Carpe Jugulum

Terry Pratchett Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Cykl: Świat Dysku (tom 23) fantastyka, fantasy, science fiction
Data 1. wydania:
Świat Dysku (tom 23)
fantastyka, fantasy, science fiction
Piotr W. Cholewa
wampiry czarownice Babcia Weatherwax Niania Ogg

Wampiry i czarownice... to musi być niezłe zamieszanie :) Książka, która pokazuje, że nie tylko Zmierzchem i True Blood wampiry stoją ;) Jak zawykle zabawnie i mądrze. Według mnie jedna z lepszych części z czarownicami. Poza tym dość poważnie potraktowano rozważania na temat religii.

Wspaniała opowieść o Wiedźmach, które przeciwstawiają się Wampirom. Te starają się udowodnić wszystkim a szczególnie samym sobie, że ich natura jest taka jak one o tym zadecydują. Ćwiczą wytrwale aby woda święcona, kołki wbijane w serce czy też czosnek lub światło słoneczne nie robiły im żadnej krzywdy. Początkowo im się udaje ale potem... ;)
Przeczytajcie sami,
Adrian Jeżak

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

jeden z najlepszych „Pratchett’ów”

Szczerze to zmęczyła mnie ta książka. I to wielkiego fana wampirów, starych zamków i nietoperzy. Myślę, że to kwestia zmęczenia materiałem. Pierwsze książki serii były świetne, później już tak sobie. Chyba muszę zrobić dłuższą przerwę od cyklu, choć i tak zwątpiłem czy dam radę przeczytać całą serię... podobne te książki do siebie, humor już tak nie śmieszy, chyba przestała...

W przerwie świątecznej po raz kolejny przeczytałam "Chwytaj za gardło" (przypominam, że to przetłumaczony zwrot Carpe Jugulum ;)) Przypomniałam sobie jak bardzo lubię tę książkę,
Można znaleźć tu odwieczny humor Terrego Pratchetta jak i podejrzewam również opis każdej małej wioski, i jej mieszkańców, którzy za bardzo nie interesują się wielkim światem, do póki on nie...

Ale nudy. Wiadomo jaki motyw został tu "wyśmiany" - wampiry, trumny, ponure zamczyska. Słabo to wyszło a obecność wiedźm jeszcze bardziej psuje klimat. W tej powieści udał się jedynie Igor. Reszta jest do zapomnienia.

Książki ze świata Dysku czytam po raz któryś tam. I przy każdej powiem to samo. Świat Dysku jest jak niedzielny schabowy. Niby nic nowego, a za każdym razem smakuje wybornie :) Jak zawsze powaga, przemyślenia i nie zawsze łatwe pytanie ukryte pod przykrywką humoru.

Terry Pratchett to literacki czarodziej — nawet z tak zajechanego i wymęczonego tematu, jakim są wampiry, potrafi stworzyć świetną historię, w dodatku okraszoną typowym dla niego, oryginalnym humorem. Ta książka ze Świata Dysku nie stanie się moja ulubioną, nie jest też najlepszą częścią przygód wiedźm z Lancre, ale czyta się to doskonale. ;)

"Carpe Jugulum" to kolejna zabawna powieść Terry'ego Pratchetta. Tytuł "Chwytaj gardło" jest parodią sentencji Horacego "Carpe diem" ("Chwytaj dzień").
Wprawdzie wampiry są głównymi bohaterami "Carpe Jugulum", ale to czarownice robią "show".
Tradycyjnie zamieszczam kilka cytatów na zachętę:
- "Osoby mające skłonność do obojętnego okrucieństwa mawiają, że we wnętrzu każdej...

Seria o Trzech Wiedźmach była moją ulubioną, ale tutaj? Babcia bez formy, Niania, która myśli jak Babcia. Nieee... Jedynie Agnes ratuje sytuację.

Dyskusje

4 787