Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy

Okładka książki Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy Paweł Reszka
Nominacja w plebiscycie 2017
Okładka książki Mali bogowie. O znieczulicy polskich lekarzy
Paweł Reszka Wydawnictwo: Czerwone i Czarne reportaż
reportaż
Czerwone i Czarne
2017-04-11
2017-04-11
dobro pacjenta dziennikarz lekarz prawa pacjenta publicystyka relacja lekarz–pacjent służba zdrowia wywiad
Inne

Tak przygnębiającej książki dawno nie czytałam. Prawdziwa ale niesamowicie przykra. Smutna.
O lekarzach myślimy różnie, trochę mamy szacunku, a trochę pogardy. Oni sami podobnie myślą o sobie. Ryba w tym przypadku psuje się od głowy. System wymusza pewne zachowania, koło się zamyka.
Dziękuję autorowi za brak komentarza. Doskonała praca.

Dziękuję autorowi za brak komentarza. Doskonała praca.

+ Wartkie i interesujące
- Za krótkie

+ Wartkie i interesujące
- Za krótkie

Ciekawa, pokazująca jak system psuje lekarzy. Jak z powodu niskich zarobków lekarze pracują coraz więcej, jak cel ich pracy zmienia się z chęci pomocy pacjentom na chęć zarabiania pieniędzy. Pokazuje jak młodzi ludzie, chętni do nauki mają podgórkę, bo specjaliści boją się konkurencji. Oczywiście nie można wszystkich wrzucać do jednego worka. To wszystko właśnie jest tutaj opisane, wypowiedzi lekarzy zarówno tych doświadczonych jak i tych na początku swojej drogi lekarskiej.

Dobry, wartościowy reportaż uświadamiający o problemach w „służbie zdrowia”, acz trzeba przyznać, że nie napawa optymizmem.

Jakiś czas temu natknęłam się na artykuł, właśnie o tej książce i pomyślałam sobie "muszę to przeczytać". Jestem bardzo miło zaskoczona, ponieważ jeszcze nikt nie pisał w taki sposób o medycynie w naszym kraju. Jako osoba często korzystająca z usług służby zdrowia, dziwiłam się: dlaczego muszę czekać godzinami na badania? dlaczego lekarz był nieprzyjemny, dlaczego poświęcił mi tak nie wiele czasu?
Po lekturze "Małych Bogów..." nieco inaczej mogłam spojrzeć na pracę osób pracujących w Polskiej służbie zdrowia. Książka obfituje w szczere wyznania lekarzy o różnych specjalnościach, a także sam autor przeprowadził eksperyment, zatrudniając się jako sanitariusz w jednym ze szpitali, lektura nie lekka, i nie zawsze przyjemna, za to pouczająca "otwierająca oczy" na wiele spraw. Polecam.

Autor tego książkowego reportażu zatrudnił się jako sanitariusz w szpitalu aby zdobyć szersze i bezpośrednie spojrzenie na polski system opieki zdrowotnej. Generalny przekaz jest zatrważający; lekarze pracują po 300-400 godzin w miesiącu, żeby… co? Żeby żyć na odpowiednim dla ich pozycji poziomie, żeby stać ich było na nowe i modne auto, mieszkanie w dobrej dzielnicy i wczasy all inclusive za granicą.
Każdy z nas miał styczność z lekarzami i jakieś doświadczenie ma, przynajmniej od strony pacjenta. Czasem współpracownika. Widzimy, jak doktorzy traktują pacjentów za państwowe pieniądze, a jak w prywatnym gabinecie. Oczywiście nie można generalizować, ale narzekanie i frustracja odbija się na pacjencie i pielęgniarkach. A pamiętać należy, że wiele zawodów ma podobne problemy. Nie zawsze jest też alternatywa dodatkowego zarobku na boku. Niestety, apetyt rośnie w miarę jedzenia…
Jednakowoż, sam system to czysta hipokryzja, bo zgadzanie się na drenowanie ludzi ponad siły to po prostu patologia. Zauważmy, że słynne tachometry dla kierowców nie zostały wprowadzone bez przyczyny. Może lekarze powinni mieć podobne? Z przemęczenia bowiem mogą zaszkodzić nie tylko sobie ale i szukającym u nich pomocy ludziom.
Oczywiście, jak zwykle w takich przypadkach chodzi o pieniądze. O pieniądze, których w kasach chorych dla lekarzy pracujących na pełnym etacie nie ma, podczas, gdy znajdują się one dla tych samych lekarzy wystawiających rachunek za pracę w ramach umowy zlecenia. Taki paradoks!
Druga strona medalu to ciągły niedosyt lekarzy, którzy ryzykują zdrowie a nawet życie pacjentów biorąc coraz to więcej dyżurów i ustanawiając wysokie stawki za prywatne wizyty, do których zmuszani są pacjenci w imię ratowania własnego zdrowia. A wszystko to aby tylko podtrzymać elitarność zawodu lekarza.
I tu takie retoryczne pytanie: czy ktoś zna biednego lekarza? Nie? Tak więc, jakoś nie dziwię się, że zawód ten stracił na szacunku. I powiem szczerze trochę mi ich z tego powodu żal, a trochę nie.
Książkę czyta się szybko i z zainteresowaniem i warto ja przeczytać, by mieć świadomość tego co dzieje się w polskiej służbie zdrowia, z perspektywy innej niż nasza własna.

Myślę, że bardzo dobry i bardzo smutny raport o niewydolności systemu opieki zdrowia oraz o oderwaniu lekarzy. Wiem, że bierze się to z systemu i z braku ludzi, ale jednocześnie niektóre specjalizacje same sprawiają, że jest tak mało specjalistów z danej dziedziny (po co sobie konkurencję robić). Zirytowało mnie jak to wygląda, podejście ochrony zdrowia do pacjentów, podejście systemu i w ogóle wszystkiego. Naprawdę przykre to wszystko, szczególnie dla pacjentów. Niektórym lekarzom też współczuję, ale niekoniecznie tym, którzy pracują po 400h miesięcznie, ryzykując życie pacjentów, żeby sobie kupić nowy samochód co roku.

Książka momentami była ciekawa i niektóre fakty rzeczywiście zaskakujące, ale większość wywiadów były takie same — jak ciężko pracuje się lekarzom i jak mało oni zarabiają. Liczyłam na zapiski z pracy sanitariusza, niestety było ich mało i słabej jakości.

Jak zwykle nie podejmę się przyznawania gwiazdek tego typu książce, bo to nie fikcja. Niestety, nie fikcja

Zbrzydziła mnie ta książka. Brzydzi mnie cały system służby zdrowia. Czy żal mi lekarzy? I tak i nie

Rozumiem ich zmęczenie, przepracowanie, a z drugiej strony - to jest ich wybór

Nie przeczytam kolejnej części, nie zmieni ona niczego

Dopóki nie zmieni się system, a wszyscy wiemy, że prędko się nie zmieni, jedyne co możemy to sobie pogadać

Rozumiem ich zmęczenie, przepracowanie, a z drugiej strony - to jest ich wybór

Nie przeczytam kolejnej części, nie zmieni ona niczego

Dopóki nie zmieni się...

Hmm… polecam książki Pawła Reszki. Warto trochę szerzej otworzyć oczy na rzeczywistość wokół nas.
Paweł Reszka to nie tylko temat lekarzy, księży, firm które na nas zarabiają…

Paweł Reszka to nie tylko temat lekarzy, księży, firm które na nas zarabiają…

• Reportaż
  • 2017