Żałując macierzyństwa

Okładka książki Żałując macierzyństwa
Orna Donath Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
biografia, autobiografia, pamiętnik
Regretting Motherhood
Wydawnictwo Kobiece
2017-07-20
2017-07-20
Elżbieta Filipow

Okładka książki Dziewięć rozmów o aborcji Krystyna Romanowska, Katarzyna Skrzydłowska-Kalukin
Ocena 7,3
Dziewięć rozmó... Krystyna Romanowska...
Okładka książki Chciałabym, chciała... O czym Polki marzą w łóżku Andrzej Depko, Sylwia Jędrzejewska
Ocena 6,5
Chciałabym, ch... Andrzej Depko, Sylw...
Okładka książki Radości z kobiecości Nina Brochmann, Ellen Støkken Dahl
Ocena 7,3
Radości z kobi... Nina Brochmann, Ell...

Oficjalne recenzje i

Życie z nielegalnym uczuciem

Link do recenzji

555 264 42

Ogromnie rozczarowała mnie ta pozycja.
Sięgając po tę lekturę liczyłam na solidną dawkę prawdziwych historii kobiet, które w jakiś sposób rozczarowały się macierzyństwem i nie spełniły się w roli matki. Jak dla mnie za dużo metafor i "filozofowania" autorki. A wypowiedzi matek przedstawione w formie żałuje, bo żałuje.

Ogromnie rozczarowała mnie ta pozycja.

328 / 2021

328 / 2021

Książka porusza bardzo ważny temat, zmienia punkt widzenia. Mogę powiedzieć, ze w pewien sposób otworzyła mi oczy. Nie zgadzam się z opiniami, że jest nieciekawie napisana, czytałam z zainteresowaniem.

Niestety nie zmęczyłam. Temat książki jest niezmiernie ważny i ciekawy. Natomiast sposób w jaki ta pozycja została napisana jest nie do przejścia.

Książka potrzebna.
Książka która porusza tematy, które często są pewnym tabu lub są uważane za nieistotne.
Przedstawia macierzyństwo z tej innej "nie idealnej strony".
Skupia się na matkach i ich stosunku do posiadania dzieci, na tym czy odnalazły w tym szczęście i spełnienie, a może przeciwnie.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Książka potrzebna.
Przedstawia macierzyństwo z tej innej "nie idealnej strony".
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Publikacja naukowa. Wiele ciekawych wywiadów przeplatanych wnioskami autorki. Pozycja ważna jednak trudna. Sądzę jednak, że ostatecznie warto, tylko potrzeba cierpliwości.

Nasuwający się wniosek po przeczytaniu jest taki, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za własne życie i to tylko my (a nie rodzina, sąsiedzi czy społeczeństwo) powinniśmy decydować jak je ułożyć. A jeśli już próbujemy się na coś zdecydować to posłuchajmy przynajmniej za i przeciw. Bez oceniania.

Interesujący temat, ale opisany troszkę nieciekawie. Przez większość stron miałem wrażenie że czytam o tym samym, ale za każdym razem trochę inaczej ubranym w słowa. Z drugiej strony wyższa ocena za odwagę napisania/wydania książki, która traktuje temat społecznie nieakceptowalny i to w kraju, w którym średnia ilość dzieci przypadających na kobietę wynosi ponad 3....

Książka kiepsko,nieciekawie napisana.. zmuszałam sie kilkanascie razy aby ja przeczytać i udalo sie dopiero po kilku miesiacach. Temat bardzo warty uwagi ale przedstawiony w niekorzystny i powiedzialabym nudny sposób.

Bardzo chciałam przeczytać tę książkę, ponieważ przedstawia temat ważny i nieporuszany ze względu na społeczne tabu (właściwie w każdym społeczeństwie). Napisana jest jednak w sposób bardzo utrudniający czytelnikowi swobodne podążanie za konkluzjami i przemyśleniami autorki.
Chaos, wywołany brakiem uporządkowania treści, któremu towarzyszą liczne powtórzenia tych samych kwestii, sprawił że (pomimo istotnego tematu, który leży w kręgu moich ścisłych zainteresowań) nie czerpałam z lektury żadnej przyjemności.
Szkoda! :-(

Rzeczy niewypowiedziane nie istnieją. A może społeczeństwo chciałoby, żeby niektóre niewypowiedziane rzeczy nie istniały? Żałowanie bycia matką - temat tabu XXI wieku. Czy nie istnieje?

Ta książka to rozmowy z dwudziestoma kilkoma matkami (i babciami) z Izraela, czyli państwa, które kładzie nacisk na wysoką dzietność. Dla samego tematu ma to jednak niewielkie znaczenie, ponieważ wiele z opisanych sytuacji możemy przełożyć na nasze realia. Pytania kiedy ślub, kiedy dziecko, a kiedy kolejne są tak bardzo znane bez względu na szerokość geograficzną.

Czy można nie chcieć dzieci? A jeśli się je już ma - czy można tego żałować? Czy my (kobiety) sobie i społeczeństwo nam daje na to pozwolenie? Czy możemy jasno określić we wczesnej młodości że nie chcemy dzieci, a później trzymając się tego konsekwentnie nie usłyszeć "będziesz żałować" "kto ci poda herbatę na starość"? Czy możemy decydować o sobie, o naszych ciałach i naszym życiu w pełni świadome wszelkich konsekwencji?

Warto poczytać choćby po to, żeby uświadomić sobie kilka tematów. Książka nie jest łatwa, ale warta wysiłku,

Dodaj cytat z książki Żałując macierzyństwa