i swój klimat.

Jedyne co mnie dziwi, to fakt, że pisarz ten nie cieszy się popularnością, która zdecydowanie należy mu się ze względu na wysoką jakość pisarstwa.

Kolejna bardzo dobra książka pana Zielke. Świat polityków, finansjery, przedsiębiorców, ich wzloty i upadki, zemsta i tytułowa nienawiść. A wszystko to na naszym polskim podwórku. I jakże realne. A zakończenie.Po prostu sprawdźcie sami. Polecam. Dla mnie pan Mariusz plasuje się w pierwsze trójce polskich autorów, których twórczość cenię i czytam wszystko co napiszą.

Lubię książki Zielke. Zaczynając czytać wsiadamy w pędzący pociąg akcji.
Końcówka na mały minus.

Lubię książki Zielke. Zaczynając czytać wsiadamy w pędzący pociąg akcji.
Końcówka na mały minus.

Dobrze się czytało tę książkę. Jak zawsze u Zielkego charakterystyczne zakończenie.

Sensacyjna powieść Mariusza Zielke w prologu zaczyna się od czołówki z ciężarówką. Bo należy uważać, gdy pozna się zbyt wiele tajemnic…

20 lat później, czyli teraz, Kuba Zimny, były dziennikarz, dostaje zlecenie, by napisać książkę, która będzie częścią kampanii reklamowej spółki Marka Sawickiego. Poznaje firmę, oprowadza go piękna, młoda Magda, a sam właściciel Marek jawi się jako moralny, uczciwy geniusz. Jednak przy szukaniu o nim informacji Kuba natrafia na niejasne podejrzenia. Anikę. I wokół tego „złotego” człowieka kiedyś i teraz giną w tajemniczych okolicznościach ludzie…

„Brzmi za ładnie. Nie ma takich ludzi.”

Zielke swoją książką nie do końca mnie przekonał. Początek był najpierw ciekawy, ale chaotyczny i zbyt enigmatyczny, potem zrobiło się mało wciągająco. Tak w połowie fabuła i akcja nabrała intrygującego charakteru, z kolei otwarte zakończenie, nie wyjaśniające wszystkiego i pozostawiające domysły mnie nie satysfakcjonuje.
Podobał mi się motyw zemsty, słowa klucza, gorejącej nienawiści (tu autor bardzo dobrze zmyla tropy o kim to mowa). Wątek rozgrywek biznesowych i twardych graczy nawet nawet, ale jeszcze lepsze było sięgnięcie w przeszłość: zbrodnie sprzed lat, sabotaży. Z bohaterów ciekawym wydawał mi się komisarz Wydziału Operacji Specjalnych Lenz, który monitoruje sprawę Sawickiego.

„Oczywiście wiemy, że to nie pan.”

„Nienawiść” to męski kawał prozy sensacyjnej z dobrym motywem zemsty i nienawiści; to historia o skrzywionym umyśle i biernej postawie. Nie do końca wszystkie motywy i rozwiązania fabularne mnie przekonały, ale ukazały, że nie wszystko jest czarno-białe i jasne.

„Co sprawia, że taki człowiek staje się mordercą?”