Żałując macierzyństwa

Okładka książki Żałując macierzyństwa Orna Donath
Okładka książki Żałując macierzyństwa
Orna Donath Wydawnictwo: Wydawnictwo Kobiece biografia, autobiografia, pamiętnik
Regretting Motherhood
Wydawnictwo Kobiece
2017-07-20
2017-07-20
Elżbieta Filipow

Życie z nielegalnym uczuciem

Bardzo potrzebna książka przełamująca tabu, pokazująca, że macierzyństwo to nie zawsze szczęście i wartość. Według autorki bycie matką to nie żaden mit i cudowna rola dla każdej kobiety. Są takie, które żałują zostania matkami, które tęsknią za wolnością, za sobą sprzed macierzyństwa. Mechanizmy społeczne kolonizują naszą wyobraźnię, podsuwając obrazy radosnego, szczęśliwego macierzyństwa, podczas gdy jest ono przede wszystkim relacją z dzieckiem, a każda relacja międzyludzka bywa trudna i nie zawsze wartościowa. Macierzyństwo to spektrum uczuć od poczucia szczęścia do żalu w zależności od kobiety i jej okresu życia. Autorka daje głos tym, które mają ambiwalentny lub niechętny stosunek do bycia matką - te kobiety nie są ani "złe" ani "chore", są często dobrymi matkami, tylko skrywającymi tajemnicę. Cieszę się, że mogły przemówić.

Warto przeczytać. Bardzo ważny temat, który mocno ugruntował się jako tabu i nie interesując się nim za specjalnie można uznać, że nie istnieje. Żałujące matki są uciszane, a jeśli to nie pomaga, to umniejszane i traktowane jako obłąkane, będące na marginesie społecznym. Cieszę się, że dano im głos.
Technicznie czasem za dużo tu zdań złożonych, będących niekiedy całym akapitem, gdzie w połowie powoli zapominamy o czym traktował wątek.

Technicznie czasem za dużo tu zdań złożonych, będących niekiedy całym...

Ogromnie rozczarowała mnie ta pozycja.
Sięgając po tę lekturę liczyłam na solidną dawkę prawdziwych historii kobiet, które w jakiś sposób rozczarowały się macierzyństwem i nie spełniły się w roli matki. Jak dla mnie za dużo metafor i "filozofowania" autorki. A wypowiedzi matek przedstawione w formie żałuje, bo żałuje.

Ogromnie rozczarowała mnie ta pozycja.

328 / 2021

328 / 2021

Książka porusza bardzo ważny temat, zmienia punkt widzenia. Mogę powiedzieć, ze w pewien sposób otworzyła mi oczy. Nie zgadzam się z opiniami, że jest nieciekawie napisana, czytałam z zainteresowaniem.

Niestety nie zmęczyłam. Temat książki jest niezmiernie ważny i ciekawy. Natomiast sposób w jaki ta pozycja została napisana jest nie do przejścia.

Książka potrzebna.
Książka która porusza tematy, które często są pewnym tabu lub są uważane za nieistotne.
Przedstawia macierzyństwo z tej innej "nie idealnej strony".
Skupia się na matkach i ich stosunku do posiadania dzieci, na tym czy odnalazły w tym szczęście i spełnienie, a może przeciwnie.
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Książka potrzebna.
Przedstawia macierzyństwo z tej innej "nie idealnej strony".
Książka wywarła na mnie ogromne wrażenie.

Publikacja naukowa. Wiele ciekawych wywiadów przeplatanych wnioskami autorki. Pozycja ważna jednak trudna. Sądzę jednak, że ostatecznie warto, tylko potrzeba cierpliwości.

Nasuwający się wniosek po przeczytaniu jest taki, że wszyscy jesteśmy odpowiedzialni za własne życie i to tylko my (a nie rodzina, sąsiedzi czy społeczeństwo) powinniśmy decydować jak je ułożyć. A jeśli już próbujemy się na coś zdecydować to posłuchajmy przynajmniej za i przeciw. Bez oceniania.

Interesujący temat, ale opisany troszkę nieciekawie. Przez większość stron miałem wrażenie że czytam o tym samym, ale za każdym razem trochę inaczej ubranym w słowa. Z drugiej strony wyższa ocena za odwagę napisania/wydania książki, która traktuje temat społecznie nieakceptowalny i to w kraju, w którym średnia ilość dzieci przypadających na kobietę wynosi ponad 3....

Książka kiepsko,nieciekawie napisana.. zmuszałam sie kilkanascie razy aby ja przeczytać i udalo sie dopiero po kilku miesiacach. Temat bardzo warty uwagi ale przedstawiony w niekorzystny i powiedzialabym nudny sposób.

• Feminizm

Dodaj cytat z książki Żałując macierzyństwa