Powiem ci, kim jesteś

Okładka książki Powiem ci, kim jesteś Danuta Pytlak
Okładka książki Powiem ci, kim jesteś
Danuta Pytlak Wydawnictwo: Zysk i S-ka literatura obyczajowa, romans
Zysk i S-ka
2017-06-19
2017-06-19

Początek książki nudny, że aż przestałam ją czytać. Dopiero przy drugim podejściu skończyłam ją. Koniec ciekawy, a nawet wciągający.

2030

Podobało mi się, że autorka w bezlitosny sposób rozprawia się z pracą w korporacji. Pokazuje jak tworzą się tam koterie, jak niezdrowa może być w niej atmosfera, jak bardzo szefowie wykorzystują swoje stanowiska.
Powieść znamiennie się zaczyna, bo od konfliktu Adama z przełożoną. Musi on złożyć wypowiedzenie, a po paru tygodniach bezskutecznego szukania nowego zajęcia jest już trochę podłamany.
Drugim wątkiem jest wątek Ilony, szefowej HR, która ma romans z przełożonym Robertem, znanym babiarzem, który nie przepuści co ładniejszej sekretarce. Tym razem to ona z nim zrywa, rzuca pracę, bo dostała lepszą ofertę. Na odchodnym szantażuje go ujawnieniem romansu i każe mu zatrudnić tego właśnie Adama. Adam wyjeżdża na wyjazd integracyjny, ale oprócz profesjonalnego szkolenia z niesmakiem obserwuje erotyczne igraszki większości zespołu. Tylko Ryszard czekający na emeryturę przyjmuje go do swojego pokoju i sprawia wrażenie normalnego faceta.

Autorka w sposób doskonały przedstawia relacje panujące we współczesnym świecie biznesu. Szantaż, korupcja, układy i ukaładziki są tutaj na porządku dziennym. Trzeba być albo jednostką bardzo silną lub obojetną by przetrwać w grupie. Wszelkie odstępstwa traktowane są jako wrogie działania, które natychmiast należy zakończyć. Właśnie w takim zdegradowanym świecie swoje miejsce za sprawą Ilony znajduje Adam. Najpierw totalnie odizolowany pozniej sprawnie przejmujący stery. Autorka odkrywa zakulisowe życie pracowników korporacji jednocześnie piętnując panujące zwyczaje. Na szczęście znajduje się tu także miejsce na pozytywne emocje i lojalność. Dzięki temu wiemy, że los pracowników nie jest przesądzony. Wszystko kończy się happy endem. Źli zostają ukarani, ci dobrzy odzyskują spokój. I dobrze. Może komuś przyniesie upragnioną nadzieję?

2002

Poprzednie dwie książki autorki bardzo mi się podobały, takie mądre, życiowe czasami wzruszające. Więc z ochotą zabrałam się za kolejna powieść pani Pytlak, żeby po pewnym czasie ją odłożyć, zniechęcona nużącą i wcale mnie nieinteresującą tematyką. Ale przebrnęłam do końca.
Autorka sama pracuje w korporacji więc zaserwowała nam nietypową powieść obyczajową, gdzie większość akcji rozgrywa się właśnie w takiej instytucji.
Pokazuje nam jak wygląda praca i życie ludzi zatrudnionych w wielkim banku, gdzie króluje wyścig szczurów, intrygi, mobbing i rywalizacja. Gdzie rządzą układy i układziki a awans kobiety najczęściej prowadzi przez łóżko szefa.
Jest też biurowy romans Adama i Asi, który został niestety potraktowany trochę po macoszemu, mimo rywala w postaci Huberta. Przez ten romans bardzo nie podobała mi się postać Adama, który w tej powieści należy do tych dobrych....bo są też i źli.
Jakoś nie wciągnęła mnie ta powieść. Nudziły mnie rozmowy o planach, projektach szkoleniowych i nowatorskich konceptach dotyczących pracy banku. Nie znam się na tym i w ogóle mnie to nie interesowało. Za to brak w niej było konkretnej akcji i tego czegoś co wciąga i czyta się z zainteresowaniem.

Książka,mimo niezbyt dobrych opinii czytelników,okazała się bardzo ciekawa.Autorka dobrze nakreśliła w niej realia pracy w korporacji.Mamy tu intrygi,mobbing,molestowanie,załatwianie pracy "po znajomości". Wydarzenia przedstawione w powieści mogłyby się wydarzyć i na pewno dzieją się w niejednej firmie.
Dużym plusem, jest mocne osadzenie tej historii w rzeczywistości.Nie ma tu lukrowanych, przesłodzonych opisów, jest prawdziwe życie.

Dużym plusem, jest mocne osadzenie tej historii w rzeczywistości.Nie...

2090

Korporacyjne intrygi,mobbing,molestowanie i dążenie po trupach do celu-to wszystko odnajdziemy w tej wciągającej powieści.Myślę że warto!

Jestem zachwycona
Bałam się lektury tej książki po przeczytaniu opinii innych czytelników, zwłaszcza tych, z którymi dotychczas było mi bardzo po drodze.
Bałam się, że się umęczę i zanudzę.
Ale nic takiego się nie wydarzyło, pomimo mojego nastawienia.
Wciągnęła mnie od pierwszych stron a potem było tylko gorzej, bo jakbym mogła to bym ją zjadła, żeby jak najprędzej poznać losy bohaterów.
Jak dla mnie bardzo prawdziwa. uważam, że rzeczywiście tacy jesteśmy. Zróżnicowani w poglądach i postawach, ale niestety tez i bardzo rożnie zachowujemy się w zależności od sytuacji. Wielu z nas rzeczywiście nie stać na szczerość w sytuacjach, w których możemy sobie zaszkodzić i bronimy się kosztem innych w imię swoich interesów.
Jestem w stanie uwierzyć w osamotnienie Asi w sytuacji, w której się znalazła.
I tak sobie myślę, że może stąd te nieprzychylne o książce opinie, że trudno nam się pogodzić z tym, że w wielu sytuacjach nie potrafimy się zachować i nawet jeśli później żałujemy to czasu się cofnąć nie da i pewnych zachowań i ich konsekwencji tychże tym bardziej nie.
No i jak człowiek sobie uświadamia takie oczywiste prawdy i robi sobie rachunek sumienia, to się złości, że autorka tak to doskonale wypunktowała.
Jeśli chodzi o warsztat pisarski - to dla mnie jest bardzo dobrze napisana pozycja.
Bez dłużyzn, przekłamań, nieścisłości....
Jak dla mnie to najlepsza książka Pani Danuty Pytlak i już z niecierpliwością czekam na kolejne, a może, jak napisał ktoś przede mną na kolejne tomy historii Asi, Adama, Jarka, Ilony i innych bohaterów....

Zdecydowanie polecam

Jestem zachwycona
Bałam się, że się umęczę i zanudzę.
Ale nic takiego się nie wydarzyło, pomimo mojego nastawienia.

Zastanawiałeś się kiedyś, jak wygląda praca w korporacji? Czy faktycznie, tak jak mówią jest tam wyścig szczurów? Czy wszyscy rzucają sobie kłody pod nogi? Czy droga do awansu jest usłana trupami?
A może to tylko plotki? Może wszyscy są dla siebie mili i uprzejmi? Może wszyscy sobie pomagają i kibicują wzajemnie?

Adam trafia do pracy w banku nieprzypadkowo. Stare znajomości, doświadczenie i zaangażowanie w to co robi sprawia, że w końcu czuje się doceniony i przede wszystkim zauważony. Wszak nową posadę zawdzięcza Ilonie, która podstępem na Robercie wymusza zatrudnienie nowego pracownika. Okazuje się, że bank w większości jest obsadzony rodziną zarządu, która bezkarnie pozwala sobie na zadzieranie nosa i uprzykrzania życia innym. W grupie oprawców przewodzi Hubert, który podczas wyjazdu integracyjnego za ofiarę obiera sobie właśnie Adama - mężczyznę, który stara się wykonywać swoją pracę najlepiej jak potrafi, nikomu nie wadzi i przede wszystkim brzydzi się plotkami, jednak do pewnego czasu... Dzięki pracy poznaje kobietę swoich marzeń - Asię, z którą wiąże swoją przyszłość, jednak intryga, której kobieta się dopuszcza coś w mężczyźnie pęka - nie potrafi jej już zaufać i kończy związek. Hubert chcąc odgryźć się na koledze z pracy postanawia uprzykrzyć życie Asi. Zastraszana i mobbingowana przez niego dziewczyna posuwa się do radykalnych środków...

Jarek wraca z dwuletniego zesłania (jak to nazywa) w Mińsku, gdzie wysłał go szef i przyjaciel w jednym - Robert. Niestety, powrót nie jest usłany różami, bowiem jego żona próbuje popełnić samobójstwo, czym w efekcie traci 4-miesięczną ciążę. W tej sytuacji rozwód jest tylko kwestią czasu, gdyż małżonków przestaje łączyć wszystko, co do tej pory ich scalało. W trudnych chwilach na drodze Jarka pojawia się Ilona, która odchodząc z banku otworzyła sobie drzwi do kariery. Propozycja biznesowa sprawia, że między tym dwojgiem rodzi się uczucie, o jakie w życiu by się nie podejrzewali.

Powieść ukazuje blaski i cienie pracy w korporacji. Wszelkie układy i układziki wychodzą na światło dzienne, ale książka pokazuje, że żadne niepożądane działania nie mogą obejść się bez echa. Czy sprawiedliwości stanie się zadość i Hubert odpowie za znęcanie się nad współpracownikami? Czy Asia, która w zaistniałej sytuacji pogrążona plotkami będzie miała się do kogo zwrócić z prośbą o pomoc? Czy Adam uwierzy w plotki na jej temat? Co ze związkiem Jarka i Ilony? Czy po burzach, które mieli w swoim życiu wyjdzie słońce i zaznają przy sobie szczęścia?

"Powiem ci, kim jesteś" to lektura idealna na lato, tym bardziej, że część akcji rozgrywa się w wakacje nad naszym polskim morzem. Spędziłam z nią dwa upalne dni i w sumie żałuję, że tak szybko przeczytałam, ale cóż zrobić jeśli akcja mnie porwała? :) Byłam ciekawa jak się potoczą losy bohaterów, autorka wie, że czekanie wzmaga rozkosz. Cieszę się, że historia jest nietuzinkowa, do tej pory nie miałam przyjemności czytać niczego o zbliżonej fabule. Czy polecam? Z pewnością! Mam nadzieję, że w przyszłości ukaże się kontynuacja, bo potencjał jest! Dodatkowo otwarte zakończenie i pytania jakie narzuca nam powieść pozwala mi mieć nadzieję, że losy Adama, Asi, Jarka i Ilony jeszcze zagoszczą na półkach księgarni :)

www.czytammwpociagu.blogspot.com

Adam trafia do pracy w banku nieprzypadkowo. Stare...

„Powiem ci, kim jesteś” jest książką specyficzną. Opowieść o życiu, pracy i związkach intryguje jak najnowsza plotka i wciąga jak ulubiony serial. Mimo że nie zwala z nóg akcją i wątkiem miłosnym jej lektura okazała się bardzo przyjemna.

Cała recenzja na http://www.posredniczka-ksiazek.pl/2017/07/danuta-pytlak-powiem-ci-kim-jestes.html

Powiem ci, kim jesteś to lekka, przyjemna i wciągająca lektura, która pomimo swojej prostoty potrafi zaskoczyć czytelnika i dostarczyć mu ciekawych wrażeń. Jest to jedna z tych lżejszych książek na wakacje, która umili leżakowanie na plaży, czy wieczór w domowym zaciszu.

Całość: http://www.kraina-ksiazka-zwana.pl/2017/07/powiem-ci-kim-jestes-danuta-pytlak.html

• 2017
  • 2017