Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy

Okładka książki Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy Paweł Reszka
reportaż
Czerwone i Czarne
2017-04-11
2017-04-11
dobro pacjenta dziennikarz lekarz prawa pacjenta publicystyka relacja lekarz–pacjent służba zdrowia wywiad
Inne

Paweł Reszka napisał kolejny ciekawy reportaż, tym razem o pracy w służbie zdrowia, ukazując przerażające realia panujące w przychodniach i szpitalach. Obraz przemęczonych lekarzy traktujących pacjentów taśmowo, dla których my pacjenci, jesteśmy tylko numerkiem.
Autor skupia się oczywiście na patologiach i zapewne nie zawsze jest aż tak źle. Jednak lektura daje dużo do myślenia.
Obowiązkowa lektura zarówno dla Pacjentów i rządzących.

Od tej ksiazki Paweł Reszka stal sie dla mnie najleszym autorem ksiazek dokumentalnych. Pod przykrywką wprowadza czytelnika w realia polskiej sluzby zdrowia.
Polecam kazdemu.

Polecam kazdemu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Polska rzeczywistość, z którą każdy z nas na pewno chociaż raz się spotkał. Aż nie ma słów, żeby powiedzieć coś więcej niż to, że system zawodzi....

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Pozbawione nadziei i boleśnie prawdziwe.

Pozbawione nadziei i boleśnie prawdziwe.

Przerażające realia. Obowiązkowa lektura dla Pacjentów i rządzących

Przerażające realia. Obowiązkowa lektura dla Pacjentów i rządzących

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Książka „Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy” Pawła Reszki, który napisał ciekawy reportaż o pracy w służbie zdrowia. Zatrudnił się jako salowy, dzięki czemu mógł zobaczyć i usłyszeć więcej niż inni dziennikarze.
Lekarze traktują pacjentów taśmowo, jesteśmy tylko numerkiem, ponieważ większość lekarzy jest przepracowanych, co może skutkować poważnymi błędami. Szpital przymyka oko na wiele rzeczy.
Reportaż warto przeczytać, aby zobaczyć inny punkt widzenia.

Mocna książka. Co prawda wydana te 7 lat temu i nie wiem ile od tej pory się zmieniło. Ale podejrzewam, że w pewnych kwestiach niewiele. Najbardziej mnie uderzyło to przerzucanie się odpowiedzialnością. Rezydent narzekał na starszych kolegów, wyspecjalizowani lekarze na rezydenta. Dyrektorzy szpitali na urzędników, urzędnicy na nich. Bardzo zróżnicowane środowisko. Niektórzy lekarze nie mają za co żyć, inni zarabiają niewyobrażalne dla przeciętnego człowieka sumy. Jedni dopuszczają się korupcji, inni próbują pozostać uczciwi. Łączą ich dwie rzeczy - pracoholizm i znieczulica. Znam to z autopsji, mam lekarzy w rodzinie. To są bardzo mili ludzie prywatnie. Ale pacjentów traktują jak towary na taśmie. Następny, następny, następny. To środowisko jakoś tak na nich działa. Nie byli kiedyś tacy. Ta książka skupia się oczywiście najbardziej na patologiach, pewnie nie zawsze jest aż tak źle. Ale wystarczy przyjechać na SOR, żeby zorientować się, że to nie są bajki. To faktycznie tak wygląda.

Tak przygnębiającej książki dawno nie czytałam. Prawdziwa ale niesamowicie przykra. Smutna.
O lekarzach myślimy różnie, trochę mamy szacunku, a trochę pogardy. Oni sami podobnie myślą o sobie. Ryba w tym przypadku psuje się od głowy. System wymusza pewne zachowania, koło się zamyka.
Dziękuję autorowi za brak komentarza. Doskonała praca.

Dziękuję autorowi za brak komentarza. Doskonała praca.

+ Wartkie i interesujące
- Za krótkie

+ Wartkie i interesujące
- Za krótkie

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ciekawa, pokazująca jak system psuje lekarzy. Jak z powodu niskich zarobków lekarze pracują coraz więcej, jak cel ich pracy zmienia się z chęci pomocy pacjentom na chęć zarabiania pieniędzy. Pokazuje jak młodzi ludzie, chętni do nauki mają podgórkę, bo specjaliści boją się konkurencji. Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. To wszystko właśnie jest tutaj opisane, wypowiedzi lekarzy zarówno tych doświadczonych jak i tych na początku swojej drogi lekarskiej.

• Reportaż
  • Literatura faktu