Boskie. Włoszki, które uwiodły świat

Znak
2016-08-17
2016-08-17
Biografia Włoszki Piękne Amantki

Okładka książki Dobre maniery. Krótki kurs dla użytkowników Joanna Bojańczyk, Maciej A. Brzozowski, Marek Raczkowski
Dobre maniery.... Joanna Bojańczyk, M...

Nie dotarłam do końca, tabloidowy styl autora mnie pokonał. Ale mam pytanie do wydawcy - dlaczego na okładce umieszczono zdjęcie Virny Lisi, która i owszem, jest Włoszką, ale jej biogramu w książce nie ma?

Solidny research i spora wiedza autora imponują. Niestety, zabrakło miejsca na głębsze refleksje - mam wrażenie, że każda historia to kieszonkowa biografia z małym dopiskiem wyciągającym jakiekolwiek wnioski. Trochę się dłużyło.

W książce tej autor opisuje historie dziesięciu kobiet, które były z pochodzenia Włoszkami lub związały swoje życie z Półwyspem Apenińskim. Żyły one w różnych czasach i pochodziły z różnych kręgów społecznych, zaś ich losy potoczyły się różnie. Również i obraz Włoch w tej książce nie jest jednoznaczny. Nie w każdym rozdziale kraje ten ukazany jest jako pełen słońca, ciepła, kolorów i smaków. Czasem autor ukazuje również ciemne karty w ich historii, a także opisuje miejsca owiane złą sławą oraz tragicznymi zdarzeniami.

Jeśli chodzi zaś o samą treść książki, to nie podobał mi się styl w jakim została napisana. Jest w niej dużo ciekawostek i ważnych faktów z życia opisanych bohaterek, jednakże moim zdaniem nie zostały one przedstawione w przystępny i wciągający sposób. Jedynymi rozdziałami jakie przykuły moją uwagę, były rozdziały o Katarzynie Medycejskiej oraz Jadwidze Toeplitz-Mrozowskiej. Ogólnie rzecz ujmując. Nie będę wracać do tej lektury. Są znacznie lepsze książki historyczne od tej pozycji.

Boskie to złe słowo, od razu pojawia się niepotrzebna pretensjonalność. A to po prostu książka o dziesięciu ciekawych kobietach z różnych epok, będących Włoszkami, albo z Włochami w jakiś sposób związanych. Mnie najbardziej zainteresowało niezwykłe życie Polki, Jadwigi Toeplitz-Mrozowskiej: aktorki , podróżniczki a na koniec pisarki.

Zapamiętałam tylko życiorysy ciekawe. Zapewne dla każdego będą one inne spośród tych, wybranych przez autora. Czyta się lekko i przyjemnie.

Książkę czyta się bardzo szybko i przypomina ona galerię portretów Boskich Włoszek, kobiet, w których żyłach płynęła włoska krew, lub które z Włochami było blisko związane. Dla czytelnika będzie to podróż przez życiorysy kobiet, szczęśliwych, nieszczęśliwych, pięknych, ale też nie rozgrzeszając urodą, odważnych i tych nieco mniej. Na tle ich historii maluje się obraz Italii, czasem tej pięknej słonczej, jaką znamy z pięknych filmów i podróży wakacyjnych, ale czasem też brudnej i biednej, jak ta z czasów wojny. Książka ma jednak wadę, po przeczytaniu jej nie wiele zostaje w pamięci. Bohaterek jest bowiem dużo, ich historii także. Przez tych kilka stron czytelnik nie zdąży się zaprzyjaźnić z żądną z postaci a jej historia ulatuje. Czasem chciałoby się zatrzymać i pobyć z którąś z tych ciekawych kobiet dłużej. Książkę polecam natomiast każdemu, kto chce poczytać ciekawe życiorysy w pigułce, zainspirować się kimś i pobudzić własną aktywność.

Nuda, nuda. Przeczytałam Sonie Gandhi i Carlę Bruni. Taka nuda nuda, że aż nuda. Ciekawe życiorysy, kiepski autor.

Portrety dziesięciu kobiet, niektóre bardzo znane inne mniej lub być może zapomniane. Wybrane ponieważ zaintrygowały pisarza(tak myślę). Są to: Sonia Gandi, Matylda z Canossy, Olimpia Maidalchini, Katarzyna Medycejska, Luisa Casati, Edda Ciano, Carla Bruni, Virginia Oldoni, Krystyna Wazówna. W śród tych kobiet znalazła sie też Polka,która została Włoszką -aktorka,podróżniczka,pisarka-Jadwiga Toeplitz-Mrozowska.
Każda inna,każda władcza,na swój sposób waleczna.Jedne kochane inne nienawidzone.Jak by nie patrzeć,były to kobiety sukcesu.

Nie poruszyła mnie ta książka. Czytałam ją dla samego czytania. Oczywiście, życie pisze najbarwniesze scenariusze i te biografie zawierały wiele ciekawych informacji, ale po tytule spodziewałam się czegoś innego... Pierwszą Włoszką, która przyszła mi na myśl po zobaczeniu okładki była Sofia Loren, która nie pojawiła się w książce. Z racji doboru bohaterek nazwałabym raczej "polityczne Włoszki, które zdominowały świat", ale jak podkreślił autor, był to jego subiektywny wybór.

Przyjemna, lekka lektura dostarczająca odpowiednią dawkę rozrywki i wiedzy o kobietach, o których do tej pory nie słyszałam wiele. W kategorii "książki na lato" - hit :-)

• Włochy
  • Italia