Czwarty pożar Teheranu

W.A.B.
2010-05-19
2010-05-19
Iran Persowie Teheran reportaż

Okładka książki Afganistan. Po co nam ta wojna? Grzegorz Indulski, Marek Kęskrawiec
Afganistan. Po... Grzegorz Indulski, ...

Szczerze powiedziawszy, trafiłam na tę książkę przez przypadek, ale że mniej więcej tematyka była podobna do tego co szukałam, skusiłam się... i było warto. Ciekawa pozycja, dobrze napisana, świetnie opisuje sytuację Iranu w pigułce, nawet dla takiego laika w temacie ja.

Uważam, że takich solidnie dziennikarsko pozycji się nie ocenia, a po prostu czyta. Podziwiam autora za odwagę bycia praktycznie jako jedyny chyba obcokrajowiec w momentach rebelii w Teheranie, kiedy mógł być wzięty za szpiega. Srogie oblicze totalitaryzmu w Iranie. Polecam zainteresowanym.

Idealna pozycja do przeczytania, tuż przed podróżą do kraju dawnej Persji. Czeka mnie to w marcu, lecz książka już przeczytana. Wiele ciekawych informacji o Irańczykach, którzy muszą w codziennie konfrontować się z nakazami i zakazami, które sprzeciwiają się ich naturze, czyli miłości do wolności, tańca i wina. Przeczytanie "Czwartego Pożaru Teheranu" pozwala zobaczyć Iran taki, jakim jest - pełen sprzeczności kraj, który być może w przyszłości wkroczy na ścieżkę wolności - wtedy Teheran zapłonie po raz piąty.

Moja pierwsza styczność z reportażem poświęconym Iranowi i powiem szczerze że byłem zachwycony jednak gdy poznałem pióro Hoomana Majda czar prysł.
Czwarty pożar Teheranu jest idealną pozycją wprowadzająca w tematykę obecnej sytuacji Iranu.

Świetna książka, kawał dobrego reportażu. Czekam na kolejne pozycje tego autora.

Jeśli ktoś szuka książki, która w przystępny i intersujący sposób opisze Iran, a zarazem nie opiera się na stereotypach i informacyjnej papce serwowanej przez mass media, to lektura książki Marka Kęskrawca powinna go usatysfakcjonować.
Autor nie zadowolił się patrzeniem na Iran z perspektywy Teheranu i ruszył w kraj, zdając relację z tego co zobaczył w sposób, który czytelnikowi wydaje się być szczery i uczciwy. W swoich reportażach opowiada o codziennym życiu irańczyków , o ich przekonaniach, zwyczajach, stosunku do islamskiego reżimu, ale także o miastach, architekturze i irańskiej kulturze. Nie pozostaje obojętny wobec historii Iranu, zarówno tej perskiej jak i najnowszej. Dzięki temu danie jak nam serwuje jest barwne, intrygujące, a poszczególne składniki tworzą całość o niezwykłym aromacie. Dla jednych ten zapach będzie niebezpiecznie intensywny, dla drugich szalenie intrygujący.
Ja zdecydowanie nabrałem apetytu.

Ciekawy reportaż obrazujący ówczesną sytuację w Iranie. Cieszę się, że przeczytałam go po powrocie z tego kraju i będąc na miejscu nie miałam świadomości niektórych,wyjątkowo okrutnych, kwestii. Zdecydowanie zgadzam się z autorem - Iran to kraj pełen sprzeczności. Cieszę się, że autorowi udało się wejść głębiej w problem tego państwa i jego obywateli i nie skupiać się jedynie na problemach politycznych i antagonistycznych nastawieniach do niektórych innych państw i narodów. W reportażu pokazano prawdziwą twarz Iranu, Irańczyków i ich religii. W obecnych czasach jest to tym bardziej cenne.

Na polskim rynku nie ma za dużo literatury na temat Iranu, jak na razie to najlepsza książka, obok Szachinszacha, jaką przeczytałem o tym kraju. Ciekawy i pogłębiony obraz sytuacji politycznej Iranu. Wczoraj wróciłem z podróży po tym kraju, będę chciał wracać ze względu na ludzi :)

Świetny reportaż, oddający realia przedrewolucyjnego Iranu. Wart docenienia, ze względu na duży nacisk położony na opis życia codziennego oraz nastrojów społecznych. Widać sporą wiedzę wynikającą z fascynacji autora tym tak jednoznacznie przedstawianym w mediach krajem.

Trafne dla spostrzeżeń obyczajowych, rzadka okazja do poznania od środka kultury perskiej. Choć od daty wydania minęło parę lat i w Iranie oraz regionie zmieniło się sporo, to książka wciąż jest aktualna. Jeśli ktoś jedzie do Iranu i musi zabrać jedną lekturę- polecałbym tą.

• Iran
  • Reportaż